"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kaybedenler Kulübü: Milliyet Emlak Kapanıyor!

Milliyet Emlak tarafından iş ortaklarına gönderilen mesajda 31 Ocak'ta faaliyetlerini durduracağını bildirdi.

 

Emlakbroker.com ekibi olarak bu konuda detaylı bir analiz yazısını hazırlamıştık. Emlak sektöründeki girişimlerin birbirinden farkı olmayan ve kimsenin kullanmak istemediği özelliklere sahip kısa süreli ayakta kalabilecek girişimler olduğunu özellikle vurguladık.

Bu kapanış hikayesinden alınacak bir çok ders olduğunu emlak girişimcilerine tekrar söylemekte fayda var: Artık önünüzdeki buzdağını görmezden gelemezsiniz!

Kaybedenler Kulübü

Online ilan sitelerinin ilk çıktığı zamanı hatırlayanlar vardır. Emlak.net, Mynet Emlak ve Milliyet Emlak on yıl öncesine kadar bu sıralamada pazarın önemli oyuncularıydı. Daha sonra Sahibinden.com'un emlak ofisleri ve mülk sahipleri tarafından (alan adının etkisinide unutmayalım) tercih edilmesiyle durum değişti. 

Emlak.net, ücretsiz ve sınırsız ilan girişi ile tartışmasız lider konumundaydı. O zamanlar emlak ilanlarını önce Emlak.net, Mynet Emlak, daha sonra Sahibinden.com ve Milliyet Emlak sitelerine bize verilen bir ücretsiz ilan hakkımızla yayınlıyorduk.

Mynet Emlak sonradan ücretli oldu. Ve pazarını kaybetti. Daha sonra Emlak.net ücretli oldu ve pazarını kaybetmekle kalmadı büyük bir fırsatı kaçırmış oldu. Bu arada Sahibinden.com emlak ilan pazarını diğer sitelere açık ara fark atarak ele geçirmeye başladı. İkinci Milliyet Emlak olarak geçiyordu. Aslanoba'dan bir milyon tl yatırım alan metrekare.com girişimi ise yatırım alan ilk emlak ilan sitesi olarak dikkat çekti. Fakat çok kısa bir süre sonra girişim çöplüğündeki yerini aldı. 

Pekala, ne oldu da sıralama birden böyle değişti? 

  • Rakamsal oyunlarda yapılan stratejik hatalar pazar paylarını kaybetmelerine yol açtı.
  • Tekelci zihniyetleri nedeniyle sadık müşterilerini daha çok kazanma uğruna kaybettiler.

Oysa ki bu sadık müşteriler rakipleri ve oyuna dahil olacak diğer girişimleri oyuna girmekten vazgeçirebilirdiler. Tren bir daha gelmemek üzere kaçtı. Yahoo, Orkut.com, Kodak ve Nokia'da olduğu gibi. 

Bugün de durum böyle karmaşık gözüküyor. Ve bugünün oyuncuları da aynı hatayı yapıyorlar. Emlak ilan sitelerinin yöneticileri analitik raporları takip etmekten daha başka şeylerle meşgul olmalı. Tüketicinin yarattığı içeriklerden oluşturdukları ve kaymağını yedikleri bu sistemi iyi algılamalı. Tüketicinin yarattığı bu içerikleri tüketicinin aleyhine kullanmaları girişimlerinin kısa bir süre sonra kaybedenler kulübüne girmelerini sağlayabilir. Verilen onca emek ve çaba boşa gidebilir.

Ceo'lar her zaman girişimleri için şu soruyu sormalı; ya bu yenilik onlar için, bizim için olduğu kadar önemli değilse?

 

DİĞER HABER
14 Ocak 2019