"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Neden Hala Satıcıların Pazarı?

Emlak piyasasının pandemi sırasında gördüğü çılgınlıktan sonra soğuması hakkında giderek daha fazla gürültü etrafta dolaşıyor. Bunun evinizi satma planlarınız için ne anlama geldiğini sorguluyor olabilirsiniz. Bir ev satın almayı düşünüyorsanız, piyasanın hala normalden farklı olduğunu bilmelisiniz.

Bu yaz satılık ev arzı biraz artsa da, piyasada hala ev sıkıntısı var. Bu da koşulların bugün satıcıların lehine devam ettiği anlamına geliyor. Bunun nedeni, satılık evlerin envanter seviyesinin, sürücü koltuğunda alıcıların mı yoksa satıcıların mı olduğunu belirlemeye yardımcı olabilmesidir.

Bunu şöyle düşünün:

  • Bir alıcı pazarı, satın almak isteyen alıcılardan daha fazla satılık evin olduğu zamandır. Bu olduğunda, alıcılar pazarlık gücüne sahiptir çünkü satıcılar evlerini satabilmek için uzlaşmaya daha isteklidir.
  • Bir satıcı pazarında, tam tersi olur. Piyasadaki alıcı sayısı için çok az sayıda ev mevcut ve bu da satıcıya tüm kaldıracı sağlıyor. Bu durumda, alıcılar sınırlı sayıda satılık ev için rekabet etmek için ellerinden geleni yapacaklardır.
  • Nötr bir pazar, arzın dengeli olduğu ve mevcut satış hızında alıcı talebini karşılayacak kadar evin bulunduğu zamandır.

Ve son iki yıldır, çok satan satıcılar pazarındayız çünkü stoklar rekor seviyelere yakın. 

Bu sizin için ne anlama geliyor?

Genel olarak, en iyi özet, gangster satıcıları pazarından mütevazı bir satıcı pazarına geçeceğimizdir.

Piyasa soğuyor olsa da koşullar hala lehinize. Evinizi piyasa değerinden fiyatlandırmak için bir emlakçı ile çalışırsanız, bugün evinizi sattığınızda başarıyı yakalarsınız. Yüksek ipotek oranları nedeniyle alıcı talebi yumuşarken (global pazarlarda son veriler bu şekilde), doğru fiyatlanan evler hala hızlı satılmaya devam ediyor. Bu, evinizi listeleme fırsat pencerenizin kapanmadığı anlamına gelir.

Sonuç olarak

Günümüzün konut piyasası hala satıcıların yanında. Evinizi satmaya hazır mısınız? Stressiz bir ev alım sürecine başlayabilmeniz için emlakbroker.com ekibi ile bağlantı kurun.

DİĞER HABER
08 Ağustos 2022