"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Geleneksel Reklamcılık Metotları Yerini Teknolojiye Bırakıyor

Yakın zamanda Emmy Ödülü’nü kazanmış ve 1960 yıllarında Madison Bulvarı’ndaki reklam endüstrisi hakkında çekilmiş olan Mad Men isimli bir dizi var. Biz EmlakBroker ekibi olarak diziyi her izlediğimizde aklımıza danışmanların sıkça müşterilerinden duyduğu “Neden evimin reklamını daha çok yapmıyorsun?” sorusu geliyor.

İlginç bir şekilde, müşterilerin bu soruyu sorarken kastettiği şey broşürler, satılık tabelaları, dedikodu gazetesi ve hatta bazen televizyon ya da radyo reklamları. Nedense emlak piyasasının müşteri portföyü geleneksel yöntemlere bağlılar ve gelişen teknolojik araçlar konusunda ikna edilmeye ihtiyaçları var.

Aslında sordukları soru 1965 yılı için mantıklı bir soru olabilir. Ama reklam konusu günümüz için geçerliliğini yitirmiş durumda. Artık geleneksel reklamcılık yöntemleri ne yazık ki müşteri çekmek konusunda başarılı olamıyor. Müşteri davranışları oldukça değişti ve reklam piyasası bu durumdan bir hayli etkilendi.

Kullandığınız teknolojik araçları anlayamayan ve evlerinin yeterince reklam edilmediğinden yakınan müşterilerinize modern dünyaya göre verilmiş cevabınız şöyle olabilir:

  1. Merhaba, size bir soru sormak istiyorum. Diyelim ki herhangi bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz. Bir ansiklopedi mi bulursunuz yoksa internetten mi araştırırsınız?

  2. Günümüzde emlak piyasasındaki alıcıların %93’ünden fazlasının alacakları konut için internetten araştırma yapmaya başladıklarını biliyor muydunuz?

  3. Bu durum şuna işaret ediyor: Eğer ki konutunuzun daha çok alıcıya ulaşmasını istiyorsak, geleneksel reklam yöntemlerinden vazgeçmeli ve internet konusuna odaklanmalıyız değil mi?

  4. Harika. Şimdi size bu konuya nasıl odaklanabileceğimizi göstereceğim. Size göstereceğim metotlar sayesinde daha çok müşteri internet üzerinden konutunuza ulaşacak. Sizin de istediğiniz bu değil mi?

Çoğu müşteriniz modern dünyaya adaptasyon sıkıntısı yaşıyor. Onlara teknolojik araçları nasıl kullandığınız konusunda bilgilendirin ve günümüz teknolojisinin ne anlama geldiğini anlamalarına yardımcı olun.

Dipnot: Mad Men hakkındaki yazımızı okumanızı ve diziyi izlemenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz.

DİĞER HABER
08 Mayıs 2023