"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Google Lens’ten Nasıl Faydalanabiliriz?

Öncelikle Google Lens nedir ne işe yarar bunlardan bahsedelim. Sonra da emlak sektöründe Google Lens’ten nasıl faydalanabiliriz buna değinelim.

Google Lens, fotoğraflarınızdaki bilgileri okuyabilen ve anlayan akıllı bir kamera uygulamasıdır. Daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi Google, Google Lens’i ilk olarak geliştirici etkinliği olan Google I/O 2017‘de tanıttı. Hatta Google CEO’su bizzat kendi anlatmıştı. Sundar Pichai tarafından tanıtılan Google Lens uygulaması,  akıllı telefon kameranızın daha akıllanmasına neden oluyor.  Bu sayede çekmiş olduğunuz fotoğrafta kadraja giren tüm öğeler, işlenebilir hale geliyor.

Örnek vermek gerekirse, kameranızı sokaktaki bir restoranın tabelasına çevirdiğinizde o restoran ile ilgili bilgileri, puanları, diğer kişilerin yorumlarını okuyabiliyor, fiyatları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Google Lens, uygulamasıyla çektiğiniz bir meyve fotoğrafı sonrasında o meyvenin adını Google sizin için bulabiliyor.

    Google Lens ile neler yapabilirsiniz?

  • Bilinmeyen bir tesisin fotoğrafını çekerek Google arama sonuçlarında otomatik olarak tanımlayabilirsiniz.
  • Çeviri metninin fotoğrafını çekebilirsiniz. Ve kolayca istediğiniz dilde çeviriye ulaşabilirsiniz.
  • Bir etkinlik afişinin  fotoğrafını çekip bilet rezervasyonu için Google Asistan’a ulaşabilirsiniz.
  • Bir telefon numarasının ekran görüntüsünü alıp arama yapmak için kullanabilirsiniz.

Her ne kadar şu an bu teknoloji, bize çok uzak gibi görünse de, Google’ın geliştirdiği bu teknolojiler hayatımıza hızlı bir giriş yapacak. Google’ın halen en büyük gelir kalemlerinden birisi olan arama motoru reklamcılığı da, muhtemelen değişen alışkanlıklarla birlikte yerini bu tür platformlara bırakacak.

Gelelim emlak sektöründe Google Lens’ten nasıl faydalanabiliriz konusuna, siz de biliyorsunuz ki, emlak sektörü için olmazsa olmazlardan biri yüksek çözünürlüklü fotoğraflar... Google Lens bunu size kolayca sağlayacak, ayrıca çekmiş olduğunuz fotoğraf hakkında kolayca bilgilere ulaşılabiliyor olacaksınız . Bu durum da müşterileriniz için büyük kolaylık sağlayacak.

Diyelim ki evin salonunun fotoğrafını çektiniz. Fotoğrafta salonun kaç m2 olduğu, hangi cepheye bakıyor olduğu gibi birçok bilgiye ulaşabileceksiniz. Ya da bir arsanın fotoğrafını çektiniz. O arsa ile ilgili yakın çevrede hangi iş merkezleri var, konum olarak nasıl bir yerde gibi birçok bilgiye yine rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Yeri geldiğinde müşterinize satmak istediğiniz yeri, Google Lens sayesinde yeri görmeye gitmeden kolayca satabileceksiniz. Lens teknolojisinin geliştirilmesi ile birlikte sektör için yıkıcı ve etkili bir yenilik olacağı çok net görünüyor! 

Google, Google Lens‘in kesin çıkış tarihi ile ilgili bir açıklama yapmamış olsa da, yetkililer Google Lens’in çok yakında indirilebilir hale geleceğini söylüyor. Tahminlerimize göre Google Lens bu yıl içerisinde kullanmaya başlayacağımız bir uygulama olacak. En yakın sürede faydalanabilmemiz dileğiyle... Emlak endüstrisinde yıkıcı yeniliklerden biri olmaya aday bu teknolojiiyi dört gözle bekliyoruz!

DİĞER HABER
11 Aralık 2018