"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlakçılar için Pandemili Hayat Pandemisiz Hayat Nasıl Olmalı?

Gayrimenkul uzmanları, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana iş yapma şekillerinde önemli değişiklikler yaptı. Öncelikle kişisel bağlantılar kurmakla ilgili bir meslekte, müşterilerle yüz yüze olmaktan hoşlananlar için bu zor bir yol oldu. Hepimiz pandemi sürecinde dijital olarak bağlantı kurmanın yeni yollarını arıyoruz. Dijital iletişimde bazı danışmanlar diğerlerinden daha başarılı oluyor. 

Artık iki yıldır virüsle birlikte olduğumuza göre, şimdi akıllı planlama yapma zamanı. Kriz tamamen geçtikten sonra şimdi ve gelecekte hangi araçları ve çözümleri kullanmaya devam etmeliyiz? Uyguladığımız çözümlerin birçoğunun pazarlama ve satış çabalarımız üzerinde uzun vadeli etkileri olacak. Bugünkü yazımızda bunlardan dördünü inceliyoruz.. 

Kalsın: Sanal uygulamalar

Dünya nüfusunun bu kadar büyük bir yüzdesinin uzaktan çalışmasıyla teknoloji günlük yaşamda giderek daha önemli hale geldi. Gayrimenkul uzmanları bu kuralın bir istisnası değil. Pandemi sırasında, birçok danışman ve ofis, alıcıları sanal olarak evleri gezmeye teşvik etti ve ardından evi şahsen görme ihtimali olan bir teklif verdi. Çevrimiçi sanal turlar mutlaka yeni bir trend değil, ancak emlak profesyonelleri, potansiyel alıcılarla gerçek zamanlı olarak evleri gezmek için akıllı telefonlarını kullanmaya giderek daha fazla yöneldiler. Yüz yüze bir gösterimde olduğu gibi müşteri sorularını canlı olarak yanıtlamalarına ve önemli özellikleri ele almalarına olanak tanıdı. Bazıları, son yıllarda daha popüler hale gelen ancak daha önce pek çok kişi tarafından kullanılmayan bir araç olan aktif çevrimiçi listelemeler için 3D sanal tur teknolojisinden yararlanıyor. Teknolojinin bu kullanımı, ev satın alma verimlilikleriyle sonuçlandı. Müşterilerin önemli belgeleri video konferans üzerinden imzalamasını izlemek gibi kapanışlar bile sanal bir uygulamaya geçmeye başladı.

İlgili: Limitsiz ve Sınırsız Sanal Tur Oluşturmak Artık Ücretsiz

Kaybet: Kısıtlı yüz yüze randevular

Belki artık el sıkışmak için o kadar hızlı değilsiniz, ancak emlak sektöründeyken yüz yüze randevudan sonsuza kadar kaçamazsınız. Pandeminin ortasında, birçok şirket, yalnızca karar vericilerin mülkü gezdiği potansiyel evleri görüntülerken minimum düzeyde toplantıları teşvik ediyor. Sadece ülkemizde değil dünyanın hemen her bölgesinde Open House etkinlikleri durduruldu ve tüm yüz yüze görüşler yalnızca randevu ile yapıldı. Bu protokolleri değiştirmek, alıcıların ve satıcıların konfor seviyelerine saygı duymakla ilgili olsa da, aşırı sıkı kısıtlamaların sürdürülebilir olmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Danışmanlar, bazen bir ev satmanın en iyi şansının tüm aileyi gemiye almak olduğunu ve kişisel bir bağlantıya sahip olmanın yüz yüze bir toplantı sırasında daha kolay elde edildiğini bilir. Her şey güvenli bir şekilde ilerlemekle ilgili.

Devam edin: Artan güvenlik standartları

Emlak profesyonelleri, sunumlarda maske ve eldiven takmak ve hazırda dezenfekte edici ürünler bulundurmak da dahil olmak üzere yüksek güvenlik standartlarını uygulamaya başladı. Yüzeylere dokunma ihtiyacını azaltmak için ev sahiplerinin ana ışıkları ve iç kapıları açık bırakmaları teşvik edilebilir. Buna benzer güvenlik önlemleri, herkesin kendini güvende hissetmesini sağlayan ve riski azaltan iyi uygulamalar olarak öne çıkıyor. Sunumlarda 2 metre mesafede durmak ve konuşmalarınızı (mümkünse) dışarıda yapmak hala iyi fikir. Birçok müşteri, mülk konusunda ciddi konuşmalar söz konusu olduğunda maskeleri kısıtlayıcı buluyor, bu nedenle müzakereler için maskeyi çıkarmanın güvenliğini ölçün. Bu durumda evin dışında görüşmek güvenli bir yol olabilir. Uzmanlar, virüsün yayılmasını yavaşlatmak için fiziksel mesafeyi korumanın şart olduğunu ve herkesin kendi topluluğu için tavsiyelere uyması gerektiğini söylüyor.

Kalsın: Mahalle turları

Birçok danışman, alıcıları ilgilendikleri evin bulunduğu mahalle, cadde veya genel alanda bir araba gezintisi yapmaya teşvik ediyor. Alıcılar ve danışmanlar kendi arabalarına binerler, arabalarının dışına çıkarken uygun mesafeyi korurlar ve telefon iletişimiyle bölgedeki konum ve bölge bilgisi hakkında bir fikir edinirler. Bazen müşteriler, ilgilendikleri bir evin dış turunu bile yapabilirler. Bu, alıcıların yalnızca uygun olmayacak evleri içeri girmeden elemelerine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda yalnızca ciddi alıcıları evlerinde ağırlamak zorunda kalan mülk sahiplerinede yardımcı olur.

Pandemi sürecinde iş görüşmeleri söz konusu olduğunda, sizin ve müşterilerinizin sağlığı ve güvenliği son derece önemlidir. İnsanları güvende tutmayı amaçlayan bazı sınırlamalar artık kaldırılıyor, ancak krizden çıkmaya başladığımızda temel uygulamalara devam etmek iyi bir fikir olabilir. Alıcılarınız ve satıcılarınızla iletişim hatlarını bu süreçte açık tutun ve kendiniz de dahil olmak üzere ilgili herkesi duruma mümkün olduğunca rahat hissettirecek tedbir önlemleri uyguladığınızdan emin olun. Virüsle yaşadığımız yeni hayat düzeninde ikinci yıla girerken, insanlarla bağlantı kurma yeteneğinizi dengeleyin ve makul bir güvenlik seviyesini koruyun.

DİĞER HABER
23 Eylül 2021