"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektörünün İki Yalanı

Bir mülkün fiyatlandırılması istendiğinde, bir emlakçı, mülk sahibini etkileme ve yeni bir portföy elde etme fırsatına sahiptir. Portföyler, bir gayrimenkul kariyerinin can damarıdır.

Gayrimenkul sektöründe en yaygın iki yalan, potansiyel satıcılara verilen tahmini fiyatı içerir.

Birincisi, emlakçıların en çok bilinen ve sevilmeyen yalanıdır - bir ev sahibinin potansiyel satış fiyatının kasıtlı olarak aşırı şişirilmesi. İki yalandan ikincisi ve daha incelikli olanı bir ihmaldir. Her ikisi de bir mülk satıcısına finansal ve duygusal olarak zarar verme kapasitesine sahiptir.

Bir emlakçı neden iki yalanı kullanmaya eğilimlidir?

Üst düzey pazarlama ve müzakere becerilerinden yoksun, eğitimsiz bir emlakçı için, satıcıyı etkilemenin ve ardından mülkü elde etmenin tek yolu, alabilecekleri en şişirilmiş fiyatı vaat etmektir - Oldukça basit, iş almak için gerçeği şişiriyorlar veya atlıyorlar.

Mülk sahipleri emlakçılara inanmak istiyor. Bu yüzden iki yalan çok güçlüdür. İnsanların geleceklerini planlamalarına ve yaşamlarına devam etmelerine, mülkün en azından beklenen ve muhtemelen daha fazla değere sahip olduğu inancıyla rahat etmelerine olanak tanır.

Ne yazık ki, emlak piyasası dürüst olmayan yetersiz emlakçılarla bu şekilde çalışıyor. Emlak dünyası, yüksek bir fiyat bildiren veya vaat eden ve ardından sonraki üç ayı satıcıyı daha düşük bir fiyata "eğitmek" için harcayan emlakçılar tarafından taciz edilen emlak satıcılarının hikayeleriyle dolu. Bu yaşanan olaylar, mülk sahiplerin zamanını boşa harcar ve genellikle onları kandırılmış ve aldatılmış hissetmelerine neden olur.

Mülk sahipleri, emlakçılar potansiyel satış için bir evi fiyatlandırırken, bunun bir teklif sistemi olmadığını bilmelidir. Mülklerde sabit bir fiyat yoktur. Bir emlakçının görüşü sadece şudur: Bir görüş. Bir emlakçının işi, piyasa hakkında rapor vermek ve ardından o piyasada en iyi fiyatı elde etmek için net bir satış stratejisi sağlamaktır.

Pazar nedir? Bu, alıcıların söz konusu mülk için bugün ödemeye hazır oldukları fiyattır.

Piyasa değeri değerlendirilirken, mülk sahiplerinin şu anda satılık olarak listelenen mülkler yerine satılmış benzer mülkleri karşılaştırmaları esastır. Liste fiyatı ile nihai satış fiyatı arasında sıklıkla büyük farklılıklar bulunur.

Ek olarak, bir emlakçı önerdiği fiyatı garanti etmelidir. Bir mülk, emlakçının tavsiye ettiği aralığın altında satılırsa, emlakçıya komisyon ödenmesi gerekmediğini belirten basit bir garanti yeterlidir.

Ev satıcılarının, evlerinin beklentilerinin üzerinde bir değerde olduğu rüyasına kapılmaları kolay, ancak bu hata sadece zaman açısından değil, para açısından da oldukça maliyetli olabilir.

DİĞER HABER
27 Mayıs 2024