"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
 Google I/O 2017

 17 - 19 Mayıs 2017


Google I/O 2017 Konferansı [Canlı Bloglama]

Türkiye saatiyle saat 19:00'da Kaliforniya’da başlayacak olan Google I/O 2017 geliştirici konferansını emlakbroker.com ekibi canlı bloglama ile yayınlayacak. Emlak sektörünü yakından ilgilendiren bu teknolojik yeniliklerin neler olduğunu öğrenmek isterseniz takipte kalın...

 

 

 

 

 

Google I/O 2017 Konferansı ile Gelen Yenilikler

 

17 Mayıs ile 20 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve üçüncü gününde olduğumuz Google I/O Konferansında yepyeni özellikler tanıtılmaya devam ediliyor. Biz de emlakbroker.com ekibi olarak bu konferansı canlı olarak yayınlamaya devam ediyoruz. Amacımız, Google ile birlikte gelen teknolojik yenilikleri takip etmek ve bunları emlak sektörüne entegre edebilmek için fikir paylaşımında bulunmak. İşte emlak sektörünü yakından veya uzaktan ilgilendirebilecek Google 2017 yenilikleri…

 

Google Home: Daha fazla kolaylık

 

Google Home, günlük görevleri yönetmenize, evinizi otomatik hale getirmenize ve sorularınızı cevaplamanıza yardımcı olacak sesle çalışan bir yardımcıdır. İletileri göndermek, ışıkları açmak, takviminizi değiştirmek ve benzer uygulamalar için Google Home’u kullanmak mümkün. Amazon Echo'ya rakip olarak geliştirilen Google Home, ayrıca geçen yılki I/O konferansında duyurulan Google Asistan’ı da kullanma özelliğine sahip. 

Şimdilik dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google, sesli arama teknolojilerinin kısa bir süre içerisinde kendi sonunu getirebileceğini artık çok net görebiliyor. Bu yarıştan yine birincilikle çıkmak isteyen Google, bilgisayar dünyasındaki hakimiyetini sesli aramalarda da koruyabilecek mi yoksa donanım konusundaki başarızlıklarına bir yenisini daha mı ekleyecek hep beraber görmüş olacağız.

 

Daha önce bu konuda yazdığımız Voiceter Pro ve Amazon Echo içeriklerimizi okuyarak sesli aramaların tüketici davranışlarını ve özellikle de emlak sektöründe müşterilerin ev satın alma süreçlerini nasıl değiştirebileceğini öğrenebilirsiniz. 

 

Google Home ile ilgili bu yılki konferansta duyurulan yenilikler:

 

  • Trafik uyarıları, uçuş durumları ve benzer diğer bilgileri proaktif olarak size hatırlatacak.
  • Google Home üzerinden ses tanıma özelliği sayesinde kolayca aramalar yapılabilecek.
  • Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Spotify, SoundCloud ve Deezer gibi müzik uygulamaları Google Home içerisine entegre edilecek.
  • Google Home uygun olduğu durumlarda mevcut ekranları kullanarak sorularınıza cevap verebilecek. Örneğin telefonunuza yol tarifleri gönderip takviminizi televizyon ekranınızdan gösterebilecek.

 

Google Asistanı: Daha fazla özellik, dil ve iOS uyumluluk

 

Google Asistan, Google Now’ın daha içeriğe dayalı ve akıllı versiyonu olarak geçen yılki konferansta duyurulmuştu. “OK Google” komutu ile çalışan Google Asistan, bu yılki konferansta ise çok daha fazla özellik kazanarak kullanıcılara sunuldu. Ayrıca Google Asistan’ın iPhone cihazlara geleceğini de ekleyelim.

 

Google Asistan ile ilgili bu yılki konferansta duyurulan yenilikler:

 

  • Açılış konferansında duyurulduğu gibi kullanıcılar Google Asistan’a yazabiliyor olacaklar. Ek olarak Google Asistan, Google Lens aracılığı ile nelerin göründüğünü anlayabilecek ve sesleri tanıyıp yanıtları kişiselleştirmenize olanak tanıyacak.
  • Bir diğer yenilik ise yeni dillerin gelmiş olması. Fransızca, Almanca, Japonca, İtalyanca, İspanyolca ve Kore dili de dahil olmak üzere yeni dil seçenekleri geliyor.
  • Google Asistan üzerinden ödeme yapmak ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olacak.
  • Google Actions sayesinde evdeki cihazlar dahil olmak üzere birçok cihazın kontrol edilmesi sağlanacak.

