"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Airbnb Seyahat Şirketine Dönüşme Yolunda Emin Adımlarla İlerliyor

Airbnb’nin bir yaşına basan tur hizmetleri her ay onbinlerce kişi tarafından kullanılırken, şirket yaptığı açıklamada yıl sonuna doğru kâra geçeceklerini duyurdu.

Bir sene önce Airbnb tam teşekküllü bir seyahat şirketi olma yolunda yoğun çaba harcadığını açıklamış ve ev kiralama hizmetlerine bir dizi yeni özellik eklemişti. Airbnb kanunsal baskılardan ötürü gelir kaynaklarını çeşitlendirmek isterken bu sebeple de genişleme kararı almıştı. Özellikle ABD’de uygulamanın sunduğu ev – oda kiralama hizmetleri tartışma konusu olurken, yeni seyahat servisleriyle ev kira gelirlerinin gölgede kalacağı konuşuluyor.

Ziyaretçilere tur rehberi veya bölge sakinleri tarafından düzenlenen aktiviteler sunan ‘Experiences’ adlı yeni servisin yılın ikinci çeyreğinde 1 milyon kez kullanılması bekleniyor. Airbnb ilk olarak hizmetlerine 2008 yılında başlarken, o günden bu yana toplamda 260 milyon ev ve oda kiralanmasına aracı oldu.

Experiences – Deneyimler servisi 60’a yakın şehirde 5000’den fazla gezi olanağı sunarken, turistlere keşfedilmemiş bölgeleri gezme olanağı da sunuyor. Airbnb’ye göre yıl sonuna kadar 25 bin ek seyahat deneyimi daha aktif olacak. Firma Experiences servisinde ev sahipliği yapanlardan yüzde 20 komisyon alırken, ev kiralarında yüzde 3, misafir kiralarında ise yüzde 15 komisyon talep ediyordu.

Airbnb’nin piyasa değeri şu anda 31 milyar dolar civarında.

DİĞER HABER
16 Şubat 2018