"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Facebook Marketplace Nihayet Türkiye’de

İkinci el alışveriş sektörüne Marketplace hizmeti ile adım adan Facebook, farklı ülkelerde verdiği hizmeti nihayet ülkemizdeki kullanıcılarla da buluşturuyor. Hali hazırda platform içerisindeki gruplar çerçevesinde ikinci el ürün satışının gerçekleşmekte olduğunu belirten sosyal medya devi, bir nevi bu hizmeti resmiyete döküyor.

Facebook Marketplace, Facebook Grupları içerisinde yapılan alışverişlerin daha resmi ve daha düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Alım satım işlemlerinde potansiyel hizmetlerin artış göstermesini de destekleyen bu hizmet, yerel ürün alım satımlarının tek bir çatı altında toplanmasını mümkün hale getiriyor.

Servisi Kullanan Kişi Sayısı 700 Milyonu Geçti

Herhangi bir ürün alım satımında basit ve hızlı çözüm sunan Facebook Marketplace, açıklanan bilgilere göre hizmete girdiğinden bu yana 700 milyonluk kullanıcı sayısını devirmiş bulunmakta. Milyonlarca kişinin herhangi bir şeyi satın almada Facebook’u tercih ettiği belirtiliyor. Haliyle bu denli popüler bir servisin ülkemize gelmesi ise Türkiye’deki rekabet ortamı açısından olumlu karşılanabilir.

1 Ocak 2017 tarihinden bu yana Marketplace içerisindeki arama hacmi 3 kat artarken kullanıcılar, otomobil, mobilya ve çeşitli elektronik aletler olmak üzere birçok eşyayı servis üzerinden satmayı tercih etti. Oldukça kolay bir şekilde kullanılabilen servise ulaşmak için Marketplace sekmesine tıklamanız yeterli. Kullanıcı dostu arayüz, herhangi bir ürünü kolayca satmanızı ya da satın almanızı sağlıyor.

Konut Satışlarına Facebook Dokunuşu

Toplam 9 farklı ana kategoriden oluşan Facebook Marketplace, pek çok eşyanın ve ürünün satışını desteklediği gibi ayrıca konut satışlarının da servis üzerinden yapılmasına imkan tanıyor. Üstelik sadece satılık konutlar ile sınırlı kalmayan servis üzerinden kiralık konut bulmak da mümkün. Emlak sektörüne doğrudan etki edeceği tahmin edilen yeniliğin aynı zamanda diğer çevrimiçi emlak servisleri açısından da rekabet oluşturacağı bir gerçek.

Ülkemizdeki Letgo başta olmak üzere ikinci el ürün satış platformlarına büyük bir rakip olacağı gözüyle bakılan Facebook Marketplace, ne yazık ki henüz ayrıntılı filtreleme özelliklerine sahip değil. Yani istediğiniz konutu ayrıntılı bir biçimde arayamıyorsanız. Ancak servisin kullanıcı sayısı düşünülecek olursa yeni özelliklerin yakın bir zamanda platforma ekleneceği de söylenebilir.

DİĞER HABER
22 Mart 2018