"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
EmlakBroker’dan Yapay Zekâ Tahminleri

Teknoloji hayatımızın her alanına yayılmış durumda. Emlak piyasası da teknolojik gelişmelerden etkileniyor ve yakın gelecekte çok daha fazla teknolojiye kucak açıyor olacağız.

Yakın zamanda gerçekleştirilen INMAN Konferansı’nda, New York’taki emlak teknolojileri ile ilgili bir oturum düzenlendi.

Oturum, emlak müşterilerinin emlak süreçlerinde şu an için tecrübe ettiği sıkıntıları listeledi:

  • İletişim eksikliği
  • Sürecin yeterince şeffaf olmaması
  • Uygun konutu bulmanın çok uzun sürmesi
  • Resmi işlerin uzunluğu
  • Konutları denetlemenin zorluğu
  • Finansal işlemlerdeki sıkıntılar
  • Sürece dâhil olan partilerin çokluğu (müşteri, danışman, banka, noter…)
  • Bilgi eksikliği
  • Müşterilerin süreç boyunca duygusal davranması ve aşırı endişelenmesi

Aslında bu problemlerin hepimiz farkındayız. Ama yapılan oturumun ilgi çekici teorisi, bu problemlerin hepsi için çözümlerin hali hazırda var olduğuydu. Konuşmacılara göre, sadece birisinin çözümleri bir araya getirmesine ihtiyacımız var.

EmlakBroker olarak bizim teorimiz ise bu birleştirici gücün Yapay Zêka olduğu yönünde. Yapay zekâ araçları ile yakın gelecekte birçok probleme çözüm bulmak mümkün olacak.

Bu yüzden, biz bugün size yapay zekânın yaygınca kullanılacağı emlak piyasasının geleceği hakkında bir tablo çizmek istedik.

Ekibimizin çeşitli kaynaklardan derlediği gelecek tahminleri şöyle:

1# Yapay Zekâ Konut Arama Motorlarını Geliştirecek

Müşterileriniz konut aramak için herhangi bir siteye girdiğinde, arama motoru onların geçmiş web aktivitelerini ve sosyal medya hesaplarını inceleyerek uygun konutlar önerecek. Böylece müşterileriniz size kafasında daha net fikirlerle gelmiş olacak.

2# Kişisel Arama Aktiviteleri Bireysel İçeriklere Ulaşmayı Sağlayacak

Arama aktivitelerini kaydeden algoritmalar, müşterinizin algı mantığına göre içerik hazırlayacak. Böylelikle, aradıkları konutla ilgili bilmek isteyecekleri veriler önlerine serilmiş olacak. Hatta öngörümüz bilgisayarın müşterinize bireysel bir rapor ya da belki bir video hazırlayarak kafasındaki sorulara cevap vereceği yönünde. Böylelikle süreçler oldukça şeffaflaşacak.

3# Yapay Zekâ Botları Müşterileri Uygun Bir Gayrimenkul Danışmanı veya Finansal Danışmanla Eşleştirecek

Yapay zekâ müşterilerinizin sosyal medya hesaplarını, lokasyonunu ve aramalarını inceleyerek uygun bir danışman belirleyecek. Böylelikle size yönlendirilen müşteriler ile ilgili güven sıkıntısı yaşamayacaksınız. Müşterileriniz sizin yetilerinizi önceden görmüş olacak ve müşterinizin bilgileri de sizinle paylaşılacak. Bu durumda müşterinize çok daha fazla yardımcı olabileceksiniz.

4# Müşterinizin Kredi Durumu

Artık çevrim içi olarak müşterinizin kredi durumuna ve bankalardan alabileceği miktarlara ulaşabileceksiniz. Bu hem müşterinize daha uygun bir konut bulmanıza yardımcı olacak, hem de müşterinizin ciddiyetini anlayabileceksiniz.

5# Sohbet Botları Yardımınıza Koşacak

Her zaman görev için hazırım :)

Artık müşterilerinizle gerçekleştireceğiniz ilk görüşme ile kendiniz uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Sohbet botlarınız, 7 gün 24 saat çalışarak müşterilerinize bekledikleri ilk yardımı sunuyor olacaklar. Bu sohbet botları müşterinizin takvimi ile sizinkini eşleştirerek uygun randevular da ayarlayacak. Hatta müşterilerinize önceden bir artırılmış gerçeklik turu da düzenleyecekler. Böylelikle size gelen müşterileriniz süreç hakkında yeterince bilgi edinmiş olacak.