 

Sanal gerçeklik (VR) ve Arttırılmış Gerçeklik (AR)

 

Mobil uyumluluğu sağlamak, ulaşılabilir olmak ve herkes için olmak… Bu özellikler Google’ın pazardaki etkinliği zayıf olan Google Cardboard için benimsediği ilkelerdi. Google Cardboard neydi diye soracak olanlar için kısa bir hatırlatma yapalım. Google’ın, sanal gerçeklik oyunlarının ve 360 videoların yaygınlaşması ve markalar için birer pazarlama aracına dönüşmesi için geliştirdiği bir çözüm aracıdır. Kısacası telefonunuzdan bir sanal gerçeklik videosunu rahatlıkla izlemenizi sağlar.

 

Google, geçmiş konferanslarda çok daha gelişmiş bir sanal gerçeklik çalışmasından bahsederek kendi sanal gerçeklik birimini kurduğunu duyurmuştu. Bunu yaparken Daydream olarak bilinen yazılım platformu üzerinde akıllı telefonları, uygulamaları ve VR teknolojisini birleştirmeyi amaçlamıştı. Bu yazılımı destekleyen Android Nuggets cihazları ise Daydream-Ready olarak adlandırılıyordu. Örneğin Asus Zenfone AR bunlardan biridir.

 

Ancak bu yılki konferansta Google bir adım daha ileri giderek VR içeriğini bir bilgisayara ya da telefona ihtiyaç duymadan bağımsız olarak çalıştıracak bir VR cihazını duyurdu. Bu cihaz için HTC ve Lenovo eşliğinde Mountain Viwe firması çalışmalarını sürdürüyor. Bu yılın sonuna kadar çalışmaların devam edeceği de biliniyor.

Bu alandaki diğer bir yenilik ise Samsung Galaxy S8 ve S8+ için de Daydream uyumluluğunun gelecek olması.

Google'ın arttırılmış gerçeklik kategorisinde getirdiği yenilik ise Expeditions uygulamasına eklediği muhteşem özellik oldu. Geliştirdiği sanal öğretim aracını öğrencilerin eğitimlerini geliştirmeye yönelik bir araç olarak sunan Google, aslında bu araçla çok farklı alanlara da hitap ediyor. Öğrencilerin sanal bir geziye çıkarak bambaşka bir yerdeki müzeyi gezebiliyor olmaları harika iken aynı özelliği emlak sektöründe de kullanabileceğimizi düşünmeden edemiyoruz. Dünyanın öbür ucundaki bir inşaat projesini oturduğumuz yerden görebilecek olmamız bizi heyecanlandırıyor. Expeditions uygulamasına eklenen bu arttırılmış gerçeklik modu herkese yepyeni deneyimler sunacağa benziyor.   

 

Google Lens: Yapay Zekâ (AI)

 

Google, bu seneki konferansta görsel tabanlı işlem yetenekleri olan Google Lens’i piyasaya sürecek. Bu yeniliğe göre akıllı telefon kameranız gördüklerini yalnızca görmekle kalmayacak, aynı zamanda harekete geçmesine yardımcı olmak için ne gördüğünü de anlayacaktır.

 

Örneğin akıllı telefonunuz modem üzerindeki bir etiketi gördüğünde onun bir kablosuz bağlantı ağı ve şifresi olduğunu algılayarak tek tuş ile o ağa bağlanmanıza olanak tanıyacak. 

 

Google Lens gerçek dünyadaki nesneleri tanımamıza ve seçmemize yardımcı olacak bir teknoloji. Artık tüm binaların, işyerlerinin, köprülerin, restaurantların vb. bir dijital barkod kodu olacak. Bilgi sahibi olmak istediğiniz bir binaya telefonunuzu tuttuğunuz zaman o bina hakkında tüm bilgiler karşınıza gelecek. Lens teknolojisinin geliştirilmesi durumunda müşterilerin satın alma ve yatırım kararlarını dijital uygulamalar sayesinde gerçekleştireceği günler pekte uzak görünmüyor.

 

DİĞER HABER
18 Mayıs 2017