"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
iBuying Algoritmaları Neden Zillow'da Başarısız Oldu ve İş Dünyasının AI ile Olan Aşk İlişkisi

Bir iş sürecinin otomatikleştirilebilmesi, mutlaka otomatikleştirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Ve belki - sadece belki - işi yapan AI algoritmalarıyla daha iyi hizmet edilmeyen iş bileşenleri vardır.

Bu, Zillow Group'un Salı günü beklenmedik bir şekilde ev satın alma işini durdurma kararı almasından sonra önemli bir hadise - (2.000 çalışanın işini kaybetmesine, 304 milyon dolarlık üçüncü çeyrek zararına, hızla artan bir hisse senedi fiyatına (hisseler düşüşe) neden olacak acı verici bir hareket. Bugün CEO Rich Barton'ın yüzünde patlayan İbuying yumurtaları var.

Zillow'un hamlesi aynı zamanda yeni gelişen iBuying işine güç veren algoritmalar için büyük bir kaybı temsil ediyor ve büyük ölçüde güçlü algoritmaya dayanan hem emlak hem de diğer sektörlerdeki diğer işletmeler için bir uyarı işareti.

Zillow'un yatırımcılarla yaptığı üçüncü çeyrek konferans görüşmesinde Barton, şirketin ev satın alma algoritmasının ev fiyatlarındaki dalgalanmaları doğru bir şekilde tahmin etme yeteneğine olan güven eksikliğine atıfta bulundu. Yine de şirket, algoritmalarını üçüncü çeyrekte 9.680 ev satın almak için kullandı. Analistler, Zillow'un iBuying başarısızlığını “Siyah Kuğu olayları” olarak (örneğin pandemi veya benzeri görülmemiş işgücü kıtlığı) suçlayabileceğini ve ardından şirketin modellerinde “ince ayar yapıp” devam edebileceğini söyledi.

Ancak Zillow Ceo'su Barton, bunun çok riskli olduğunu söyledi. Şirket, iBuying ile eninde sonunda tahmin ve operasyonel sorunları çözebilecek olsa da, Barton'ın en fazla belirsizliği yerleştirdiği yer algoritmanın kendisidir.

Barton açıklamasında, “Ancak çözemediğimiz şey, müşterilere rekabetçi bir şekilde adil bir fiyat sunmak için gerekli olduğunu düşündüğümüz bir ölçeğe ulaşmak adına gelecekte ne kadar sermaye artırmamız, dağıtmamız ve risk almamız gerektiği konusunda modelin bize önereceği şey.” dedi.

Başka bir deyişle, ev fiyatlarını tahmin etmek için kullanılan algoritma, Barton'ın tüm şirketi bunun için riske atacağı düzeyde çalışmadı. Ve bu daha büyük bir tartışmanın başlamasına yol açıyor: İşletmeler algoritmalara çok mu bağımlı?

Araştırmalar uzun süredir bu bilgisayar modellerinin önyargılar ve kusurlarla dolu olduğunu gösteriyor. Bu, AI ve makine öğrenimi algoritmalarına karşı bir tepkiye neden oluyor ve Zillow'un kararının ardından bazı haberlerde bunun gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Seattle şirketi konut emlak şirketlerine bulut tabanlı yazılım araçları satan MoxiWorks CEO'su York Baur, teknoloji destekli iBuying şirketlerinin, en azından bu noktada, insanların daha iyi yapabileceği şeyleri yapmak için makinelere çok fazla güvendiğini söyledi.

Baur, “Dünyadaki tüm AI ve makine öğrenimi, hızla değişen bir pazarda bir eve değer vermenin karmaşıklığı görevine henüz uygun değil ve Zillow'un bu hareketi bunun kanıtı” dedi. "15 yıl önce Zestimate ile bilgisayar ev değerlemesini icat ettiler ve 15 yıllık iyileştirme ve milyarlarca dolar yatırımdan sonra hala doğru yolda değiller." açıklamasında bulundu.

Şirketlerin algoritmaların elini abartmış olabileceği yer sadece emlak değil. Günümüz teknolojisindeki en büyük bahislerden bazılarına bir göz atalım:

  • Sosyal medya: Facebook'un son zamanlardaki sorunları, büyük ölçüde algoritmasının bilgiyi düzgün bir şekilde sunup sunamayacağına ve doğru bilgiyi güçlendirmek yerine daha berbat bir algortitmaya ayarlanıp ayarlanmadığına bağlı.
  • Otonom araçlar: Birçoğumuzun şimdiye kadar robotla çalışan araçlarda kaygısız bir şekilde yol alması gerekiyordu, ancak bu sorunun birçok teknoloji uzmanının hayal ettiğinden çok daha karmaşık olduğu ortaya çıktı.

Peki, bu bizi nerede bırakıyor? Baur için, Zillow'un son başarısızlığının cevabı ve dersi açık.

“Bunun bana söylediği, insanların yerini almak için teknolojiyi aşırı uygulamayı bırakmamız ve bunun yerine insanları daha iyi hale getirmek için teknolojiyi uygulamaya odaklanmamız gerektiğidir” dedi. Ve esasen Zillow'un bir sonraki startejisinde yöneldiği yer burasıdır.

Birçok yönden şirket, emlakçıları (insan türünü) işlerini daha iyi yapmaları için güçlendirmek için orijinal haline geri dönüyor. Zillow'un iBuying konusundaki büyük ve şaşırtıcı bahsi göz önüne alındığında, bu dönüş, zararın neresinden dönersin kârdır olarak yorumlanabilir.

Yatırımcılar bu işin neresinde derseniz, algoritmalara güvenerek daha zengin olma hayalleri kuran hissedarların güvendiği Zillow'un hissesi, bu hafta %18 olmak üzere geçen yıla oranla %50 düştü.

DİĞER HABER
05 Kasım 2021