Mail listemize abone oldunuz mu?
Hey Alexa! Sesli Aramalar Emlak Pazarlamasını Değiştiriyor

Önce Xerox hesap makinesi, ardından fotokopi makineleri, e-posta ve 2000'de internet geldi - tüm bu teknolojiler danışmanların çalışma biçiminde devrim yarattı.

Ama sonraki devrim?

Milyonlarca kişi tarafından yaratılan en son çevrimiçi trend olan 'sesli arama', artık çevrimiçi aramalarımızı, Siri, Alexa veya Google Asistan aracılığıyla akıllı telefonlarımıza ve akıllı hoparlörlerimize 'konuşuyor'.

Bu son teknoloji trendinin, emlak profesyonellerinin çalışmalarını önceki teknoloji devrimleri kadar derinden dönüştürmeye hazır olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanlar herhangi bir zamanda etraflarındaki yerleri aramak için sürekli telefonlarını kullanıyorlar ve sesli arama, 'yakınımdaki restoranlar', 'yakınımdaki tek yataklı daire' veya 'yakınımdaki emlakçılar' gibi yerel aramalarda giderek daha popüler hale geliyor.

Google istatistikleri, 25-49 yaş gurubunun %65'inin günde en az bir kez telefonlarıyla sesli arama yaptığını, akıllı hoparlör sahiplerinin %78'inin yerel işletmeleri haftalık olarak aradığını ve %46'sının bu aramaları günlük olarak yaptığını söylüyor.

Sesli aramanın ardından en yaygın eylem, aradıkları işletmeye yapılan bir çağrıdır. Diğer yaygın takip eylemleri, işletmenin web sitesini ziyaret etmek (%27), yerini ziyaret etmek (%19), işletme hakkında araştırma yapmak (%14) ve diğer işletmeler hakkında daha fazla araştırma yapmak (%12).

Yazmaktan Daha Hızlı

Kullanıcılar, sesli çevrimiçi aramanın büyük ölçüde yazmaktan daha hızlı olduğu için kullandığını söylüyor.

Örneğin, 'Mecidiyeköy merkezde bahçesi ve garajı olan üç yatak odalı ev' aramasını cep telefonuna yazmak çok zor. Aynı cümleyi yüksek sesle söylemek hızlı ve kolay.

Sesli arama, emlak sektörü için iş süreçlerini kolaylaştırmaktan ve yeni iletişim kanalları oluşturmaktan, pazarlama mülklerine ve müşterilerle daha doğal bir şekilde etkileşim kurmaya kadar yeni fırsatlar sunuyor.

Emlakçıların bu yeni arama yönteminden yararlanmak için web sitelerini optimize etmeleri, sorulması muhtemel soruları hedeflemeleri ve web sitenizde daha doğal, konuşulan bir dil kullanmaları gerekiyor - 'kurumsal konuşma' yerine '.

DİĞER HABER
08 Ekim 2021