"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
30 Saniyede Müşteriyi Kazanma Sanatı

Daha önce 30 saniyede satış yapmanın mümkün olduğunu hiç düşündünüz mü? Buna ‘Asansörde Satış Tekniği’ adı da verilirken aslında pek çok insanın gözünü korkutan bir deneyim. Twiter'ın ilk popüler olduğu zamanlarda insanların bu platforma nasıl burun kıvırdığını hatırlayın. Ya sonrası. 140 karakterden bile daha az olan kelimelerle bir konunun bütünlüğü tartışılmaya başlandı. Borsa düştü, döviz patladı. Evet tüm bunlar yaşanan gerçek şeyler.

Bu durumda aklınıza ilk gelen soru belli; sadece yarım dakikanız varken nasıl kendinizi tanıtıp ne sunduğunuzu anlatabilirsiniz ki?

Neden 30 Saniye Taktiği Önemli?

İlk başta kulağa korkutucu gelse de bu kesinlikle yapılması olası bir taktiktir. Aslında bu şekilde müşterilere neler sunduğunuz konusunda daha iyi pratik yapabileceksiniz. Ayrııca 30 saniye taktiği işinize ve size olan ilginin en yüksek olacağı süre zarfıdır çünkü bu kadar kısa bir süre içinde kimsenin sıkılmak için yeterli zamanı olmaz.

Şu senaryoyu düşünün; çeşitli alanların temsil edildiği bir etkinliktesiniz. Kalabalıktaki bir ya da birkaç emlakçıdan biri de sizsiniz ve tanıştığınız diğer bütün insanların ilgisini çekmek istiyorsunuz. 30 saniyelik taktik bunu yapmanıza izin verirken, bu süre içinde her birinin dikkatini çekeceksiniz ve daha da fazlasını öğrenmek isteyecekler.

30 Saniye Taktiğini Nasıl Formülleştirirsiniz?

  • Şu üç soruya yanıt vermelisiniz. Kimsiniz? Ne yapıyorsunuz? Nereye gitmek ya da neyi bulmak istiyorsunuz? Bir gayrimenkul danışmanı olarak ilk iki soruya yanıt vermek oldukça kolay. Üçüncü soru içinse biraz kendi içinize bakmanız ve geçmişe dönmeniz gerekebilir.
  • Birinci maddedeki soruların cevabı için uzun bir liste ile başlayın, daha sonra bunu önemli noktalarına ayırın. Bu liste hedefleriniz ve nereye varmak istediğinizle ilgili olmalıdır.
  • Hikâye anlatımına başvurun. 30 saniyede bunu yapamayacağınızı düşünmeyin, bazen çok kısa bir hikâye bile uzun bir yol kat etmenize yardımcı olabilir. Anlatacaklarınızı kısa yoldan örneklendirin.
  • Neyse ki emlak sektörü kendine has çok fazla jargona sahip değil. Fakat yine de her ihtimale karşı sizinle ilgili her şeyi, emlak endüstrisi hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan biriyle konuşur gibi açıklayın.
  • Bir etkinlikte biriyle konuşurken bazen konuşmanın durduğunu hissedersiniz. İşte bu gibi durumlardan kaçınmalı ve söyleyeceklerinizle ilgi çekmelisiniz. Sık yaşanan bu durumlar için önceden hazırlık yapın faydasını göreceksiniz.
  • Konuşmanızı 30 saniye aralığında tutarsanız neredeyse kusursuza yaklaşmış olacaksınız.
  • Kendinizi video kayda, ses kaydına alarak da pratik yapabilirsiniz. Bu şekilde nelerin yanlış gittiğini görebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Asla meslektaşlarınız ve arkadaşlarınızla pratik yapmaktan çekinmeyin. Hatta onların da 30 saniyelik bir konuşma taktiği yapmalarını sağlayın, birlikte çalışın.
DİĞER HABER
22 Şubat 2018