"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
İyi Bir Takımla Başaramayacağınız Şey Yok

İyi liderler, zeki iş adamları, başarılı gayrimenkul danışmanları, hatta ünlü aktörler ve sporcular bile hep aynı şeyi yapıyor: Profesyonel iş otobüslerine doğru insanları alıyorlar.

Çok beğendiğiniz bir filmdeki aktörü ya da milyonlara konser veren bir şarkıcıyı düşünün. Hepsinin bu noktaya gelmelerini sağlamak adına canla başla çalışan bir ekipleri var. Arkanızda destek sağlayan bir ekip olmadan sinema salonlarını ya da stadyumları doldurmanız mümkün değil.

Gayrimenkul piyasasında çalışacak insanları bulmak zor bir iş olduğu için birçok danışman yalnız çalışmayı tercih ediyor. Hâlbuki iyi bir takım oluşturmak için harcayacağınız çaba size kat be kat geri dönecek ve büyülü değişimler yapabileceksiniz. “Biz” her zaman “ben”den daha başarılı işler çıkarır. Takımınızla inanılmaz işlere imza atabilirsiniz.

Başarılı bir takımla çalışmak size iyi olduğunuz konulara daha çok odaklanma fırsatı verir. Her insanın iyi ve kötü olduğu konular var. Eğer limitlerinizi bilir ve buna göre aksiyon alırsanız limitsiz olabilirsiniz.

Bir elin nesi var iki elin sesi var

Kendi başınıza çalışmanın daha kolay olduğunu düşünebilirsiniz, fakat her şeyi kendinizin halletmeye çalışmasının uzun vadeli masrafı çok büyük. Dahası, herkes gibi sizin de başkalarının desteğine ve uzmanlığına ihtiyacınız var, lütfen bunu kabullenmekten çekinmeyin. “Bu konuda ben iyi değilim, o yüzden Zeynep’ten destek isteyeceğim” cümlesinde çekinilecek hiçbir şey yok. Hizmet ya da ürün sağlayan her iş modelinin bir otobüsü vardır ve bu otobüse doğru insanları almak gerçekten çok önemli.

Bir gayrimenkul danışmanı için iyi bir takım kavramı evrak işleriyle ilgilenecek birisini, finans konusunda yetenekli bir yöneticiyi, değerleme konusunda uzmanlaşmış bir profesyoneli, müşteri ilişkilerinde iyi başka bir danışmanı, bir pazarlama uzmanını ya da basitçe sizi rahatlatacak bir yoldaşı içerebilir.

Kısa süreli yolcular.

Üstelik otobüsünüzdeki herkes kalıcı olmak zorunda da değil. Bazen kısa süreli yolcular da işinize güzel katkılar sağlayabilir. Aslında bu desteğe ihtiyacınız olmadığını görmek bile iş modeliniz için iyi bir çıkarımdır. Siz de değerleme uzmanı, iç mimar, tasarım uzmanı, harita mühendisi, avukat ya da belki de sizin için teşekkür hediyesi seçecek birisini kısa sürelerle ekibinize dâhil edebilirsiniz. Tüm bu insanlar işiniz için çok önemli.

Size garanti veriyoruz ki, iyi bir takımınız olduğu takdirde iş hayatınız çok daha iyi bir noktada olacak. Diyelim ki başınıza bir kaza geldi ya da bir yakınınız rahatsızlandı. Böyle beklenmedik durumlarda sizi manevi olarak destekleyenler ve işinizi devam ettirenler takımınızın üyeleri olacak. Otobüsünüzde doğru insanlar olursa; keyif, başarı ve mükemmeliyet dolu bir iş hayatınız olabilir.

Kendi adınızı verdiğiniz bir şirketiniz olabilir, ama gerçekten de “biz” kelimesi “ben” kelimesinden çok daha güçlü. Bir dahaki sefere yorgun hissettiğinizde ya da işlerinizin çıkmaza girdiğini düşündüğünüzde artık bir takımla çalışmanın zamanının geldiğini düşünebilirsiniz. Takımınızı seçmek konusunda yardım almaktan çekinmeyin.

DİĞER HABER
23 Mayıs 2023