"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Opendoor'un İkinci Çeyrek Kârı Yetersiz Kalıyor. iBuyer İçin Sırada Ne Var?

Opendoor için bu hafta, büyük bir haber haftası oldu. Ancak iBuyer'ın ikinci çeyrek gelirlerini açıklama zamanı geldiğinde işler şirket lehine biraz normale döndü.

2022'nin ilk çeyreğinde şirket ilk kârını elde ettikten sonra, Opendoor ikinci çeyrekte 54 milyon dolarlık net zarar bildirdi - Ancak bu kayıp, bir yıl önce kaydedilen 144 milyon dolarlık kayıptan daha küçük.

Ancak gelir, bir yıl öncesine göre %254 artarak 4.2 milyar dolara yükseldi ve iBuyer, bir önceki yıla göre %201 artışla çeyrek boyunca 10.482 konut sattı.

Gayrimenkul endüstrisindeki diğer oyuncular gibi, Opendoor'daki yöneticiler de mevcut konut piyasasındaki değişimden yakındılar ve gelişmekten çok hayatta kalmaktan bahsettiler.

Opendoor'un CEO'su Eric Wu

Opendoor'un CEO'su Eric Wu, şirketin ikinci çeyrek kazanç konuşması sırasında yatırımcılara “Bu sonuçlardan memnun olsak da, mevcut piyasa oynaklığı son derece dinamik ve titiz olmamızı ve risk ve genel envanter sağlığını yönetmemizi gerektiriyor” dedi. “Faiz oranlarındaki ani yükseliş ve ardından ipotek oranlarında 40 yıldır yaşamadığımız bir hızda yaşanan değişimin neden olduğu, ev işlem hızında ve ev fiyatlarında tüm zamanların en yüksek değerlerinden keskin bir yavaşlama gördük. Sonuç olarak, bu makro değişimler konutta tahmin ettiğimizden daha hızlı bir yavaşlamaya yol açmıştı.”

Şirket yılın geri kalanına odaklanırken, yöneticiler ev fiyatlarındaki düşüşü yansıtmak için portföyünde bulunan evlerin fiyatlandırma stratejisini ayarladıklarını söylediler. Şirketin finans direktörü Carrie Wheeler açıklamasında şu ifadeler yer verdi, “Satışları artırmak ve piyasaya paralel kalmak için envanterimizde listelenen fiyatları düşürdük. Bu fiyat indirimleri, mevsimselliğin etkisinin ötesinde ikinci yarıda katkı payımızı etkileyecek olsa da.”

Wheeler, şirketin yılın ilk yarısında kazançlara öncelik verme stratejisinin, ciddi mali sonuçlar olmadan bunu yapmasına izin vereceğinden emin olduğunu söyledi.

Wheeler, “Yaptığımız yeni satın almalar için sürekli daha yüksek genişleme seviyeleri ile çalışmaya devam ediyoruz” dedi. "Bu yüksek spreadler ve daha düşük pazarlama standardının birleşimi, satın alma hızımızı düşürecek. Bu da, önümüzdeki çeyrekte yeniden satış karışımımızı genellikle daha düşük marjlı olan daha uzun tarihli evlere kaydıracak. Planımız, konut piyasası istikrara kavuştukça daha yüksek bir satın alma hızına devam etmek.” dedi.

DİĞER HABER
08 Ağustos 2022