"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Kereste Fiyatları Yeni Ev Fiyatlarını 18.600 Dolardan Fazla Artırıyor

Kereste fiyatları dünya genelinde bir kez daha yükseliyor: Geçen ilkbahar ve yaz aylarındaki düşüşün ardından, son dört ayda neredeyse üç katına çıktı.

İnşaatçılar, artışın ortalama yeni bir müstakil evin fiyatının 18.600 dolardan fazla artmasına neden olduğunu söylüyor. Ayrıca, Ulusal Ev Üreticileri Birliği'ne göre kereste fiyatlarındaki bu artış, ortalama yeni çok aileli bir evin fiyatına yaklaşık 7.300 dolar ekledi ve yeni bir daire için ayda 67 dolar daha fazla kira artışına dönüştü.

History of Mass Timber Construction | Seagate Structures Blog

Kereste fiyatlarındaki dalgalanma, pandeminin kereste fabrikalarında üretimde düşüşe yol açmasıyla Nisan 2020'de başladı. Yeni ev inşaatı ve yeniden yapılanma ile konut piyasasındaki talep artışı, kıtlıklara yol açtı. Mayıs 2021'de kereste fiyatları bin board feet başına 1.500 $'lık rekor seviyeye ulaşmıştı.

NAHB, devam eden tedarik zinciri aksamalarının, Kanada kereste ithalatı üzerindeki tarifelerin iki katına çıkarılmasının ve Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya Kolumbiyası'ndaki orman yangını mevsiminin kereste fiyatlarını yüksek tuttuğunu söylüyor. Çerçeveleme kerestesinin fiyatı 29 Aralık'ta bin tahta ayağı başına 1.000 dolar olarak işlem görüyordu -Ağustos sonundan bu yana %167'lik bir artış.

Housing Construction Has Turned A Corner': Starts, Permits Rise In Latest  Data

Kereste, yapısal çerçeveleme, kaplama, döşeme, iç duvarlar ve tavan kaplamaları, dolaplar, kapılar, dış cephe kaplaması, garajlar, sundurmalar, korkuluklar, çitler ve daha fazlasına kadar inşaat süreci boyunca kullanılan en önemli malzemelerden biri.

Global piyasalarda yaşanan bu gelişmeler ülkemizde sancılı ilerleyen inşaat sektörünü nasıl etkileyeceğini, ev fiyatlarında bir artış yaşanıp yaşanmayacağını ilerleyen günlerde bize gösterecektir.

DİĞER HABER
11 Ocak 2022