"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kendi Piyasanızı Yaratın

“Tanrıya güveniriz, diğer herkes nakit ödeyecek.”

Sizce de piyasanın şu an ki durumu bu sözü doğrulamıyor mu?

Bu makalemizde kriz ortamından etkilenmeyen başarılı bir danışman olmak için öğrenmeniz gereken çok önemli bir ders var: Başarı için kendi piyasanızı yaratmak durumundasınız. Başkalarının söylediklerine ya da ekonominin durumuna aldanmadan kendi arz-talebinizi belirlemelisiniz.

Birçok danışman sezonsal eğilimlere göre satış yapıyor. Yoğun dönemlerde yoğun çalışan bu danışmanlar, talebin azaldığı dönemlerde inzivaya çekiliyor. Hatta bazıları durgun dönemlerde direkt ortadan kayboluyor.

Ama farklılaşmak çok önemli. Kar, yağmur, sıcak, soğuk dinlemeden her gün disiplinli çalışmaya  devam etmeli ve kendi piyasa şartlarınızı kendiniz yaratmalısınız. Ekonominin ne kadar kötü olduğundan yakınmak yok. Piyasanın durgunluğundan ya da alıcı bulmanın zorluğundan yakınmak da yok. Bunlar sadece çoğunluğun inandığı hurafeler.

Sizin hurafelere inanmamanız ve kendi piyasanızı kendiniz yaratmanız gerekiyor.

 

Her kriz kendi içinde birçok fırsatı doğurur. Müşterilerinize iyi fırsatları sunabilmeniz için kriz ortamına ihtiyacınız var. - Emlak Broker

Örneğin, aralık ayı sizin için en yoğun dönem olabilir. Çünkü aralık ayında sizden başka çalışan danışman yok. Neredeyse tüm danışmanlar yılsonunda inzivaya çekiliyor ve müşterilerinin yeni yıl düzenlemelerini yapmalarını bekliyor.

Müşterilerinize aralık ayının emlak işlemleri için çok uygun olduğunu anlatabilirsiniz, çünkü elinizde herkesin piyasadan elini ayağını çektiği zamanlarda satın alım yapmanın önemini vurgulayacak kadar bilgi ve deneyim var.

Kendi piyasanızı kendiniz yaratabilirsiniz. Piyasanızı kendiniz kontrol edebilir, onu kendiniz tanımlayabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz müşteri kesimine karar verebilir, niş bölge seçebilir ve istediğiniz doğrultuya yönelebilirsiniz. Her şey size bağlı.

Eğer müşterilerinizle düzenli bir şekilde günlük olarak iletişim kuruyorsanız, tüm kötü haberleri ve beklentileri yok sayabilirsiniz. Müşterilerinizle sürekli ilişkiler kurmak için harcadığınız çaba piyasanın durgun zamanlarında size destek çıkar.

Kulaklarınızı olumsuz herşeye tıkayın. Kendi piyasa resminizi kendiniz çizin.

Müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurarak kendi piyasanızı yaratabilirsiniz. Ne kadar çok deneme yaptığınız önemli değil. Akşam haberlerinde çıkan kriz haberleri de önemli değil. Gazetelerin çizdiği kötü tablo, diğer satıcıların gevelediği durgunluk ve fiyat düşüşleriBunların hiçbirisi önemli değil. Siz müşterilerinize sürekli bilgi güncellemesi yaptığınız sürece her durumda müşteriniz olacak.

Sürekli potansiyel müşterilere ulaşarak da kendi piyasanızı yaratabilirsiniz. Potansiyel müşterilere ulaşmaya çalışmaktan asla ama asla vazgeçmemeniz gerekiyor. Çok yoğun olduğunuz zamanlarda bile bu aktiviteye devam etmelisiniz. Bu müşterilere ihtiyaç duyacağınız zamanlar mutlaka gelecek.

Satıcılarınızla sürekli iletişim halinde olmak ve konut fiyatlarında piyasa bazlı güncellemeler önermek de kendi piyasanızı oluşturmak için iyi bir yöntemdir. Satış konusunda dürüstlük ve netlik çok önemlidir. Bu şekilde müşterinizin güvenini kazanabilirsiniz. Müşterileriniz konutlarının olabildiğince çabuk satılmasını istiyor. Fiyat revizyonları ile bu isteklerine daha hızlı ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu konu size can sıkıcı geliyor olabilir. Ama dürüst olmamak bir seçenek değil.

Dayak yiyen maymunların hikayesini biliyor musunuz? Heh işte o danışmanlardan olmayın :)

Müşterilerinizi eğiterek de kendi piyasanızı yaratabilirsiniz. İnsanlar birçok farklı kaynaktan piyasa hakkında bilgi ediniyor. Bu kaynakların başında haber kaynakları geliyor. Ve neredeyse her haber kaynağı, özellikle reyting kaygısı ile piyasa durumundan bir facia olarak bahsediyor. Ama bu piyasa hakkında uzman olan sizsiniz. Bu yüzden müşterilerinizle bilgi paylaşmak ve onlara gerçekte ne olduğunu göstermek sizin göreviniz. Müşterilerinizle sayısal veri paylaşımına önem verin. Böylelikle size güvenen sadık müşterileri elde edebilirsiniz.

“Büyük fırsatlar çok sık gelmez. Gökten altın yağarken, bir kova bulun, kaşık değil.” - Warren Buffet

Emlak Broker ekibi olarak bizim görüşümüz gayrimenkul piyasasında hiç bir zaman fırsatların bitmeyeceğidir. Piyasa yükselirken de piyasa krizdeyken de. Özellikle kriz ortamında yatırım yapılır” ilkesini yatırımcılarınıza ve müşterilerinize iyi ifade edebilmelisiniz. 

Sonuç olarak, kendi piyasanızı yaratmak için farklı olmanız gerekiyor. Rakiplerinizden farklı bir şeyler sunabildiğiniz zaman değer yaratıyorsunuz demektir. Değer yaratan farklı bir danışman ise müşterilerini her zaman mutlu edecek ve isteklerini hızlı şekilde karşılayacaktır. Zaten böyle bir danışmanın da anlık dalgalanmalardan etkilenmesi mümkün değil.

Şimdi kendi piyasanızı yaratma zamanı.

DİĞER HABER
02 Mayıs 2023