"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satıcılara 1 Numara Olduğunuzu Gösterin! Nasıl mı?

Evini satmayı düşünen ev sahipleri ile yaptığınız görüşmelerde satıcı ile imzayı atmayı başarmak için rakiplerinizin sunduğu hizmetlerin yanı sıra iki veya üç tane “vay” dedirten eşsiz bir satış planına sahip olmanız gerekir. Güçlü bir satış planı, ful komisyon ile daha fazla satılık liste kazanmanızı sağlar. Bir liste görüşmesinde satıcı müşteriye hazırladığınız satış planını sunarken amacınız, satıcının yararına vurgu yapmaktır. Yani en azami şekilde piyasa şartlarına maruz kalıp en kısa sürede en yüksek fiyat ile evlerini satabileceğinize dair onlara vaatte bulunursunuz. Henüz ilk görüşme aşamasında onlara bunun garantisini vermenizi sağlayan şey ise sunduğunuz pazarlama özellikleri ve etkili bir satış planı ile olur.

Peki, örnek rekabetçi bir pazarlama kontrol listesi hazırlayacak olsak acaba nasıl olurdu? Tipik bir satış planı içerisinde 15 ile 25 tane madde yer alır. Ancak bu listede mutlaka bulunması gereken bazı konu başlıkları vardır ki onlar sizi müşterinin gözünde 1 numara olmaya iter.

  • Sosyal Medya Pazarlama Planı
  • Sanal Gerçeklik Turu
  • Drone Fotoğrafçılığı
  • Artırılmış Gerçeklik Baskı Pazarlama Programı

Bu özellikler, sizin satış ve pazarlama planınızdaki benzersiz hizmetler olacaktır. Bunların sadece bir tanesini veya hepsini birden sunabilirsiniz. Bu hizmetler sayesinde, müşteri gözünde rakiplerinizden farklılaşabilir ve 1 numara haline gelebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Planı

Sosyal medya pazarlama planınıza ideal olarak dahil etmeniz gereken şeyler şunlardır:

- Bir Facebook Sayfası: Müşterinin satmak istediği eve özel olarak bir Facebook sayfası açabilir ve bu sayfada mahalle hakkında özel bilgiler, ev hakkında teknik bilgiler verebilirsiniz. Bu mahallede yaşamanın nasıl bir şey olduğunu gösteren açık hava fotoğrafları, videolar ve içerikler paylaşabilirsiniz. Satıcı müşteriniz, sizin hazırladığınız bu sayfadaki bilgileri genellikle kendi çevreleri ile paylaşırlar ve bu sayede ücretsiz bir pazarlama aracı elde etmiş olursunuz.

- Bir Instagram Sayfası: Yine müşterinin evine özel bir Instagram sayfası açıp bu evde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hikâyeleştirerek sunabilirsiniz. Evin özel bölümlerinin fotoğraflarını etkileyici şekilde çekerek buraya ekleyebilirsiniz. Evin her bölümünü göstermek yerine, o evde yaşamayı özel kılan şeyleri çekerek paylaşmanız daha etkili olacaktır.

- Çok Dillilik Özelliği: Satılık ev listesinin birden fazla dilde online olarak sunulması, evin satışını hızlandıran bir seçenek olabilir. Bu konuda en etkili örnek Real-buzz.com olarak verilebilir. Bu site listeleri 18 farklı dilde (Türkçe dahil) kullanıcılara sunuyor. Bu sayede satılık evi dünyadaki potansiyel alıcıların yüzde 90’ının önünde tutmuş olursunuz.

- Youtube ve Facebook Canlı Videoları: Satıcının satılık evinde çekeceğiniz videoları Youtube üzerinden yayınlayabilirsiniz. Ayrıca Facebook Live özelliğini kullanarak da canlı yayınlar yapabilirsiniz. Örneğin evde düzenlediğiniz bir Open House etkinliği sırasında Facebook Live ile canlı yayın yaparak alıcılara ulaşmaya ne dersiniz?

Sanal Gerçeklik Turu

Eğer henüz satılık listelerinizin pazarlamasında 3D sanal tur özelliğini kullanmıyorsanız, en güçlü liste dönüştürme aracından faydalanmıyorsunuz demektir. matterport’ın orijinal üç boyutlu sanal tur teknolojisi, alıcıların satılık evi tüm açılardan gerçekmiş gibi görmesini sağlar. Alıcı adayları bu sayede, evin tavanına bakabilir, koridorda yürüyebilir ve odalarda gezinebilirler. matterport’ın son getirdiği yenilik, sanal gerçeklik gözlükleri ile birlikte kullanıcılara daha gerçekçi bir deneyim yaşatması oldu. Bu eşsiz deneyimi müşterilerinize yaşatarak onların kalbinde ve zihninde 1 numara olabilirsiniz.

Drone Fotoğrafçılığı

Drone’lar da mülk pazarlamasının ana araçlarından biri haline geldi. Pix4D ile satılık evin yalnızca bir bölümünden ziyade kuş bakışı geniş açıdan çekimlerinin yapılması mümkündür. Özellikle büyük parselli ve lüks siteler için bu tarz çekimler çok önemlidir.

Artırılmış Gerçeklik Baskı Pazarlama Programı

Artırılmış gerçeklik, birkaç yıldır kullanılan bir teknik olarak biliniyor. Özellikle mimarların ve müteahhitlerin kullandığı önemli bir araç oldu. Yeni yüksek katlı binaların ve emlak projelerinin henüz yapılmadan önce neye benzeyeceğine dair görsel bir sunum yapmamızı sağlayan artırılmış gerçeklik teknolojisi, çok fayda sağlıyor. Bu teknolojinin şimdi satılık listelerin potansiyel alıcılara üç boyutlu bir model şeklinde sunulması olarak kullanıldığına da tanık oluyoruz. Mobil cihazları üzerinden QR kodu içine gömülü olabilen bu artırılmış gerçeklik görüntüleri, potansiyel alıcılar için müthiş bir deneyim yarattığı gibi, evinin satılmasını isteyen satıcı müşteri için de önem arz ediyor.

DİĞER HABER
05 Eylül 2019