"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Danışmanları Steve Jobs’tan Ne Öğrenebilir? (2)

Steve Jobs oldukça zeki bir adamdı ve özellikle pazarlama konusunda çok başarılıydı. Evet dünyayı bambaşka bir hale getiren bu dâhinin ölümü imzasını tarihe atıp gittiği bu dünya için büyük bir kayıp. Neyse ki onun gerçek başarı hikayesinin arkasında büyük bir bilgi mirası ve her zaman öğrenilecek dersler bütünü bırakmış olması biz fanatikleri için burukda olsa sevindirici bir durum.

Steve Jobs’ın hayatından dersler çıkararak ve onun geleceğe ışık tutan  ileri görüşlü fikirlerini benimseyerek iş hayatınızı başarıya yönlendirebilirsiniz. Peki, milyar dolarlık bir bilgisayar şirketinin CEO’su olan bir adamdan emlak piyasası için ne öğrenebilirsiniz?

1# Şov Yapmayı Bilmek

Steve Jobs’ın bu kadar başarılı olmasının arkasında başarılı bir şovmen olması yatıyor. O her zaman insanların akıllarında kalmayı bildi. Apple dünyaca ünlü bir üne kavuştuğunda sene daha 1984’tü ve markanın başarısının sırrı bilgisayar kalitesi değil, o zamanki Süper Kupa’da gösterilmiş olan bir reklamdı. Eğer bu reklamı izlemediyseniz videoyu aşağıya bırakıyoruz. İzleyeceğiniz reklam 1984 yılında ve sonrasında birçok ödül kazandı.

Steve Jobs bu reklamın sonrasında ise inanılmaz bir sahne performansı sergileyerek ürünü tanıttı. Daha sonra da “Farklı Düşün” kampanyası hayata geçirildi. Sizin özellikle bu kampanyayı örnek almanızı istiyoruz.

Gayrimenkul danışmanlarının yıllardır düştüğü bir tuzak var ki, o da başkaları gibi davranmaya çalışmak. Rakiplerinizden farklı düşünmeyi öğrenmeli ve müşterilerinize kendi farkınızı kanıtlayabilmelisiniz. Bunu yapabilmek için de rakiplerinizden farklı hizmetler sunuyor olmanız gerekiyor. Farklı olmayı başarırsanız, saygınlığınız hızla artacak.

2# Detaylara Çok Önem Vermek

Apple, şık ve pürüzsüz tasarımlarıyla tanınıyor. Her yeni çıkan Apple ürününde daha önce başkaları tarafından düşünülmemiş etkileyici bir detay yer alıyor. Apple gerçekten detaylara değer veren bir firma.

Bir gayrimenkul danışmanı olarak siz de detaylara önem vermelisiniz. En küçüğünden en büyüğüne tüm detayları gözden geçirmeniz gerekiyor. İçerisinde yazım hatası olan bir e-mail göndermek ya da akışı bozuk bir sunum yapmak kabul edilemez. Müşterilerinize işinizde profesyonel olduğunuzu ve her ayrıntıyı ciddiye aldığınızı göstermelisiniz.

Müşterileriniz sizinle çalıştıktan sonra söylediğiniz şeyleri, yaptıklarınızı ya da hazırladığınız reklamları değil, onlara nasıl hissettirdiğinizi hatırlayacak. Müşterilerinizi küçük detaylara önem vererek iyi hissettirebilirsiniz. 

3# Lazer Gibi Odaklanmak

Steve Jobs’ın bu konuyu biraz abarttığını ve hayatına çok az insan aldığını kabul ediyoruz. Ama yine de onun markasına tüm enerjisiyle odaklanmasından çıkarılabilecek birçok ders var. Steve Jobs’ın en başından beri her şeyi kontrol eden, yenilikçi detaylarla donatılmış ve kullanıcısını özel hissettiren ürünler ile ilgili bir hedefi vardı ve tüm hayatı boyunca bu hedefe odaklandı.

Steve Jobs’ın belki de en iyi yaptığı şey, aynı anda sadece birkaç ürüne odaklanmak ve odağını maksimumda tutmaktı. Bu yüzdendir ki Apple telefon ve bilgisayarlarının yüzlerce çeşidi yok ve her yıl sadece bir yeni ürün piyasaya sunuyorlar. Jobs’ın hedefi her zaman piyasanın en iyi %10’luk diliminde yer almak oldu. İnsanların kendilerine sunulan ürün için üzülmeden para vermesini hedefleyen Jobs, yüksek fiyatlı ürünlerine hatırı sayılır miktarda fan edinmeyi başardı.

Bir danışman olarak siz de bu yöntemi izlemelisiniz. Herkesle çalışmak zorunda değilsiniz. Kendinize bir hedef müşteri kitlesi belirleyin ve odağınızı bu kitlede tutun. Niş bir bölgede niş bir gruba hizmet verin. İşinizde yapacağınız değişiklikleri de aceleye getirmeyin ve yavaş ama istikrarlı bir plan izleyin.

İnsanlık hali olarak aynı anda birçok şeyle ilgilenmek istiyor ve odağınızı dağıtıyorsunuz. Ama bu tutum sadece kaos yaratır. Daha önemli meseleleri ayırt edebilmeli ve bu meselelere daha çok özen göstermelisiniz.

Odak noktanızı oluşturan ana bileşenleri belirledikten sonra, piyasada isminiz bu özelliğinizle anılmaya başlayacak. Böylelikle niş kitleniz için vazgeçilmez olacaksınız ve rakipleriniz size yetişemeyecek.

Steve Jobs’ın hayatı ve Apple ürünleri aslında başarı için çok güzel bir yol gösteriyor: başarının sırrı sadece sunulan hizmet değil, bu hizmetin arkasındaki felsefedir. Kendi işinizin felsefesini belirlemeniz, odak noktalarınızı anlamanız konusunda size yardımcı olacak.

İlgili: Steve Jobs’tan Öğreneceklerimiz

DİĞER HABER
06 Nisan 2018