Mail listemize abone oldunuz mu?
Neden Her Zengin Emlak Yatırımı Yapıyor?

Ev almak günümüzde herkesin hayali. Son dönemde piyasadaki konut kalitesi ve artışı da buna büyük ölçüde destek oluyor. Yatırımcılar da en çok yükselen değerin gayrimenkul olduğunu düşünüyor.  

Bu yazı parasını yastık altında tutan ve yatırımını nereye yapacağı konusunda endişeli olan paranın sahiplerine sadece gayrimenkul yatırımında bulunmanızın gerekçelerini ve nedenlerini gösterecek bir kılavuz niteliği taşıyor.

Çok paranızın olması sizi rahatlatmaz, tam tersi olur. Çok para sizi telaşlı, agresif ve gergin yapar. Yatırım yapmanızın asıl nedeni; "Paranın kendisinin yarattığı krizi hafifletmektir". Aslında parası olmayan biri kadar rahat olmak istersiniz. Fakat parası olmayan biri zaten krize girmez. - Emlak Broker

Gayrimenkul Geri Döndü

Gayrimenkul piyasası 2008'deki krizden bu yana kendini toparlayarak gelişim gösteriyor. Evet 2008 yılı milenyum çağının yaşadığı en büyük kriz olarak tarihe geçti ve bu krizin çıkış kaynağı ne döviz ne petrol ne de savaş ekonomisiydi.

Kriz konusu; mesleğimizi icra ettiğimiz gayrimenkul sektörüyle ilgili bir mortgage volkanının harekete geçmesiyle oluştu. Mortgage volkanından püsküren lavlar sektör farketmeksizin dünya üzerinde gerçekleşen tüm ticari işlerde eritici etkisini büyük bir hızla gösterdi. Günümüzde yine bu volkanın harekete geçip geçmeyeceği ile ilgili bir çok yazı, demeç ve haberler karşımıza çıkıyor. Şimdilik soğumuş küllerin yeniden korlanacağına dair pek somut bir delil yok elimizde fakat her an için bir Siyah Kuğu çıkabilir karşımıza. Yine de tedbiri elden bırakmamak lazım.

Türkiye'de gayrimenkul piyasanın büyük çoğunluğunda tekrar yatırım yapmaya başlamak için yeterli fırsat var. 

Düşündüğünüzden Daha Çok Fırsat

Gayrimenkul yatırımcıları sahip oldukları tek seçeneğin ev satmak ya da kiralamak olduğuna inanıyorlar. Ancak emlak pazarı çeşitlendi ve son yıllarda yatırım yapmak için pek çok seçenek var. 

Evleri yeniden restore edebilir, egzotik emlak seçeneklerine yatırım yapabilir ve hatta inşaat amacıyla arazi satın alarak yatırımınızı çeşitlendirebilirsiniz. 

Birçok yönden, gayrimenkul piyasası, potansiyel olarak yüksek kazançlı gelir fırsatları aralığıyla başlangıç pazarını yansıtıyor. Bugün gayrimenkul bazlı yüksek verimli yatırımların neler olduğunu görünce şaşkına dönebilirsiniz. 

Yüksek Miktarda Haciz

Ev kredisi için çektiğiniz borcun geri ödemesini yapmadığınız durumlarda banka evinize el koyma yoluna gidiyor ve haciz kaçınılmaz oluyor.  

Türkiye'de emlak piyasasındaki dalgalanmalara rağmen ülke genelinde hacizin büyük bir hacmi bulunuyor. Çünkü insanlar ödeyebileceklerinden daha çok kredi çekiyorlar. 

Artan faiz oranları kredi çeken kişilere denk geldiğinde haciz oranı daha da artış gösteriyor. 

Gayrimenkulde, mali başarısızlık, zenginler içinse bir fırsat. Çünkü haczedilen evler piyasadan daha düşük bir fiyata sahip olunuyor. Satıcı ise evi hızlıca satarak borcunu kapatmak ve bu dertten kurtulmak istiyor. Ancak dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bu evlerde bazen tuzaklar olabiliyor. 

Gayrimenkul Her Zaman İçin Güvenilir Bir Seçenek

Yeni ve farklı girişimlerle kazançlı olunmayacağını inkar etmek mümkün değil. Bugün her girişimci, yatırım yaptıkları işin Facebook veya Google tarafından satın alındığı günün hayalini kuruyor. Çünkü böyle bir şey olduğunda girişimci bir kaç saat içerisinde milyoner olabiliyor. Bununla birlikte, büyük potansiyel kazançlar ile büyük riskler ortaya çıkıyor. Yüksek riskli bir endüstriye yatırım yaparken alternatif bir gelir kaynağına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Gayrimenkul yatırımının en büyük yararı ise  işte tam olarak bu; Önemli miktarda pasif gelir yaratması. Bu yatırımla dünyanın başka bir ucuna bile gitseniz, hayatta kalmaya devam edebilirsiniz. 

Gayrimenkul yatırımlarıyla, belirli bir süre boyunca ne kadar kazanacağınızı oldukça doğru tahmin edebilirsiniz. Örneğin, bir kiralık mülk ile altı ay içinde ne kadar gelir elde edeceğinizi hesaplayabilir, harcamalarınıza kıyaslayabilir ve farkı görebilirsiniz. Tam olarak nerede olduğunuzu  bilirsiniz.

Ancak yapılan her hangi bir yeni girişim böyle bir doğrultuya sahip değildir.  Birçok durumda yalnızca bir konsepte yatırım yapıyorsunuz demektir. Bundan sonra bir yılda ne kadar değerli olacağını tahmin etme potansiyeliniz bulunmaz. Şirketin hala altı ay içinde çalışıp çalışmayacağını bile bilemezsiniz.

Yeni girişimler, geri dönmek için neler bekleyebileceğinize dair ipucu vermez. Çoğu durumda gayrimenkul güvenli bir seçenektir.

Bir girişim birazcık risklidir Girişime nasıl yatırım yapacağını bilen herkes bunun bir fikir olduğunun farkındadır ve yalnızca birkaç müşteriye sahip olabilir. Ancak gayrimenkul gayretli bir şeydir. Toplam ekonomik çöküşe karşı korunmuştur. Çünkü her zaman tuğlalar ve harç yerinde durur. 

Görüldüğü gibi, gayrimenkul faydaları bir bütün olarak barındırmaktadır. Bu yüzden portföyünüze gayrimenkul eklemek akıllıca bir harekettir.

İlgili: İki Yatırım Alanının Savaşı: Girişim Projesi mi Gayrimenkul mü?

Ne dersiniz, bugün bir gayrimenkul yatırımı yapacak mısınız?

Bizce faiz, döviz ve altın stoklarınızı bir an önce kârlı bir kazanca dönüştürme vakti geldi. Piyasada olan kazançlı gayrimenkul yatırım fırsatlarından yararlanmak için en yakın emlak ofisini ziyaret ederek bir kahve eşliğinde gayrimenkul profesyonellerinin sunumlarını dinleyebilirsiniz. Evet içeceğiniz bir kahve fincan size milyonlaraca lira kazandırabilir. Öyleyse şimdi yatırım zamanı...

DİĞER HABER
02 Ağustos 2017