"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ev Almak Zorlaşıyor: Bunun Yerine Arazi Yatırımı mı Yapmalısınız?

Pandemi başladığından beri, özellikle yüksek ev fiyatları ve düşük arz nedeniyle rekabet nedeniyle insanların gayrimenkul satın alması zorlaştı. Enflasyonun çirkin yüzünü göstermesiyle, değerini koruma eğiliminde olan gayrimenkullere sahip olmak her zamankinden daha önemli hale geliyor. Hiç kimse daha fazla arazi basamaz; sınırlı bir tedarik var.

Zengin konut yatırımcıları, özellikle hareketli ve belirli pazarlarda, giderek daha fazla sayıda satılık konut satın alıyorlar. İhtiyaca yönelik ev satın almak isteyen alıcılar ise piyasada oluşan bu kabarcıklarla rekabet edemez durumda.

Pekala gerçek ihtiyaç sahibi alıcılar bu durumda ne yapmalı? Vazgeçmek yerine, ev satın alma pazarında veya rekabette kaybetmeye devam ediyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken başka bir taktik var - ve bu taktik arazi satın almak.

Arazi satın almak

Boş arazi satın aldığınızda, tüm işlem bu kadardır. Hazır olana kadar onunla hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz. Tabii ki hemen bir gelir elde edemiyor olabilirsiniz, ancak arazi sahibi olmanın maliyeti bir ev sahibi olmaktan çok daha azdır. Sadece emlak vergilerini ve belki sigortayı ödersiniz. Ayrıca, arazi satın alma rekabeti genellikle çok daha azdır. Ana şey, mülk sahibi olmanızdır.

Tıpkı ev alırken olduğu gibi boş arsa alırken de lokasyon önemlidir. Bu tür bir yatırımda yeniyseniz, arazi anlaşmalarını müzakere etme konusunda uzmanlaşmış bir emlakçı ile çalışmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, boş arazi satın alırken tipik ipotek anlaşmaları almayacağınız (bazı bankalar sicilinize göre arsa kredisi verebiliyor.) için arazi için nakit veya yine de %50 ödemeye hazır olmalısınız.

Arazi yatırımınızla ne yapmalısınız?

Arazi sahibi olduğunuzda birçok seçeneğiniz var. Birincisi, araziyi değer kazandığında satmaktır. Bunun olmasını beklerken, konuma bağlı olarak ekin yetiştirebilir, araziyi depo olarak kullanabilir veya kiralayabilirsiniz.

Ayrıca araziyi mülkün en yüksek ve en iyi kullanımına göre geliştirebilirsiniz. Bunu yapmak için dört soruyu cevaplayabilmeniz gerekir:

1. Kullanım amacı fiziksel olarak mümkün müdür? Arazinin topografyası neyin inşa edilip edilemeyeceğini belirler.

2. Kullanım amacı yasal mı? İmar kısıtlamaları olabilir.

3. Satın alma finansal olarak mantıklı mı? Bunun için bir pazar analizi gerekiyor. Çeşitli projelerin inşaat maliyetlerini ve ne kadar kira alabileceğiniz gibi olası gelir potansiyelinin ne olabileceğini bilmeniz gerekir.

4. Arazinin en iyi kullanımı nedir? Araziyi çevreleyen sonuçları anladıktan ve rakamlarınızı belirledikten sonra, alınacak en iyi stratejiyi belirleyebilirsiniz.

DİĞER HABER
28 Ocak 2022