Mail listemize abone oldunuz mu?
Bitcoin’deki Kan Kaybı, Gayrimenkul Sektörü İçin Ne İfade Ediyor? 

Piyasa değeri en yüksek sanal para olan Bitcoin’in geçen çarşamba günü 9.185 dolara kadar gerilemesi büyük şaşkınlık yaratsa da gayrimenkul sektörünün uluslararası devleri açısından endişe edici bir durum yok.

Geçen Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren yüzde 2 düşen Bitcoin, 00.00’da 11.145 dolardan işlem görmüş ve kripto para, Çarşamba günkü işlemlerde 9.185 dolara kadar gerilemişti. Bitcoin fiyatları, 10.766-11.797 dolar arasında işlem görerek yüzde 10 dalgalanırken 19.511 dolar ile 18 Aralık 2017 tarihindeki rekorunun yüzde 43 altına düşmüş oldu. 

Piyasa değeri en yüksel sanal para olan Bitcoin’in yüzde 17 oranında gerilemesi ve 2018 yılında yüzde 22 değer kaybetmesi ise “İlk Bitcoin Milyarderlerine Şok” şeklinde ekonomi manşetlerine taşındı. 

Bitcoin Düşerken Ethereum, Litecoin ve Ripple Ne Durumda? 

Coinmarketcap.com'a göre bütün kripto para birimlerinde hızlı bir düşüş söz konusu… Ethereum yüzde 20, Bitcoin Cash yüzde 30, Litecoin yüzde 21 oranında düştü. Diğer kripto paralarda da büyük düşüşler kayda geçerken yalnızca Ripple yüzde 7 oranında arttı. 

Gayrimenkul sektörü de Çarşamba günkü bu hızlı düşüş karşısında büyük bir şaşkınlık yaşarken mal sahiplerinin bu konuda çok da endişeli olmadığı söyleniyor. 

Peki ev sahiplerinden kiracılara, broker’lardan gayrimenkul danışmanlarına, kısacası gayrimenkul sektörünün büyük küçük tüm oyuncuları için kripto para birimlerindeki (Cryptocurrency) bu dalgalanmalar karşısında nasıl tavır almalı? 

Bilindiği üzere kripto para birimlerini destekleyen kira uygulamaları şu anda az olsa da İsviçre merkezli VisionApartments, geçen yılın başında Bitcoin gibi para birimlerini ödeme olarak kabul etmeye başlamıştı. Hatta Emlak Broker’ın bu konuyla ilgili makalesini okuyabilirsiniz.

Ayrıca "Sanal Para Birimleri ile Ev Satın Almak Artık Çok Uzağımızda Değil” başlıklı yazımız kripto para birimlerinin sektör üzerindeki etkisi ve geleceği üzerine çok paylaşılmış ve okunmuştu.

Online Kira Ödeme Platformu’ndan “Sakin”liğe Davet 

Bitcoin rekor kırarken kira ödemelerini bu sanal para birimiyle kabul etmeye başlayan şirketlerin de bu hafta itibariyle çok endişeli olmadığı biliniyor. Geçen ay Bitcoin kabul etmeye başlayan çevrimiçi kira ödeme platformu ManageGo'nun ana strateji ve ortaklık sorumlusu Chaim Lowenstein sürecin normal seyirde ilerlediği görüşünde:

"Bu normal bir süreç. Dalgalanmanın geçici olduğunu biliyorduk ve neyin ortaya çıkabileceğini tahmin ediyorduk.” 

Lowenstein ayrıca sanal para birimleriyle kira ödemesi yapmak isteyenlere dikkat çekiyor: “Her türlü dalgalanmaya karşın kira ödemesini bu yolla yapmak isteyenler için hiçbir sorun yok. Yatırımcılar açısından ürkenler tabii ki oldu ama satıştan ziyade kiralamada bir problem olmayacağını söylemek mümkün.”

Geçen ay Bitcoin ile ödemeyi kabul eden L.A. Emlak Varlık Yönetim Şirketi Hubilu Venture Corporation'ın CEO'su David Behrend de ortada şoke olacak bir durum olmadığı konusunda hemfikir. Behrend “Kripto para birimleri söz konusu olduğunda kısa vadeli değil, uzun vadeli bir bakış açısına sahip olunmalı” diyor.

Bu açıklamaların ardından bizimde yakından takip ettiğimiz bu gezegenin yaşayan yatırımcı efsanesi Warren Buffet, dijital para birimlerinin sonunun "çok kötü" olacağına inandığını ve bu işe yatırım yapanların büyük bir gürültü ile patlayacak balonu sürekli şişirdiğini söyledi. 

Son Durum: Bitcoin Yeniden Yükselişte! 2018 Nasıl Geçecek? 

Çarşamba gününden bu yana dünyanın gündeminde olan Bitcoin, 18 Ocak itibariyle yeniden yükselişe geçti (18 Ocak, saat 18.45’te, 17 Ocak'a göre yüzde 21.4 artışla 11.900 dolar civarında seyretti). Wall Street'in ünlü stratejistlerinden Thomas Lee’ye göre dört yıl içinde bir Bitcoin fiyatı 125 bin dolar olacak ve kripto para piyasası da bu yıl sonunda 1.2 trilyona ulaşacak. Fundstrat Global Advisors raporuna değerlendirmede bulunan Lee, 2018 yılında kazanımların güçlü olacağını ama 2017’nin gerisinde kalacağını da vurguladı. 

Ünlü stratejiste göre 9 bin dolar, Bitcoin için en düşük beklenti seviyesi. "Dolayısıyla alıcılar da bu seviyede agresif olmalı” diyen Lee, bir Bitcoin fiyatının 2022 yılında 125 bin dolar olacağı görüşünde.

Son bir şey daha. Emlakbroker ekibi olarak gayrimenkul  sektöründe yıkıcı bir yeniliğin kapısını açacak olan teknolojik gelişmelerin çalkantılı değişimlerini yakın takibe aldık. Bu yaşanan güncel gelişmelerde asıl olan konu, sanal para birimlerinin değer artışından ziyade "blockhain" altyapısının oluşturacağı sistemlere odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz. Gayrimenkul danışmanlarının bu yönde düşünmesi gerekiyor. Yoksa büyük balıkların dalgalarıyla şekillendirilmeye çalışılan dijital para piyasasında suların hiç bir zaman berrak olmayacağınında altını çizmiş olalım.

DİĞER HABER
20 Ocak 2018