Ayrıca bu sohbet botları edindikleri bilgiler ile müşterileriniz ile ilgili bir bilgi formu düzenleyecek. Böylelikle müşteriniz hakkında bilmeniz gereken şeyler önünüze serilmiş olacak.

6# Konut İncelemeleri Kolaylaşacak

Şu an için müşterinizin evini ziyaret ediyor ve ona konutun değerini artırabilecek tadilatlar ve yenilemeler ile ilgili önerilerde bulunuyorsunuz. Sonrasında ise halledilebilen işler hallediliyor.

Yakın gelecekte ise çıkardığınız liste çevrimiçi bir platforma düşecek. Bu platform listelediğiniz işler için uygun firmaları seçerek müşterinize bir fiyat listesi hazırlayacak. Müşteriniz karşılayabildiği işleri yaptıracak. Kalan işler ise konutu satın alan diğer müşterinizin hesabına gönderilecek.

7# Artırılmış Gerçeklik İle Fiziksel Aktiviteler Azalacak

Artık tüm cumartesi gününüzü müşterinize emlak gezdirmek için ayırmak zorunda kalmayacaksınız. Bunun yerine müşterinizi artırılmış gerçeklik turlarına yönlendirebilir ve sonrasında en beğendiği konutları gezmeye gidebilirsiniz.

8# Müşterilerinizi Takip Edeceksiniz

Telefonlara yüklenen bir uygulama, müşterinizin bir konutu gezerken yaptığı hareketleri kaydedecek ve müşterinizin en çok hangi bölümde oyalandığını ve evi ne kadar sürede gezdiğini görebileceksiniz. Böylece hem müşterinizin ciddiyetini anlayacak, hem evde beğendiği kısımları saptayarak müşterinizi daha iyi tanıyacak, hem de evde değiştirilmesi gereken şeyler ile ilgili bir fikir edinmiş olacaksınız.

9# Konut İncelemeleri Kolaylaşacak

Artık saatlerinizi bir konutun incelemesini yaptırmak için harcamayacaksınız. Çevrimiçi bir platform üzerinden o konut için daha önceden yapılmış inceleme raporlarına ulaşabilecekseniz. Eğer bir rapor yoksa da endişelenmenize gerek kalmayacak, çünkü birçok rapor dronelar aracılığıyla kısa zamanda çıkarılıyor olacak.

10# Finansal Konularda Şeffaflık Olacak

Artık bir konut için sahip olduğunuz potansiyel müşterilerinizi çevrimiçi bir platformda toplayacaksınız. Bu platformda

Gerçekten :)

müşteriler birbirlerinin verdiği teklifleri görebilecek ve yeni teklif geldiğinde bildirim alacaklar. Bu hem tatlı bir rekabet ortamı yaratacak, hem de sizin iletişim yükünüzü azaltacak.

11# Finansal İşlemler Kolaylaşacak

10. adımda belirttiğimiz çevrimiçi platformun bir benzeri, finansal işlemler için de olacak. Bir konutu satın alacak teklifi veren müşteri avukatların, banka görevlilerinin ve danışmanın olduğu başka bir platforma aktarılacak. Bu platformda müşteri dijital imzası ile depozito ya da ödeme gibi tüm işleri yapabilecek ve her işlemi adım adım takip edebilecek.

12# Hediye Seçmek Kolaylaşacak

Müşteriniz 11. adımı tamamladıktan sonra taşınma tarihi sisteminize düşecek. Siz de yapay zekâ botunuzun oluşturduğu müşteri profilinden, yine yapay zekâyı kullanarak bir hayırlı olsun hediyesi seçebilecek ve otomatik olarak sipariş edebileceksiniz.

13# Analiz Raporları Hazırlamak Kolaylaşacak

Piyasa durumunu tarayan ve sürekli öğrenen yapay zekâ araçlarınız, müşterilerinizin konutlarının değeri hakkında düzenli aralıklarla raporlar düzenleyecek. Bu raporları müşterilerinizle paylaştığınızda müşteri deneyiminiz oldukça gelişecek.

DİĞER HABER
16 Temmuz 2019