"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Facebook, Marketplace ile Emlak Sektörüne Yönelik Genişleme Kaydediyor

Geçtiğimiz yıl Marketplace adında yeni bir özellik duyuran Facebook, bununla birlikte alım – satım işlemlerine belirli yönde adım atmıştı. Daha önce sizlerle haberini de paylaştığımız Facebook Marketplace, şimdilerde emlak sektöründeki hizmet alanını genişlettiğini duyurdu.

Yüz binlerce ev ilanı bulunacak

Dünyanın en büyük ilan hizmeti olarak anılan Craiglist’e rakip olacağı belirtilen Facebook Marketplace, yaptığı duyuruya göre bundan böyle yüz binlerce kiralık ev ilanına sahip olacak. Apartment List ve Zumper servisleriyle ortaklık kurduğunu da açıklayan Facebook, böylelikle emlak alanında büyüme kaydedecek.

Kullanıcılar bundan böyle kiralık ev aradıklarında filtreleme yapabilecek. Bu filtreleme seçenekleri arasında kiralama tipi, konum, metrekare, fiyat ve banyo sayısı gibi çok daha fazlası bulunuyor. Üstelik yeni bir ilan açmak isteyen kişiler, ilan adına 360 derece fotoğraf yükleyebilecek. Bu sayede evin her bir noktasını görmek mümkün olacak.

Facebook Marketplace, alıcılar ve satıcılar için popüler olduğunu kanıtlayacak mı?

Marketplace, aslında Facebook’un geniş çerçevede işleyen bir sosyal ağ olma yolundaki adımlarından bir tanesi. Daha önce Movies ile sinema bileti satın almayı sağlayan Facebook, bunun yanında maç skorlarını görüntüleme, yemek siparişi verme, ikinci el araç bulma ve iş arama gibi konularda kullanıcılara destek sunuyor.

Bu hizmetler içerisinde kendisine geniş çaplı bir yer bulacak olan Marketplace ise ev kiralama gibi önemli bir ihtiyacın giderilmesini sağlayacak. Ayrıca Cars.com, Edmunds, Auction123, CDK Global ve SocialDealer ile anlaşan Facebook, Marketplace üzerinden araç satışına yönelik de sağlam adımlar atmıştı. 

1 Ocak 2017 tarihinde açıklama yapan Facebook, Marketplace arama hacminin 3 kat arttığını söylemişti. Şimdilerde daha da genişleyen hizmetin birçok ülkede popüler hale gelmesi olası gözüküyor.

Emlak danışmanları ve Facebook

Sosyal medya devi Facebook, hali hazırda reklam, grup, sayfa gibi özellikleri sayesinde emlak danışmanları açısından önem teşkil ediyor. Çeşitli ilanların reklamları ya da iş sayfalarının tanıtımı Facebook üzerinden yapılarak binlerce hatta daha fazla insana ulaşmak mümkün. Şimdilerde hizmet alanı genişleyen Marketplace ise daha fazla emlak danışmanının Facebook’a yönelmesine neden olabilir.

Günlük bir milyar aktif kullanıcı sayısı olan platform, global pazarlara açılmak isteyen gayrimenkul danışmanları tarafından büyük bir fırsat olarak görülebilir. Bu gelişme her ne kadar danışmanlar için sevindirici olsada, ülkemizde bulunan emlak ilan sitelerinin Ceo'ları için ise epey sevimsiz bir hal alacaktır.

Sonuçta karşılarında durdurulamayan siyasi, ekonomik, ticari, iletişim vb. bir çok yapıyı derinden etkileyecek güce sahip bir sosyal medya canavarı var. Bu canavar ile rekabete girişmek her ne kadar korkutucu gibi gözüksede Facebook'un bir çok başarısızlıkla sonuçlanmış girişimlerininde olduğunu hatırlatmakta fayda var (En bilinen başarısızlık girişimleri olarak; groupon, snapchat uygulamalarına karşı geliştirdiği projeler şu an çöplükteki yerini almış durumdalar). 

Türkiye'nin emlak ilan sitesi yöneticilerinin uykularını kaçıran Facebook'un bu hamlesine nasıl bir strateji ile karşılık verecekler hep beraber bekleyip göreceğiz.

Sonuç olarak bu rekabet ortamından gayrimenkul danışmanlarının kârlı çıkacağı kesin gibi gözüküyor :) 

DİĞER HABER
12 Kasım 2017