"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Video Referanslar

Daha önce defalarca emlak sektöründe referans toplamanın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Bir danışman olarak müşteri adayına sunacağınız referanslar sizle çalışmanın nasıl bir şey olduğuna dair fikir verecek, servislerinizden nasıl yararlanabileceklerini anlayacaklar.

Neden Video Referanslar Önemli?

Müşteri hikâyelerinize video referanslarla yeni bir boyut katabilirsiniz. Sesli, görüntülü düşüncelere tanık olmak her zaman için çok boyutlu bir deneyim sunar ve potansiyel müşteriler üzerinde etkileyicidir.

Tabii ki yalan söylemeyeceğiz. Video referanslar, diğer referans yöntemleri kadar kolay da değil. Daha çok uğraş istiyor, hem müşterinizden bunu rica etmeniz gerekiyor, hem de videoları aldıktan sonra düzenlemesi üzerinde ekstra vakit harcıyorsunuz. Yine de bu konuya dair birkaç ipucumuz var.

Referans Toplamak

Öncelikle referans almadan önce müşterinize soracağınız soruların listesini çıkarmalı ve işi onun için kolay hâle getirmelisiniz. Böylece önemli noktaları daha rahat hatırlayacak ve sizinle çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlatacaktır. Dolayısıyla referans videolarınıza soru eklemeyi unutmayın.

Referans toplamak kolay olabilir fakat aynı zamanda vakitli bir eylemdir. Müşterinize taşındıktan sonra nefes alması için biraz süre tanımalı, hemen referans istememelisiniz. Birkaç hafta geçtikten sonra doğru zamanı kollayın ve istediğinizi alın.

Eğer referans alamadıysanız bir ay sonra tekrar istemekten çekinmeyin. Cevap vermelerini kolaylaştırmak için onlara önceden hazırladığınız soruları gönderebilirsiniz. Referans isteklerini web sitenize ya da sosyal medya hesaplarınıza da yerleştirebilirsiniz.

Video referans istemek biraz farklıdır çünkü insanlar görüntülü bir yayın formuna imza atarlar. Kafanızda örnek oluşması için internetteki başarılı örneklere bakabilirsiniz.

Profesyonel bir çekim desteği alabilir veya cep telefonu aparatınızla video kaydını gerçekleştirebilirsiniz.

Referansları Bir Araya Getirin

Daha önce bahsettiğimiz gibi video referansları toplamak biraz daha çaba gerektiriyor. Teknik ayrıntılar ve kayıt için en azından bir akıllı telefona sahip olduğunuzu düşünüyoruz.

İlk başta videonuzun planını yapın. Yazılı referanslarda bulunan soruların aynılarını kullanın, müşterinize bunları gönderin;

Kim: Müşterinizin ismi, kim olduğu.

Ne: Satışta mı ona yardım ettiniz, yoksa yeni bir ev mi buldunuz? Müşterinin tam olarak durumu neydi?

Nerede: Evin satışını hangi bölgede gerçekleştirdiniz ya da nerede ev buldunuz?

Ne Zaman: Müşterinize yılın hangi zamanı yardım ettiniz?

Neden: Müşteriniz neden sizin yardımınıza ihtiyaç duydu? Neden danışman olarak sizi seçtiler? Sizi başka birinin aracılığıyla mı buldular?

Nasıl: Son olarak, müşterinize nasıl bir yardım sağladınız? Süreç hakkında doyurucu bir bilgi mıknatıs etkisi yaratacaktır.

Bu soruların tamamına yanıt almanız potansiyel müşterilerin gözünde konumunuzu yükseltecektir. Ayrıca sorular arasında boşluk bırakın ve daha sonra montaj yapmanız daha kolay hâle gelsin. Müşterilerinizden cevaplarını kısa fakat ilgi çekici tutmalarını rica edebilirsiniz.

Video Referanslarla Ne Yapacaksınız?

Referans kayıtlarını topladıktan sonra artık bunları paylaşmaya hazırsınız. Web sitenize ya da sosyal medya hesaplarınıza yerleştirebilirsiniz. Fakat bazı platformlarda süre sınırı olduğunu unutmayın. Örneğin Instagram’daki süre YouTube ya da Facebook’a göre epey kısa kalıyor. Faydalı olması dileğiyle...

DİĞER HABER
20 Şubat 2018