"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
WEALTHE Coin: Gayrimenkul Piyasasının Yeni Dijital Para Birimi

 

Dünya çapında bir çevrimiçi gayrimenkul pazarı olarak hizmet veren Wealth Migrate, Wealthe Coin adını verdikleri dijital para birimini piyasaya sürdüklerini açıkladı. Bu para birimi ile artık gayrimenkul piyasasında borsa işlemleri herkes tarafından yapılabilecek.

En çok bilineni BitCoin olmak üzere, dünya üzerinde “cryptocurrency” adıyla kategorize edilen birçok para birimi bulunuyor. Bu para birimleri altın fiyatlarına bağlı olarak çalışmıyor ve varlıklarını sadece dijital ortamda sürdürüyorlar. Bu yüzden de dijital ortamda yapılan finansal işlemler bazı şifreleme (crypto) yöntemleri ile korunuyor.

Dünya üzerindeki mal varlıklarının neredeyse %50’sini gayrimenkuller oluşturuyor, ama insanların %13’ünden azı bu piyasaya dâhil olarak yatırım yapma ve para kazanma imkânına sahip. Bildiğiniz gibi bu piyasada yatırım yapmak da öncelikli olarak konut almak anlamına geliyor.

http://realtybiznews.com/wp-content/uploads/2017/12/Screenshot-2017-12-18-The-Real-Estate-based-coin-.png

Wealth Migrate üzerinden özel yatırımcılar belirli miktarlarla evlere yatırım yapabiliyordu. Bunu bir evi birkaç kişi satın almak olarak düşünebilirsiniz. Ev satıldığında da anaparanız ile kâr marjından payınıza düşen kısmı geri alıyordunuz.

Wealth Migrate’ın yeni amacı ise gayrimenkul piyasasını gerçek bir borsa platformuna dönüştürerek sadece gayrimenkul piyasasına hitap eden bir cryptocurrency çıkarmak. Böylece insanlar 1 dolar gibi küçük meblağlarla dahi yatırım yapmaya başlayabilecek. Bu da herhangi birinin emlak piyasasında yatırım yapabileceği anlamına geliyor.

2010 yılında Scott Picken ve Hennie Bezuidenhoudt adında iki gayrimenkul danışmanı tarafından kurulan Wealth Migrate, dijital para birimlerini emlak piyasasına yönelik kullanan ilk şirket olacak. Platform eski sistemi ile şimdiye kadar 46 ülkede 1500’den fazla işlem gerçekleştirmiş. Bu işlemlerin değeri ise 390 milyon dolardan fazla.

Scott Picken’a göre, Wealthe Coin ile artık küçük miktarlarla güvenli bir şekilde yatırım yapılabilecek. Böylelikle önceden sadece finansal olarak üst tabaka insanlara hitap eden emlak piyasası herkes tarafından erişilebilir olacak. Yani başka bir deyişle sadece 1 dolar yatırarak bile bir gayrimenkulde pay sahibi olabileceksiniz.

Wealthe Coin kullanabilmek için yatırım bilgilerine sahip olmanız, cryptocurrency hakkında uzman olmanız ya da zengin olmanız gerekmiyor. Sitedeki yönlendirme yazılarını okuyarak kolayca bu platformu kullanmaya başlayabilirsiniz. Şirketin amacı 2020’ye kadar 1 milyar insanı bu platforma dâhil etmiş olmak.

Para birimi piyasaya 15 Aralık 2017 tarihinde sürüldü. İlk olarak toplu satışa çıkacağı gün ise 1 Şubat 2018 olarak belirlendi. Picken, 15 Aralık tarihini özellikle seçtiklerini, çünkü 1971 yılı 15 Aralık’ında Amerikan Anayasası’nda insan hakları ile ilgili bir bildirge kabul edildiğini söyledi. Bu bildirgenin ile birçok ülkenin demokratikleşmesi ile ilgili rol oynadığını düşünen Scott, Wealthe Coin ile gayrimenkul piyasasını demokratikleştirdiklerine inanıyor.

DİĞER HABER
20 Aralık 2017