"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sabah Rutinleri ile Başarınızı Arttırın

Çoğu kişi sabah uyandığında yaptığı işlere pek önem vermez. İş yerine gitmeden önce ya da bilgisayarınızı açmadan önce yapılan şeyleri önemli olarak görmüyor olabilirsiniz. Ancak bu durum yanlış olarak yorumlanabilir. Birçok başarılı danışmana göre sabah rutinleri, aslında gün içerisinde elde edilecek başarılara kaynak oluyor. Net bir genellemeye vurulması her ne kadar yanlış olarak kabul görse de sabahları gerçekleştireceğiniz rutinler, gün içerisinde daha başarılı olmanızı destekleyebilir.

Sağlıklı bir yaşam, hali hazırda iş hayatında daha başarılı işlere imza atmanızı sağlayacaktır. Ancak bunun yanında sabah kalkar kalmaz uygulayacağınız kimi noktalar, hem başarınızı hem de müşterileriniz ile olan ilişkilerinizi daha da kuvvetlendirebilir. Peki, tüm bunları gerçeğe dönüştürmek için sabahları ne gibi rutinler uygulanabilir?

Emlakbroker.com ekibimizin çeşitli kaynaklardan araştırdığı başarılı iş insanlarının sabah rutinleri ile sizi baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar.

  • Öncelikle sağlıklı bir sabaha uyanın

Uyandığınızda uygulayacağınız çeşitli egzersizler, gün içerisinde çok daha enerjik olmanıza yardımcı olacaktır. Nitekim enerji dolu olmanız, hem iş koşuşturması altında yüksek performans sergilemenizi hem de müşterileriniz karşısında olumlu bir hava yaratmanızı sağlayabilir. Bunun için meditasyon yapmayı dahi deneyebilirsiniz. Zihninizi boşaltmanız, iş yerine ulaştığınızda daha dinç olmanızı ve daha mantıklı kararlar vermenizi destekler.

  • Yoğunluğu öğlen vaktine erteleyin

Çoğu kişi geceleri daha yaratıcı ve üretken (biz) olduğunu düşünse de sabahları beynimiz çok daha boş ve temiz olur. Bu nedenden ötürü sabah saatlerinde yaratıcı olmayı ve üretkenliğinizi arttırmanızı deneyebilirsiniz. Toplantı ve iş görüşmeleri gibi işleri öğle vaktine iteleyebilirsiniz. Böylelikle beyniniz sabahları çok daha boş olacak.

  • Erkenden yola koyulun

Çoğu rakibiniz sabah 10.00 itibariyle işlerinin başına geçecektir. Bunu düşünerek hareket etmeniz ve daha erken yol almanız çok daha etkili bir iş performansı elde etmenizi sağlayabilir. Sabah 10’u beklemeden müşterilerinizle iletişime geçmeyi deneyebilir, çeşitli elektronik posta ve gönderi işlemlerini erkenden tamamlayabilirsiniz. Bu sayede işlere biraz daha erken başlayarak rakiplerinizin önüne geçme şansı elde edebilirsiniz.

  • Günlük aramalarınızı aradan çıkarın

İş arkadaşlarınız ya da rakipleriniz sabahın ilk saatlerini ideal kahveyi aramakla geçirebilir. Siz ise bunun yerine aramalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Günlük olarak elinizdeki işleri değerlendirebilir, aramanız gereken müşterileriniz ile iletişim geçme yollarını düşünebilirsiniz. Ayrıca yine rakipleriniz farklı şeyler ile uğraşırken aramalarınızı tamamlama şansı de elde etmeniz mümkün. Bunun için zamanı akıllıca kullanmayı deneyin.

  • Gece gelen iletilere cevap verin

Kimi çalışanlar size gece vakitleri mail gönderebilirler. Bu iletileri gün içerisinde cevaplandırmak yerine sabah kalkar kalkmaz yanıtlamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede bu iletilerin gün içerisinde size ayak bağı olmalarını engelleyebileceğiniz gibi yapacağınız işlere daha fazla odaklanma şansı elde edebilirsiniz. Ayrıca sadece mailler değil, formlar, tanıtımlar, metin veya sesli mesajlar gibi materyaller de aradan çıkaracağınız şeyler arasında görülebilir.

DİĞER HABER
08 Şubat 2019