"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Teknolojinin Emlak Yatırımcılarına Olan 3 Etkisi

Son on yılda emlak piyasası biraz değişkendi ve gayrimenkule yatırım yapmayı düşünen daha fazla yatırımcı konut ile ticari mülk yatırımlarına karşı ihtiyatlı davranıyor. Sonuç olarak yeni emlak yatırımcıları pazara farklı yaklaşıyor ve kazançlı bir yatırım için yeni stratejiler geliştiriyor. Tüm bu değişimde teknoloji de hâliyle önemli bir rol oynuyor.

Günümüzde yatırım şirketleriyle birlikte birçok emlakçı uzaktan araştırma seçenekleri için teknoloji çözümleri kullanıyor. Bu yazıda teknolojinin yeni emlak yatırımcıları için nasıl fark yarattığını üç örnekle açıklayacağız;

1# Yeni Yatırımcılara Kısa Süreli Kira Seçenekleri

Gayrimenkul sektörünün yıkıcı girişimlerinden birisi olan Airbnb gibi mobil uygulamalar popüler oldukça, daha çok insan kısa süreli kiralara yatırım yapma eğiliminde oluyor. Buna rağmen bütün uzmanlar aynı fikirde değil çünkü bu tip kiralar geleneksel emlak yatırımlarına göre daha farklı işliyor. Bu durumda emlak sektöründe yer alan kişiler de gelişen ve değişen iş yöntemlerine ayak uydurmak için kendilerini sürekli yenilemek durumunda kalıyor.

Milenyum doğumlu potansiyel yatırımcılar son dönemlerin belki de en çalkantılı pazarlarından birine tanık oldular. Fakat işin ilginç tarafı aynı zamanda bu kişiler daha sık Airbnb gibi servisleri kullanıyor. Bu nesil internet üzerindeki kısa süreli kiralardan sağlanan kazanca daha sıcak bakıyor ve kiralama modelli konutlara yatırım yapmak için daha  meyilliler.

2# Veriye Dayalı Yatırımlar

Büyük veri artık kamu için kritik bir öneme sahip ve gayrimenkul sektörü çalışanları da satış davranışlarını öğrenmek için çeşitli ve doğruluğu ispatlanmış bilgiyi sunma yollarını arıyor.

Günümüzde büyük veriye şimdilik herkes ulaşamasa bile, bilgi edinme yöntemleri teknoloji sayesinde basitleşiyor. Veriye dayalı yatırımların uzman kişilerin yerine geçeceğini de düşünmeyin. Bu durum tam aksine sektörde daha çok uzmanlık oluşmasına yol açacak. Gayrimenkul danışmanları büyük veriyi  kullanarak kolaylıkla yatırımları  analiz edebilecek, yatırımcılarına kaybettirmeyecek kısa ya da uzun vadeli yatırımlarda karar verebilecek.

3# Keşfedilmemiş Potansiyel

Müşteri odaklı uygulamaların başarısının ardından teknolojinin sektöre yeni yatırımcılar getirdiğini görüyoruz. Gayrimenkul global çapta en büyük ekonomik mülk yatırımı hâline gelirken, toplam değeri 217 trilyon doları aşmış durumda. Dünyanın gayri safi milli hasılası ise 80 trilyon dolara denk düşüyor! Bu da gayrimenkul piyasasına girmek isteyen yatırımcılar ve girişimciler için iştah açıcı büyük bir potansiyel yaratıyor.

Teknoloji sayesinde iş insanları parmaklarının ucunda paralarını yatıracağı yerlere ulaşabiliyor ve tekliflerini tüm dünyaya sunabiliyor. Aynı zamanda yatırımcılar da kısa sürede kâra dönüşecek mülkleri bulabiliyor.

Teknolojiyi kullanarak hızlı bir şekilde araştırma yapabilir, yatırımcılarınıza yatırım sürecinde daha iyi karar vermenize yardımcı olacak yerel doluluk oranları, kira fiyatları, mevsimsellik gibi verileri öğrenebilirsiniz. Unutmayın,  teknolojiyi verimli kullanamayan bir danışman oyun dışında kalır. 

DİĞER HABER
06 Temmuz 2020