"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Teknolojinin Emlak İşinde Önemli Olmasının 5 Nedeni

Herhangi bir işte kullanılan teknolojinin ilk kuralı, verimli bir işleme uygulanan otomasyonun verimliliği büyüteceğidir. İkincisi ise verimsiz bir işleme uygulanan otomasyonun verimsizliği büyüteceğidir. – Bill Gates

Hangi endüstri olursa olsun iş dünyası, fikirlerin, stratejilerin ve teknolojilerin dönüp durduğu bir kapıdır. Bu döner kapıdan geçip geçmemek tüketiciye kalmıştır. Emlak endüstrisi de buna dahildir.

Müşteriler, bir gayrimenkul profesyoneli olarak sizin en son ve en hızlı emlak teknolojisine sahip olup olmadığınız ile ilgilenmez. Bu onların endişesi değil, çünkü onlarca rakibiniz arasından mutlaka uygun olanı bulabilirler.

Sonuç olarak bu zor bir aşktır ama ne zordur ne de bir aşktır. Emlak teknolojisi tamamen pratikliğin göstergesidir. Emlak işinde teknolojinin neden önemli olduğunu sizler için sıralıyoruz.

1. Müşteriye Ulaşma Sınırı

Tüketiciler, ihtiyaç duydukları şeylere ulaşmaları daha zor bir hal aldığında size daha az danışmaya başlarlar. Bu nedenle emlak teknolojisi dediğimiz şey, sizin gününüzü basitleştirici olmalı ve çalışanlarınızın şeffaflığını teşvik etmelidir. Bu, işinizde hesap verebilirlik ve verimlilik ekosistemini yaratır.

Bildiğiniz gibi internetin sonsuz genişlemesinin, emlak ve teknolojinin değerini nasıl güçlendirdiğine tanık oluyoruz. Müşteri yönetimi sistemleri (CRM) gibi teknolojiler, perde arkasında bu genişlemeye olanak tanıyor. Çünkü CRM ile internetin bir arada çalışması sayesinde müşteri kazanma sınırlarınız pazarınızla kısıtlanmamış oluyor.

2. Tüketici Beklentileri

Son 10 yıl içerisinde ev alıcılarının ve satıcılarının emlak araması için internet ortamına göç ettiği aşikârdır. Özellikle kulaktan kulağa dolaşan müşteri deneyimleri şimdi online ortam üzerinden yürütülüyor. Arkadaşlar, aileler ve referans müşteriler, pazardaki etki alanınızı genişletmek için hayati bir önem taşırken tüm bu işler için hangi teknolojiyi kullanacağınız asıl mesele haline geliyor.

Diğer taraftan hala emlak sektörüne çok sayıda yeni uzman katılıyor. Ancak aynı zamanda sürekli iflas eden emlak şirketlerini de görmeye devam ediyoruz. Bu durumda sorulması gereken soru “Hangi yazılımı kullanmalıyım?” yerine “Hangi teknolojiyi kullanabilirim?” oluyor.

Eğer şüpheniz varsa Yıldız Savaşları’nın Büyük Jedi Üstadı Yoda’ya güvenebilirsiniz: “Yap veya yapma. Deneme şansın yok.

Tüketiciler, artık kahvesini yudumlarken online bir sipariş verebiliyor ve tamamen online ortam üzerinden araba satın alıp para işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Peki, ev alım satımı için neler oluyor? Teknoloji kullanımı açısından bu aşamaya geçmiş tüketiciler, gelişmelere rağmen hala ev alım satımı alanındaki aramalarını kolaylaştırmak için gayrimenkul uzmanlarına yüksek oranda başvuru yapıyorlar. Emlak sektörü henüz teknoloji ile tam anlamıyla bütünleşmiş durumda değil.

3. Etki Alanını Genişletmek

Yeni bir pazara veya fiyat aralığına geçmek, bir şehir kulübüne katılmak gibi kolay bir atılım değildir. El sıkışmakta ve kartvizit uzatmakta ne kadar mahir olursanız olun, emlak teknolojisine dahil olarak oyunun son aşamasını oynamanız gerekir.

Örneğin en büyük kitlenizi internetin dışında bir düşünün. Mahalle? Fitness kulübü? Arkadaşlar? Ve onlara nasıl ulaşıyorsunuz? Şimdi de kaç kişinin Facebook’u kullandığını düşünün. Ya da Google’ı kullanarak günde en az bir kere çevrimiçi arama yapın. Facebook ve Google üzerinden yapılan ücretli reklamlar, kendi alanınıza ulaşmanızı sağlamak ile birlikte bunun ötesine de ulaşmanıza olanak verir.

Etki alanınızı büyütmek, işinizi büyütmekle doğrudan ilişkilidir. Unutmayın ki bugünün emlak endüstrisinde büyüme potansiyeli, çevrimiçi gayrimenkul aramalarının en büyük yüzdesinin başladığı yerdedir.

4. Ekip Oluşturma

Sektördeki diğer meslektaşlar ile rekabet içerisinde kalabilmek için aynı zamanda en iyi yetenek rekabetinde de mücadele edebilmek gerekir. İlk ekip üyenizi veya 50’nci ekip üyenizi seçmeniz söz konusu olduğunda, teknoloji yetenekli profesyonelleri cezbetmek için size yardımcı olur.

Emlak uzmanları, büyümelerini kolaylaştırıcı ekip üyelerini bünyelerine katmak isterler. Doğru bir yazılım, bu konuda emlak uzmanlarına en başından itibaren büyük bir ekip kurmalarına olanak tanır. Aynı zamanda deneyimli ekip üyelerinizin kendilerini işlerinde daha fazla geliştirmelerini sağlar. Kendinize şunu bir sorun: “Ekip üyelerinize başarılarını arttırmalarını sağlayacak araçlar sunuyor musunuz?

5. Doğru Teknolojiyi Seçmek

Bu noktaya kadar teknolojiyi hep bir bütün halinde ele aldık. Ancak ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak müşteri kazanma, CRM, yüksek performanslı web sitesi, pazarlama otomasyonu, belge imzalama yazılımı gibi çok sayıda alanda teknolojik araçlardan faydalanabilirsiniz.

Ancak teknolojiyi önemli hale getirmenin anahtarı, işiniz için doğru olan teknolojiyi seçmektir. Bu nedenle bunlara “teknoloji çözümleri” adı verilir. Hedeflediğiniz iş kriterleri için uygun olan teknolojileri seçerek bu işe başlayabilirsiniz.

DİĞER HABER
23 Ocak 2018