"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Geleceğin Teknolojisi Emlak Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

New York’ta her sene emlak teknolojisini konu alan INMAN Connect konferansı kapsamında Hacker Connect etkinliği düzenlenirken, etkinlikte alıcı ve satıcıların yaşadığı deneyimlere yer verilerek sektörün geleceğinde neler yaşanacağı konusu tartışıldı.

Gerçekleşen etkinlikte günümüzdeki  emlak sektörünün belli başlı problemleri şu şekilde listeleniyor;

  • Zayıf iletişim ve sürecin şeffaf şekilde ilerlememesi
  • Bir ev bulup satmak için geçen sürede alıcı ve satıcının yorulması
  • Alıcı ve satıcı taraflardaki bilgi eksikliği, bunun da kötü iletişime ve işlem gecikmelerine sebep olması
  • Bir ev satın almanın önemi ve bunun getirdiği duygular. İki tarafın da stres yaşamasına yol açar

Fakat bu konferansın asıl ilgi çekici olan yanı ise tüm bu problemlerin çözümünün aslında sektörde hâli hazırda var olduğunun söylenmesiydi. Sadece insanlar mantıklı biçimde bunları bir araya getiremiyor.

Gelecekte emlak sektörünün ilerleme sağlayacağı alanlar;

Yapay zeka emlak aramalarını kolaylaştıracak

Müşteriler emlak sitelerine girdiğinde kendileri için kusursuz evi bulmak isteyecek ve arkaplanda çalışan robotlar müşteriyi teşhis ederek ihtiyaçlarına göre yönlendirme yapacaklar ve daha iyi mülk seçenekleri sunacaklar.

Robotlar bağlantıyı kuracak

Sosyal medya bilgileri, konumu ve diğer seçim tercihlerini kullanan botlar müşterilerin bu bilgilerini gayrimenkul danışmanlarına ulaştıracak. Tabii ki bunlar rastgele birisi değil, aradığınız kişi olacak. Böylece uzun süren uğraşlar yerine müşteriler danışmanlara daha kolay yoldan ulaşabilecek.

İlk görüşmeyi botlar yapacak, güvence yaratacaklar

Müşteri bir danışmana  başvuracağı sırada gece gündüz fark etmeden web sitelerindeki sohbet botları müşteriye otomatik yanıt verecek, temel soruları rahat biçimde yanıtlayacak. Ayrıca botlar sanal gerçeklik teknolojisinden yardım alarak müşteriyi ev turlarına çıkarmanın kolaylığını sağlayacak.

Ayrıca bot teknolojisi kilit verileri toplayarak satıcı kişiyi formları doldurma zahmetinden kurtaracaklar, gerekli bilgileri sunacaklar ve süreci anlamalarını sağlayacaklar.

Evleri sanal olarak ziyaret edecekler

Bütün Cumartesi ya da Pazar gününü ev ev dolaşarak harcamak istemeyen müşteriler son derece yorucu olan bu sürecin çözümünü yine sanal tur teknolojisi sayesinde bulacaklar. Gelecekte sanal gerçeklik – VR teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte bu zorlu süreç ortadan kalkacak ve müşteri evinden çıkmadan, satışta olan diğer evleri rahatlıkla gezebilecek ve evin her ayrıntılarını görebilecek.

Ev turlarında mobil bildirimler sağlamak

Bir evi müşteri ziyaret ettiğinde cep telefonunun otomatik ‘check in’ yapması gayrimenkul danışmanlarına epey kolaylık sağlayacaktır. Hem danışmanlar potansiyel müşterilerin en çok hangi odaları gezdiğini, ne kadar süre harcadığını görebilecek, hem de satıcıların istediği veriler bir rapor halinde sunulmuş olacak.

İşlem odası ve açık satışlar

Ciddi alıcılar belki de bir işlem odasına toplanacak ve herkes mülke yapılan son teklifleri görebilecek. Böylece bir müzayede ortamı oluşacak ve her şey inanılmaz bir şeffaflıkla görülecek.

Ev en yüksek teklif veren kişiye satıldığında ise gayrimenkul danışmanı alıcıyı, satıcıyı ve varsa avukatları - devir belgesini hazırlayan kişiyi - güvenli bir odaya davet edecek. Ardından kontratlar sunulacak, dijital imzalar toplanacak. Her şey çok daha şeffaf bir biçimde işleyecek.

DİĞER HABER
13 Eylül 2019