"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Dijital Asistanlar, Gayrimenkul İşlemlerini Nasıl Kolaylaştırıyor?

Amazon Alexa ve Google Asistan gibi dijital yardımcı uygulamaların emlak sektörü ile ilgili konularda kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bu dijital uygulamalar sadece satılık evlerin aranması ve pazarlanması için değil para transferi gibi işlemlerinde gerçekleşmesini sağlayabiliyor.

Amerika'da bazı emlak sahipleri ve yöneticiler, kiracılarından sesli asistan programlarını kullanarak kiralarını ödemelerini istiyor veya bu uygulamaları kullanmalarına fırsat tanıyor. Dijital programlar aracılığıyla her şeyin pratik olması, emlak sahibi ve kiracılar arasında işleri kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Bu konu ile ilgili olarak hafta içerisinde Zego ve S2 Capital firmaları arasında yapılan bir anlaşmaya göre, önümüzdeki üç yıl içinde 30.000'den fazla daireye akıllı ev cihazları bağlanacak. Zego şirketinin CEO'su Adam Blake, emlak sektörü dergisi HousingWire’a ‘yeni kuşak dairelerde standart olacak bu uygulama çözümlerini gerçekleştirmek üzere gayrimenkul danışmanlarından ve teknoloji konusunda yüksek öngörülü profesyonellerden oluşan bir takım kurduk” sözleri ile dijitalleşmenin geleceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İlgili: Emlak Web Sitenizi Sesli Arama Özelliğine Uyumlu Hale Getirin

Sesli aramaların geleceğin pazarlamasını oluşturduğunu biliyor musunuz?

Dijital dönüşüm konusunda Zego şirketi yalnız değil. Dijital çözümler alanında hizmet veren NTT veri hizmetleri şirketi de geçtiğimiz günlerde Alexa altyapısını kullanarak Mortgage kredisi veren yetkililerin, sesli yanıt sistemini kullanarak ev kredisi almak isteyenlerin kredi durumlarını sorgulayabilmelerini sağlamaya başladı. NTT’nin veri hizmetleri yöneticisi olan Megan Geyer, HousingWire dergisine verdiği röportaj ile finansal hizmetlerde müşteri deneyimlerini iyileştirmek üzere Alexa altyapısını kullanan iki uygulamayı hizmete sunduklarını duyurdu. Bu hizmetler bilgi süreci ve işlem süreci ile ilgili iki hizmetten oluşuyor. Program sayesinde bilgi sürecinde kullanıcılar ile ilgili spesifik bilgiler kontrol edilebilirken, işlem hizmetinde de kiracıların sesli yönlendirme hizmeti ile kiralarını ödeyebilmeleri sağlanıyor.

Pazarlama çalışmalarının yerini klavyeden alacak bu yıkıcı teknolojiye ne kadar hazırsınız?

Geyer “birçok şirket bu hizmete yatırım yapma konusunda erken davranıp davranmadıklarını düşünüp tereddüt içinde kalıyor. Buna rağmen şimdi en azından sesli yanıt ara yüzü servislerini kullanarak müşterilerin dijital deneyimlerini arttırabilecekleri konusunda araştırma yapmalılar. Şirketler doğallığın olduğu yerde sesli ara yüzü hizmetinin birçok problemlerini çözeceğini görmeliler. Eğer dijitalleşme ile doğal bir uyum içinde olmak istiyorlar ise orada kesinlikle sesli ara yüz hizmeti kullanılmalıdır."

HousingWire'ın tahminine göre insanların: “Alexa, bana bir mortgage kredisi al” diyeceği günler çok da uzakta görünmüyor.

Bu konu ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz "Sesli Aramaların Geleceği: RedAwning, Mülk Yönetim Araçlarını Çıkarmak İçin Amazon ile Ortak Oldu" yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sesli aramaların ve dijital asistanların geleceği ile ilgili yorumumuzu tekrar okuyabilirsiniz.

Emlakbroker.com yorumu: 

Sesli arama teknolojisinin henüz emekleme evresinde olduğunu düşünürsek kısa bir süre içerisinde tüm kiralık/satılık ev aramaları ve müşteri talepleri (özellikle Y kuşağı tarafından) bu akıllı cihazlar aracılığıyla gerçekleşeceği kesin. Tıpkı siyah beyaz tv, cd player, wolkmen vb. cihazların zamanın teknoloji harikası olduğu gibi, klavyeler de yerlerini daktiloların (f klavye :)) nostaljik anısına bırakacak.

Yapay zeka kasırgasını arkasına alacak sesli arama teknolojisinin geleneksel ilan sitelerinde ise oyun değiştirici bir pozisyon alacağını şimdiden söyleyebiliriz. Biz bu yazıyı hazırlarken sesli arama teknolojisinde büyük fırsatların var olduğunu gören girişimlerin teknoloji sitelerinde haberlerinin çıkması eli kulağında.

Hayat bir eşleştirme ekonomisi üzerine kurulu tasarlanmış. Akıllı cihazların yapmak istediği, danışmanların yapmaya çalıştığı şey bu aslında; talep kriterlere göre en uygun eşleştirmeyi (müşteri kaybının yaşandığı tek yer) hızlı ve hatasız sağlamak. Bu teknolojinin danışmanlar için bir dezavantajı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Bu konuda gerçekten çok iyimsersiniz. Mülk sahipleri ile müşteriyi danışman olmadan bir araya getirecek girişimlerin aynı apps dünyasında yaşanan büyüme ile geleceğini öngörememek ve durağan fikirlerle sektörde var olmayı sürdürmek, uçan arabaların test edildiği bu devirde bir ata sahip olmanızla eş değer. Takipte kalın...

DİĞER HABER
09 Eylül 2019