"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Tesla'dan Öğrenebileceğimiz Sekiz Dijital Pazarlama Dersi

Covid-19 salgını, birçok endüstrideki markaların hayatta kalma ve büyüme stratejilerini yeniden düşünmesine, uyarlamasına veya ikiye katlamasına neden oldu.

Böyle zamanlarda, diğer başarılı şirketler tarafından kullanılan taktiklere bakmak ve kutunun dışına çıkmak işlerimize yardımcı olur.

İncelemeye ve takip etmeye değer olduğunu düşündüğümüz bir marka Tesla. Elektrikli otomobil şirketi, benzersiz pazarlama stratejisi ve otomotiv endüstrisini alt üst etmesiyle ünlüdür.

İşte Tesla markasından neler öğrenebileceğimizi ve bunları emlak işinize nasıl uygulayabileceğinizi düşündüğümüz sekiz dijital pazarlama dersi. 

1. Özgün Olun

Bize göre Tesla markası hakkında sahte bir şey yok. Hatalarını ve başarısızlıklarını sahiplenmekten (Elon Musk bir keresinde şirketi kurmanın “ aptallık ” olduğunu söylemişti) Tesla'nın gizli planlarını paylaşmaya kadar, her blog yazısı ve tweet gerçek ve cana yakın. 

Modern tüketiciler sosyal medya konusunda oldukça bilgilidir - bir markanın ne zaman orijinal olup olmadığını anlayabilirler. Emlak kariyerinizde özgün olmak, başarılı bir sosyal medya stratejisi için ilkelerinizden biri olmalı. Kişisel markanızı özgün hissetmek için içeriğinizin özgün olması gerekir. Bir hata yaparsanız, bu hataya sahip çıkın. Bu anlayışınız, kitlenizin saygısını kazanmanıza yardımcı olacaktır. 

2. Müşteri Deneyimini Basitleştirin

Geleneksel otomobil satışlarından farklı olarak, bir Tesla satın almak isteyen tüketiciler, uzun bir yüz yüze satın alma süreci ile uğraşmak zorunda değiller. Bunun yerine, bir Tesla'yı sipariş etmek ve sözleşmeyi imzalamak, çevrimiçi olmak kadar basittir.

Müşterilerinizin deneyimini basitleştirmek için markanızla etkileşimi olabildiğince sorunsuz hale getirin. Atabileceğiniz en önemli adım, web sitenizi daha verimli ve kullanıcı dostu hale getirmektir. 

3. Kulaktan Kulağa Güvenin

Tesla, pazarlamanın en etkili yöntemlerinden birini kullanır: Kulaktan kulağa. Markanın tavsiye programı, deneyimlerini başkalarıyla paylaşanları ödüllendiriyor. Tüketiciler, markaya ait kanallardan daha çok tanıdıkları ve güvendikleri kişilerin (arkadaşlar, iş arkadaşları ve aile üyeleri) tavsiyelerine güvenme eğilimindedir. 

Ağızdan ağıza iletişim kazanmak ve teşvik etmek için sizde planlı adımlar atabilirsiniz. Listenizin, satış sürecinizin ve müşteri hizmetinizin sunabileceğiniz en iyi şey olduğundan emin olarak planlamaya başlayın. Müşterilerin güvenini kazanma yolunda, sonraki adımlar, bir aile veya arkadaşlar tavsiye programının uygulanmasının yanı sıra, yakın çevrenizi emlak markanızla ilgili güncellemeleri veya iyi haberleri paylaşmaya teşvik eden ilgi çekici bir haber bülteni stratejisiyle etki altına alabilirsiniz.

4. Topluluğunuzla Bağlantı Kurun

Topluluğunuzla bağlantılar kurmak, herhangi bir markanın başarısının anahtarı olabilir. Tesla, kusursuz müşteri hizmetlerini içeren sağlam bir kullanıcı odağına sahiptir. Bu, şirketin marka için sadakat ve tutku oluşturmasını sağlar. Bu yaklaşım aynı zamanda kendi üzerine inşa edilen ve potansiyel alıcıların incelemesi için mevcut olan sağlam bir içerik temeli sağlar.

Salgının ortasında, ürün ve hizmetlerinin tanıtımının ötesine geçen ve yerel sağlık merkezlerine yardım etmek için bağış yapmak ve para toplamak ve sosyal mesafeyi sorumlu bir şekilde teşvik etmek gibi çeşitli şekillerde toplumla ilişki kuran markalar, en çok kendi topluluklarıyla bağlantı kurdukları görülüyor.

