"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Değerleme Uzmanları ile Beraber Çalışmak

Bildiğiniz gibi bir satış sürecinin en zorlu aşamalarından bir tanesi gayrimenkule fiyat biçmektir. Ve yine bildiğiniz gibi, birçok müşteri bu konuda kıymet takdiri konusunda uzmanlaşmış değerleme uzmanlarından yardım istiyor. Bu durum sürecinize yardımcı olabilir, ama eğer ki siz değerleme uzmanı ile beraber çalışmayı başarabilirseniz.

Müşteriniz kıymet takdiri konusunda uzman olan birisinden yardım istese dahi fiyat belirleme işleminin gereğinden fazla uzadığı ve karmaşıklaştığı durumlar olacak. Ama siz de danışman olarak üzerinize düşeni yapar ve değerleme uzmanı için ön hazırlıkları tamamlarsanız süreç sorunsuz ilerleyebilir. Bu yüzden öncelikle değerleme uzmanlarının ne iş yaptığını ve süreci nasıl yönettiğini öğrenmeniz gerekiyor.

Değerleme uzmanları bir konutun satılıp satılmamasıyla ilgilenmiyor. Onlar raporlama yapmak için para alıyorlar ve görevleri konutun gerçek değerini belirlemek. Size engel olmak gibi bir istek içerisinde değiller. Konu hakkında ayrıntıya girmeden önce bu konuyu açıklığa kavuşturmak istiyoruz, çünkü birçok danışman değerleme uzmanlarını rakip olarak görüyor. Onlar da aynı sizin gibi sadece satış sürecinin bir parçası ve görevleri sadece raporlama yapmak. Yani ekonomi üzerinde etkileri yok ya da sizin başarısızlığınızdan kazanç sağlamıyorlar.

Hem kendi işlerinizi hafifletmek hem de müşteri ile müzakere sürecinizi kısaltmak için fiyatlama konusunda çalışan değerleme uzmanlarıyla aranızı iyi tutmanız size fayda sağlayacak. Bu insanlarla iletişim kurmalısınız, çünkü onlar sizin ne kadar zamanınız olduğundan habersiz, siz de onların yapmak zorunda oldukları işlerden. Bu iletişimsizlik de süreçte hatalara sebep oluyor.

Değerleme Uzmanlarına Karşı Destekleyici Olun

Bir danışman olarak değerleme uzmanının kullanması gereken veriler konusunda önemli rol oynayabilirsiniz, çünkü bir konutla çalışmaya başladığınız zaman siz de kendi araştırmanızı yapıyor, hatta fiyat belirliyorsunuz. Değerleme uzmanlarının kullandıkları veriler hakkında bilgi edinin ve bu bilgiler konusunda paylaşımcı olun.

Bir değerleme uzmanına sağlayabileceğiniz en önemli bilgi geçmiş satışlarla ilgili olanlardır. Unutmayın, değerleme uzmanlarını SPK kontrol ediyor. Birçok değerleme uzmanı raporlarını sigorta şirketlerinin adı altında yazıyorlar. Uymaları gereken kurallar açık ve bu kurallara uymadıkları takdirde iş ellerinden alınıyor. Sigorta şirketleri de ekonomik dalgalanmalara göre çok başarılı bir düzenleme yapmıyor. Bu sebeple sizin vereceğiniz geçmiş bilgisi uzmanlara ışık tutabilir.

Piyasada aynı ortalama danışmanlar olduğu gibi ortalama değerleme uzmanları da var. Ama isimleri değerleme uzmanı olduğu için onların verdikleri kararlar müşteri gözünde önemli. Bir danışman olarak değerleme uzmanlarına piyasa koşullarını gösterebilmeli ve sizinle aynı doğrultuda değerlendirmeler yapabilmesini sağlamalısınız.

  • Değerleme uzmanlarının ne iş yaptığını ve sigorta şirketleri tarafından verilen uymaları gereken kuralları öğrenin. Böylelikle hangi verileri sağlarsanız yardımcı olabileceğinizi anlarsınız.

  • Değerleme uzmanları için içerisinde sözleşme, piyasa gidişatı ve ev özellikleri bulunan bir bilgi paketi hazırlayın. Değerleme uzmanı ile tanışamasanız bile müşteriniz üzerinden bu paketi ulaştırın.

  • Değerleme uzmanlarına sözlü olarak müdahale etmeyin. Bir uzmanla yapacağınız görüşme ya da bulunacağınız tavsiyeler 10 dakikayı geçmemeli. Değerleme uzmanının kendisini bilgisiz hissetmesine sebep olmayın, sadece bilgi paylaşımı yaparak yol gösterin. Gerektiğinde iletişim kurmaları için bilgilerinizi mutlaka verin.

  • Patronluk taslamayın. Belirttiğimiz gibi, bir değerleme uzmanı sizin ne kadar başarılı olduğunuz ya da o konutun satılıp satılmayacağı ile ilgilenmez. Onlar sadece raporlama için oradalar. Bu yüzden patronluk taslamak yerine yardımcı olun. Zaten paylaşacağınız veriler sizin yerinize birçok şeyi söyleyecek.

Evet, bir değerleme uzmanı konutun satın alınıp alınmamasıyla ilgilenmiyor. Ama hem onların hem de sizin sahip olduğunuz ortak bir amaç var, o da müşterinizi memnun etmek. Bu yüzden saldırgan bir tavır iki taraf için de zararlı olacak. Değerleme uzmanlarına yardımcı olur ve konuya sizin gibi bakmalarını sağlarsanız, müşterinizle yürüteceğiniz fiyat müzakeresinin süresi önemli miktarda kısalacak.

Unutmayın! Tapuda işlemi gerçekleştiren ve son satış rakamını bilen gayrimenkul danışmanlarıdır. 

DİĞER HABER
11 Ocak 2018