"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Uzaktan Çalışma Modeline İyi Bir Örnek: Netflix’in CEO’su Ofise Uğramıyor!

Geçtiğimiz yıl aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkede faaliyet göstermeye başlayan Netflix, ABD’nin en önemli yayın şirketleri arasında bulunuyor. Dizi ve film gibi içeriklere milyarlarca dolar yatıran şirket, ayrıca Türkiye’de de yerli bir dizi yayınlama hazırlığında. Bu denli büyük bir şirketin ise elbette çok yoğun mesailer çerçevesinde ve mükemmel bir ofisten yönetildiğini düşünebilirsiniz fakat gerçek biraz farklı.

LinkedIn kurucuları arasında yer alan Reid Hoffman’ın podcast’i Masters of Scale’e katılan ve burada birtakım açıklamalar yapan Netflix CEO’su Reed Hastings, ofise uğramadığını belirtti. Hatta ofisini kullanmayan Hasting, neredeyse bir dizüstü bilgisayara dahi ihtiyaç duymuyor zira tüm işlerini akıllı telefonu üzerinden yürütebiliyor.

Dijitalleşmede yeni bir boyut

Film endüstrisinin dev unvanına sahip bir şirketin CEO’su, artık tablete ya da bir dizüstü bilgisayara dahi ihtiyaç duymadan işlerini yoluna sokabiliyor. Önüne imza gerektiren belge ve çeşitli dosyalar gelmesi gerektiğinde DocuSign uygulamasını başvurduklarını belirten başarılı işadamı, 2008 yılından beri bu hizmeti tercih ettiklerini de açıklamalarına ekledi.

Fiziksel kağıtlara, bir ofise, bilgisayara ya da tablete ihtiyaç duymayan Reed Hastings, Netflix gibi büyük bir şirketin yönetimini cep telefonu üzerinden yapıyor. Farklı şirketlere baktığınızda ise hala daha ofise bağlılığın epey önemli olduğunu görebilirsiniz; üstelik sanal ofis ve hazır ofis gibi olguların yaygınlaşmasına rağmen.

Milyar dolarlık bir şirketin uzaktan çalışma modeli ile yönetilmesi kulağa pek hoş geliyor :)

Teknolojiye ayak uydurmanın gayrimenkul sektöründe önemi

Aslında Netflix CEO’sunun çalışma şeklinden çıkarılabilecek pek çok ders var: Örneğin emlak danışmanları ofise bağlı kalmadan tüm çalışmalarını uzmanlık bölgesinde uzaktan çalışma modeline göre yürütülebilirler. İşverenler ülkemizde işine saatinde gelmeyen çalışanlarına kıza dursun dünyanın en önemli şirketi bilgisayara dahi ihtiyaç duymuyor. Elbette görev ve sorumluluklar gereği bu durumun gerçeğe dönüştüğü de yadsınamaz bir gerçek. Sonuç olarak belirli iş grupları içerisinde ofis üzerindeki düzen önemli olabildiği gibi kimi iş sahalarında ofisin pek de önemi kalmıyor. Bu ayrımı yapabilmek oldukça önemli. Müşteri satış sözleşmeleri, önemli görüşmeler ve sunumlar dışında ofis içerisinde bulunmak emlak danışmanları için büyük zaman kaybı. 

Gayrimenkul danışmanı olmanın en iyi yanlarından biri uzaktan çalışma modelinin işimize uygun olması :)

Gayrimenkul sektöründe de tıpkı Netflix’in yaşadığı değişimler yaşanabilir. Sonuç olarak dijitalleşmenin hızlı bir şekilde gerçekleştiği bir dönemdeyiz. Yeniliklere ayak uyduramamanın sonuçları çok ağır olabiliyor. Nitekim emlak danışmanları olarak gelişen teknolojilerle uyumlu hale gelmek ve yeni nesil araçlara ayak uydurmak çok önemli.  Yeniliklere ayak uydurmanın yanında yenilikleri belirlemek ise getirileri çok daha fazla olan bir olgu olarak kabul edilebilir.

Ayrıca şunu da unutmamamız gereken bir önemli nokta; Netflix ilk kurulduğunda posta yoluyla DVD kiralama hizmeti olarak görülüyordu. Zamanla kendisini geleceğe yönelten şirket, şimdilerde ise dijitalleşme çağına ayak uydurarak öncü markalardan bir tanesi haline geldi.

İlgili: Emlak Sektöründe Gelişme Sürecine Giren Uzaktan Çalışma Modeli Nedir?

DİĞER HABER
20 Ekim 2017