5. Sosyal, Karizmatik Bir CEO'nuz Olsun

"Tesla" ismi sadece şık, aerodinamik elektrikli bir spor otomobilin görüntülerini çağrıştırmıyor, aynı zamanda karizmatik CEO'sunun adını da hemen takip ediyor. Musk, markanın tanınmasında ve rekabet savaşlarında Tesla'nın arkasındaki itici güç olmuştur.

Şirket yöneticilerine parmak ısırtan bir marka olan Tesla, otomotiv endüstrisini alt üst etti ve Musk, CEO yönetim anlayışında da aynısını yaptı. Çoğu durumda, CEO'lar dikkatli bir yönetici olma eğilimindedir, ancak Musk değil. Sosyal medyadaki varlığı zaman zaman tartışmalı olsa da, nihayetinde Tesla'yı tanıtmanın önemli bir yolu olarak şirkete paha biçilemez hizmetler sundu. 

Sosyal medyada aktif, sosyal sorumluluk sahibi ve karizmatik emlakçılar, markalarının tanınırlığı üzerinde son derece faydalı bir etkiye sahip olabilir.

6. Markanızın Misyon ve Vizyonu İle Tutarlı Olun

Tesla açıkça araba satmak isterken, marka aynı zamanda elektrikli araçlara ve yenilenebilir enerjiye geçişte dünyaya liderlik etmeye de odaklanıyor. Bu konu, markanın hedef kitlesinde büyük yankı uyandırıyor ve defalarca tekrarlanıyor.

Hedeflerinizi desteklemek için misyon ve vizyonunuzun güçlü olduğundan emin olun ve bunları sık sık çevrimiçi olarak paylaşın. 

7. Marka Konumlandırması İçin Birden Fazla Kanal Kullanın

Sayısız halkla ilişkiler fırsatından yararlanmak, markanızı bilinir hale getirmenin doğal ve kusursuz bir yoludur. Tesla'nın sosyal medya kanalları ve web sitesi marka bilinirliği sağlarken, şirket ayrıca START programını sunmak için kolejlerle ortaklık kurmasıyla da dikkat çekti. 12 haftalık eğitim programı, öğrencilerin elektrikli otomobil üretiminde çalışmak için ihtiyaç duydukları becerileri kazanmalarına yardımcı olmakla kalmadı, Tesla'nın teknolojisi ve özellikleri öğrencileri mest etti.

Emlakbroker.com'da görünür olmak, halkla ilişkiler kampanyalarınızı, markanızın amaçlarını ve misyonunu sergilemek ve topluluğunuzun takdirini kazanmak için oldukça etkili olabilir.

Sosyal medya muhtemelen belli bir şeydir, ancak YouTube'un dışındaki platformlarda çevrimiçi video gösterimi (Vimeo, Facebook, Instagram ve sürekli büyüyen TikTok en iyi bilinen örneklerdir) dijital pazarlama cephaneliğinize güzel bir katkı olabilir.

8. Rakiplerinizin Yanında Olun

Musk, Tesla'nın tüm patentlerini açık kaynaklı hale getirdi, böylece herhangi bir yerdeki herkes bunlara erişebilir. Bu açık kaynağa sahip olan rakipler elektrikli araç cephesinde ilerleme kaydettiklerinde, Tesla'nın daha farklı kazanımlar sağlayarak ilerlemesini desteklediği de biliniyor.

Sağlıklı rekabet, müşteriler için yenilik ve daha fazla seçenek ile eş anlamlı olabilir. Rakiplerinizin başarılarını tanımak, emlak sektörünüz için olumlu girişimleri desteklemek ve ticaretinizin en iyi uygulamalarında rakiplerinizin yanında yer almak, yaptığınız işte en iyi olmayı hedeflerken rakiplerinizin yanında yer almanın basit yollarıdır.

Zor zamanlarda Tesla gibi diğer markaların başarılı pazarlama taktiklerini gözlemlemek ve onlardan öğrenmek, daha büyük resmi görmenize ve kazanan emlak dijital pazarlama stratejinizi geliştirmenize yardımcı olmak için temel olabilir.

İlgili: Elon Musk’ın Yeteneklerinden Öğrenebileceğimiz Dersler

DİĞER HABER
25 Temmuz 2023