"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlama Dilindeki Klişelere Kapılmak Kaybettirir!

Herkesin “bir numaralı emlak sitesi” olduğumuzu bilmesini isteriz. Ayrıca biz “en hızlı büyüyen lider emlak firması” unvanına da sahibiz. Web ortamında “en yüksek okuyucu memnuniyetine” sahip sitemiz, sizlere “ülkenin en iyi” içeriğini sunuyor.

Ne düşünüyorsunuz? Size sunduğumuz vaatlere katılıyor musunuz? En azından kendimizi bu şekilde büyük cümleler ile pazarlamaya çalışsak ne düşünürsünüz? Emlakbroker.com ekibi olarak her ne kadar kalitemizin farkında olsak da kendimizi hiçbir zaman bu tür vaatlerle ve cümlelerle pazarlamaya kalkmayız. Çünkü bu tarz vaatler, hedef kitle üzerinde saldırgan, bencil, aceleci ve kibirli bir profil bırakmanıza neden olur.

İşte emlak profesyonellerinin pazarlama stratejilerinde sıklıkla kullandıkları en yanlış vaat cümleleri… Bunları kullanmaktan sakınmanızı tavsiye ediyoruz.

En Çok Satan Emlak Firması

Google’a “en çok satan emlak firması” diye yazdığınızda elde edeceğiniz sonuçlar sınırsızdır. Firmaların birçoğu en çok satan unvanına sahiptir ve kendilerini böyle tarif ederler. Oysa yüzlerce firmanın aynı anda en çok satan özelliğine sahip olması mümkün müdür?

Hedef kitleniz içinde yer alan insanların da bu duruma aynı gözle baktığını asla aklınızdan çıkarmayın. Herkesin kullandığı bu iddia, insanlara gerçekçi gelmez. Üstelik sıradan bir görünüm edinmenize neden olur. Tek başına baktığınızda bu iddia önemli bir öznel bilgi olabileceği gibi herkesin kullanması durumunda bir kulaktan girip diğer kulaktan çıkmasına neden olur.

Peki, gerçek iddia ne anlama geliyor? İddia, incelendiğinde doğruluğu ortaya çıkan savlardır. Şehrin gerçekten en çok satan firması mısınız yoksa öyle olmadığınız halde öyle olduğunuzu mu söylüyorsunuz?

Bir mahallede hizmet veren emlak danışmanı gerçekten uzman mıdır? Niye? Başka birisi o bölgede ev alıp satamaz mı?

Mahalle Uzmanınız

Bu sektörde pek çok uzman olduğunu kabul etmeniz lazım. Hatta aynı alt bölümlerde bile uzmanlaşan çok sayıda emlak profesyoneli olabilir. Elbette ki hizmet verdiğiniz bölgenin uzmanı olmak çok önemlidir, ancak kendinizi ve firmanızı pazarlarken çok sayıda emlak profesyoneli ile kendinizi aynı konuma koyacağınız cümlelerden uzak durmalısınız.

Satılık listelerinize, bugüne kadar yaptığınız satış verilerine, müşterilere verebildiğiniz piyasa bilgilerine bakın ve karar verin. Bölgenizin gerçekten uzmanı mısınız? Sahte iddialarda asla bulunmayın. Uzmanlık, belli bir işte, belli bir konuda bilgi, görüş ve becerisi olan kimsedir. Hedeflediğiniz alanda bilgiye, görüşe ve beceriye yeterince sahip misiniz? Eğer böyleyse o zaman uzmanlığınızı dile getirecek daha etkileyici pazarlama kelimeleri kullanın.

En İyi Yüzde Bir İçindeyiz

Kendinizin ülkedeki emlak firmaları içinde en iyi yüzde birlik bölüme girdiğinizi iddia edebilirsiniz. Hatta bu iddianız doğru da olabilir. Fakat insanlar pazarlama içeriğinizde bu iddiayı gördüklerinde, “Acaba bu kanıya nasıl ulaştı?” diye düşünür ve bu da inanılırlığı yok eder.

Kendinizin kur kuru en iyi yüzde bir içinde olduğunuzu belirtmek yerine, neden en iyi yüzde birlik kesimin içinde olduğunuzu yansıtırsanız işte o zaman amacınıza ulaşmış olursunuz. Aşağıdaki örneklerin arasındaki farka bir göz atmanızı öneririz.

  • En iyi %1 içindeyiz!
  • Mayıs 2017’de gerçekleşen yeni konut satışlarında en iyi %1 içindeyiz!

En Hızlı Büyüyen Şirket

Bu iddia emlak sektörüne özel değildir, ancak sektörde sıklıkla kullanılır. Örneğin şirin bir pazarlamaya sahip dört üyelik bir emlak ekibi, en hızlı büyüyen şirket olduklarını iddia edebiliyor. Peki, büyüme dediğimiz şey nasıl ölçülür?

Tabii ki yüzde olarak. Bir emlak ekibinde iki kişi de olabilir. Eğer o yıl içerisinde ekibinize bir kişi daha katarsanız şirketinizin yüzde 50 oranında büyüdüğünü iddia edebilirsiniz. Peki, görenler bundan etkileniyor mu? Büyümenizi nasıl pazarladığınıza dikkat edin.

En Yüksek Müşteri Memnuniyeti

Müşteri memnuniyeti nasıl ölçülür? Asistanınız her satış kapamanın ardından müşteriye soru yönelterek memnun kalıp kalmadığını öğrenebilir veya müşterilerden geri bildirim almak için internet anketlerine başvurabilirsiniz. Eğer bu konuda kanıtınız varsa kullanın, ancak yoksa hiç denemeyin bile.

DİĞER HABER
13 Haziran 2017