"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Konut Piyasası Yeniden Çökecek mi?

2020'den ve Covid-19 döneminden bu yana, emlak dünyası, emlak piyasasının nereye gittiği konusunda çevrimiçi ve çevrimdışı olarak ileri geri giden ve bambaşka argümanları olan büyük bir değişim gördü.

“İktisat bilmenin yararı, ekonomik güçlüklere geçerli çözümler bulmak değil, iktisatçılar tarafından aldatılmayı önlemektir.” A. John Robinson

Emlak piyasası yeni bir çöküşe mi gidiyor? Satıcının piyasası yakında sona erecek mi? Kimse bir sonraki hamleyi tahmin edemez, ancak bu, her gün yeni değişiklikler gördüğümüz için spekülasyonları veya tartışmaların gelişmeye devam etmesini engellemez. Yeni normal daha öngörülemez mi? Şimdi neden kemerlerinizi bağlayıp her an yeni bir süprizlere karşı hazır olmak isteyebileceğinizi keşfedelim.

Emlakçılar ev satmaya devam ettiği sürece gayrimenkul döngüleri olmuştur. Envanter düşük ve talep yüksek olduğunda, satıcı pazarı dediğimiz şeye sahip olursunuz. Talep düşük ve envanter yüksek olduğunda, bir alıcı pazarımız var. Döngüler arasındaki bu geçişler, oldukça uzun bir süredir ülkenin çoğu bölgesinde beş ila yedi yıl arasında olmuştur.

Global emlak piyasalarında değişimin ilk işareti, konut piyasasının çöktüğü 2008 yılında geldi. Bu kazadan sonra, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere emlak piyasaları, tahmin edilebilirliklerinde daha istikrarlı olan önceki döngülerin normlarının dışında, neredeyse 10 yıla yakın  süren bir alıcı piyasasına tanık oldu. Covid-19, yaygın karantinalar, tarihsel olarak düşük faiz oranları ve yavaş bir ekonomi ile karşı karşıya kaldığımız 2020 yılına kadar hızlı bir şekilde ilerleyişini sürdürdü. Ve aniden herhangi bir uyarı olmadan, beklenmedik bir anda ortaya çıkmasıyla ünlenen yeni Siyah Kuğumuz Covid19 virüsüyle bir satıcı pazarına atıldık.

Piyasaları bu dönemde izlerken, ülkenin çoğu bölgesinde fiyatlarda artışlar, düşük envanter ve teklif savaşları görüldü, bu da birçok alıcıyı hayal kırıklığına uğrattı. Alıcılar, hayallerindeki evlerini belirsizliğin yarattığı bir piyasada bulmak için daha fazla zaman ve para harcadılar. Satıcılar, ev satışlarında daha fazla para ve daha kolay şartlar görüyor ve bu da onlara 2008 konut piyasası çöküşünden bu yana ulaşamadıkları kazançları sağlıyor.

Şimdi ise, 2020'den 2021'e kadar, satıcı pazarının yılın son çeyreğine kadar devam ettiğini gördük. İşte o zaman satışlar yavaşlamaya başladı, piyasaya daha fazla envanter konmaya başlandı ve pazardaki günler biraz daha uzamaya başladı.

Danışmanlar ve uzmanlar piyasada neler olduğu hakkında spekülasyon yapıyor. Görüşler değişiyor ve tanıdığımız, takip ettiğimiz çoğu danışman için stres gerçek bir virüs oluşturuyor.

Bir sonraki piyasa hareketini bilmemek ve tahmin edememek, bazı danışmanların kariyerlerini yeniden düşünmesine neden oldu.

Doğru zamanda mı gemiyi terk etmeli (hayır ben o farelerden olmayacağım :) yoksa fırtınalı denizde mi usta kaptan belli olur düşüncesi uykusuz her gece sahnesinde beyinlerinin içerisinde çınladı durdu.

ilgili: Emlak Piyasası Çöküyor mu?

Peki konut piyasası yeniden çökecek mi? Satıcının piyasası devam edecek mi? Geçmiş yılların normal döngülerine geri dönecek miyiz?

Kim bilir, gerçekten.

Dikkate alınması gerekenler basit: Emlak piyasasını kontrol edemezsiniz, bu yüzden boşuna denemeyin. Kimsenin kristal küresi yoktur ve geleceği tahmin edemez. Veri madenciliği yapılabilir ve yapay zeka, eğilimleri görmemize ve bize fikir vermemize yardımcı olabilir, ancak mükemmel de değildir.

Bu nedenle, öngörülemeyenleri tahmin etmeye çalışırken, sağduyulu davranın ve gürültüyü, bilgi kirliliğini, felaket tellallarını, kendi bile pazarlamaktan aciz pazarlamacıları, tabelaya göre yorum yapan sözde uzmanları, olumsuz medyayı ortadan kaldırın ve müşterilerinizi dinleyin.

Yerel bölgenizin trendlerini inceleyin, bölgenizin pazarını öğrenin, topluluğunuza dahil olun. Bu olağandışı zamanlarda pozitif bir güç olun ve yeni normale alışın.

Son bir şey daha :)  Gayrimenkul öngörülemezdir ve tahmin edilemez olmaya devam edecektir.

DİĞER HABER
22 Ekim 2021