"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İnternet Teknolojisi İle Müşteri Kazanmanın Yolları: Facebook

Gayrimenkul pazarlamasında Facebook, yalnızca ek seçeneklerden biri değildir. Facebook pazarlaması, web sitenizi optimize etmek, e-posta kampanyalarınızı hazırlamak, firma içi etkinlikler düzenlemek kadar ciddi ve önemli bir araçtır. Bu nedenle Facebook’taki varlığınızı arttırarak yerel takipçilerinizle etkileşime geçmeye çalışmanız çok önemlidir. Peki, bunun için doğru adımları atıyor musunuz? Aşağıda sizin için hazırladığımız birkaç adımlık Facebook pazarlama kılavuzu sayesinde kusursuz bir sosyal medya planına sahip olabilirsiniz.

Etkileyici Bir Facebook İş Sayfası Oluşturun

Potansiyel müşterilerin Facebook iş sayfanıza geldiklerinde ilgilerini çekmek için yalnızca birkaç saniyeniz vardır. O birkaç saniye içerisinde onların gözüne çarpacak unsurları önceden etkileyici şekilde oluşturmanız gerekir.

Markanızı temsil eden, 180 x 180 piksel boyutlarında, temiz, net ve yüksek çözünürlüklü bir profil fotoğrafı ile işe başlayabilirsiniz. Ardından kapak resminiz ile devam edin ve kapak resminizi sık sık güncelleyin. Ayrıca kapak resminizin en iyi görüneceği boyutların 851 x 315 piksel olacağını da unutmayın. Eğer kaliteli kapak resimleri üretmekte zorlanırsanız bunun için hazırlanmış Pagemodo gibi özel araçları kullanabilirsiniz.

Görselleri hazırlayıp yerleştirdikten sonra sayfanızdaki doldurulabilecek her bilgiyi mutlaka girin. Bu alanları detaylı şekilde girmeniz, Facebook sayfanızın SEO’su açısından çok önemlidir. Özellikle Hakkında ve Açıklama bölümlerini etkileyici şekilde yazmayı unutmayın.

Kitlenizin Dikkatini Çekecek Değerlerle Donatın

Sayfanızın beğeni sayısı ile çok fazla ilgilenmeyin. Sayfanızı ziyaret edenlerin içeriklerinize duyduğu ilgiye ve içeriklerinizin kalitesine odaklanın. Onlara sürekli olarak değerli içerikler sunun. Değer vermenin ilk adımı, onlara istedikleri bilgileri sunmaktır. Bunu yapabilmek için en iyi yöntem kendinize bazı soruları sorarak cevaplarını vermenizdir.

Kitleniz hakkında daha iyi bilgi edinmek için kendinize şu soruyu sorun: “Takipçilerim nelerden hoşlanıyor?” Sorularınızı daha spesifik hale getirerek takipçilerinize de yöneltebilirsiniz. Örneğin “Infografik ve video içeriklerini seviyor musunuz?” şeklinde…

Aynı şekilde Facebook sayfanız üzerinden doğrudan sorular da yöneltebilirsiniz. “Genellikle ev alım satımı ile ilgili ne tür bilgileri arıyorsunuz?” veya “Emlak listeleme videolarında en çok neyden hoşlanıyorsunuz?” gibi…

En İyi İçeriklerinizi Daha Sık Paylaşın ve Başkalarından Faydalananın

Kendinizi bir küratör olarak düşünün ve takipçileriniz için en iyi içerikleri, en iyi bilgileri derleyerek paylaşın. Örneğin paylaşımınızdan birinde bloğunuzda ayrıntılı yer verdiğiniz bir konunun özetinden bahsediyorsanız, bloğunuzdaki makalenize link verin. Ancak yalnızca kendisinden bahseden sayfalar pek iyi karşılanmaz. Bu nedenle farklı kaynaklara da bağlantı verin.

Örneğin bir mahalledeki satılık evlerden bahsediyorsanız, o mahalledeki mağazalara, kafelere ve benzeri yerlere bağlantı vererek sayfanızı takipçilerin gözünde daha sosyal hale getirebilirsiniz.

Zorlayıcı İçeriklerde Görsel Öğelere Yer Verin

İnsan beyni, uzun metinleri okumaktansa görsel öğeleri çözümlemeyi daha çok sever. Bu nedenle eğer takipçileriniz sayfanızda bir fotoğraf veya video görürlerse bunlara daha fazla tıklama eğilimi gösterirler. Örneğin satılık bir evin çevresinde ve mahallesinde çektiğiniz kısa bir videoyu paylaşarak dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Yayınlarınızın Ara Vermeden Sürekli Olmasına Özen Gösterin

Facebook pazarlamasındaki en önemli unsurlardan biri de devamlılıktır. Belli bir takipçi kitlesi oluşturmak zaman alır, ancak yayınlarınıza ara verirseniz elde ettiğiniz takipçileri de kaybetme riskini göze almışsınız demektir. Kendinize günlük olarak bir paylaşım sınırı belirleyin. Günlük paylaşım sayısının ideal olarak beş paylaşım olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak çoğu emlak profesyonellerinin bu konuda yaşadığı sorun zaman yetersizliğidir. Birçok işi aynı anda yapmak zorunda kalan emlak profesyonelleri günlük beş paylaşıma bile zaman ayıramamaktan yakınabilirler. Bunun için tercih edilebilecek yollardan biri sosyal medya uzmanı tutmak olabileceği gibi diğer bir yol daha vardır. İş yükünü hafifletmek için sosyal medya paylaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde hafta boyunca veya ay boyunca paylaşacağınız tüm içerikleri önceden ayarlayabilirsiniz. Böylece tüm ay boyunca içerikleriniz otomatik olarak belirlediğiniz saatlerde yayınlanacaktır.

İnternet Teknolojisi ile Müşteri Kazanmanın Yolları: Twitter

İnternet Teknolojisi ile Müşteri Kazanmanın Yolları: Video

İnternet Teknolojisi ile Müşteri Kazanmanın Yolları: Blog

 

 

DİĞER HABER
16 Mayıs 2017