"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Piyasasında Son Kullanma Tarihi

Süt, yumurta, meyve suyu ya da hatta deterjan alırken son kullanma tarihini kontrol ediyoruz. Zira son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanmak sağlığımız açısından risk taşıyor ve hiçbirimiz bu riski almak istemiyoruz.

Belki size ilginç gelecek ama emlak piyasasında da bir son kullanma tarihi var. Bazı müşterilerinizle süreç o kadar uzun sürüyor ki, onlarla çalışmaya devam etmek belki sağlığınıza değil ama satışlarınıza zarar verme riski taşıyor.

Peki, sonuca ulaşmayan bir ilişkideki sıkıntı kimin son kullanma tarihinin geçmesinden kaynaklanıyor?

Kimin son kullanma tarihi?

Öncelikle son kullanma tarihi geçmiş müşterilerinizi belirlemeniz gerekiyor. Elinizdeki müşteri portföyüne bakın ve hangi müşterilerinizin sizi süründürdüğünü ve işleri bir yere götürmediğini belirleyin.

 1. Sürekli bahaneler üreten

 2. İstekleri sürekli değişen

 3. Realist olmayan fiyatlar bekleyen

 4. İsteklerini tam ifade edemeyen

 5. Memnun olmayan

müşterileriniz tarihi geçmiş olanlardır. Bu kriterlere uyan müşterilerinizi eleyerek ilgisi yüksek ve gerçekten iş yürütülebilir müşterilerinizi fark edebilirsiniz.

Belki yapmaktan çekineceğiniz ama oldukça önemli olan diğer değerlendirme ise kendi son kullanma tarihiniz. Müşterilerinizin kesinlikle bir son kullanma tarihi var, ama ne yazık ki sizin de var. Eğer ki sonuca bağlanmayan iş sayınızda büyük bir artış olduysa kendi son kullanma tarihinizi de gözden geçirmeniz gerekiyor. Kendinize şu soruları sorun:

 1. Pazarlama stratejilerim güne uygun mu?

 2. Satış senaryolarımı güncelliyor muyum?

 3. Son sunum tekniklerini araştırdım mı?

 4. Sürekli potansiyel müşterilerle tanışıyor muyum?

 5. Teknolojiyi yeterince kullanıyor muyum?

 6. Sosyal medyayı efektif kullanıyor muyum?

Bu sorulara vereceğiniz cevapları günlük planınız çerçevesinde iyice değerlendirmeniz gerekiyor. Özellikle metotlarınızı en son güncellediğiniz tarihleri gözden geçirmeniz önemli. Eğer ki bu tarihler yakın değilse, bu sefer de müşterilerinizin size rafa geri koyma ihtimali ile karşı karşıyasınız.

Son kullanma tarihini kim belirliyor?

Geçenlerde Seth Godin’in bir blog yazısında şunu okuduk: CEO’ların bir görevi, tarihi geçmiş metotları fark etmektir, bir diğer görevi ise metotların tarihinin ne zaman geçeceğine ve onların yerine ne geleceğine karar vermektir.

Bu ifadeyi içselleştirmeniz çok önemli. Çünkü ister bağımsız bir danışman olun isterseniz de brokerlarla çalışın, bilmeniz gereken bir şey var ki o da kendinizin CEO’su olduğunuz. Özellikle satış yetenekleri ve müşteri ilişkileri üzerine kurulu olan emlak piyasasında gerçekten hepiniz kendinizin CEO’susunuz.

Bu durumda, sizin işinizdeki son kullanma tarihini belirleyen de sizden başkası değil.

Bizim için şu sorulara cevap vermenizi istiyoruz:

 1. Sabah uyandığınızda işlerin kontrolünüzün altında olduğunu mu düşünüyorsunuz yoksa içinizde bir endişe oluyor mu?

 2. Aynı anda birden çok iş yapmanız gerekiyor mu? (çoklu görev iyi bir şey değildir, yeri gelmişken belirtmek istiyoruz)

 3. Size gelen taleplere göre mi işinizi planlıyorsunuz yoksa kendiniz de fırsatlar yaratıyor musunuz?

 4. Müşterileriniz onlara ayırdığınız zamana değer veriyor mu? Tarihi geçmiş müşterilerinizden kurtulmaktan çekiniyor musunuz?

 5. İş planınız var mı? Bu planınızın çıktılarını düzenli olarak takip ederek planı güncelliyor musunuz?

İşinizin CEO’su sizsiniz ve aslında hem kendiniz hem de müşterileriniz için son kullanma tarihini siz belirliyorsunuz. Ama bu tarihleri belirleme konusunda uzman olabilmeniz için yukarıdaki sorulara rahatlıkla şu cevapları veriyor olmalısınız: Düzenli işleyen bir planım var, sabahları içim rahat uyanıyorum, bir işe odaklanabiliyorum ve fırsatlara zaman ayırabiliyorum.

Emlak piyasasında enerjinizi işinize yoğunlaştırabilmeniz değerli bir özellik. Başkalarının sizden ne beklediği önemli değil, önemli olan sizin odağınızın yüksek olması ve fırsatları görebilmeniz. Bu yetiye sahip olduğunuz sürece başarısız olmanız pek olası değil.

Odağınızı yüksek tutup değerlendirmelerinizi iyi yaptığınıza inandıktan sonra artık tarihi geçen taraf siz olmayacaksınız. Kendinizden emin olduktan sonra tarihi geçmiş müşterilerinizden vazgeçmekten çekinmeyin, çünkü onlar sizin işinizi yavaşlatıcı etkiye sahip olacaklar.

DİĞER HABER
10 Ocak 2018