"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Neden Milyarder Bir Yatırımcı, Gözden Düşmüş WeWork Ceosunun Emlak Girişimine 350 Milyon Dolar Verdi

WeWork'ün ünlü patlaması, bir yöneticinin kurtulması imkansız olan bir PR kabusu gibi görünebilir - Ofis kiralama şirketinin başarısızlığını kronikleştiren hem bir TV dizisi hem de belgesel yayınlandı.

Milyarder Marc Andreessen, WeWork'un kurucusu Adam Neumann'ın yeni bir emlak şirketi olan Flow'a büyük bir yatırım planlarını duyurduğunda bu varsayımın yanlış olduğu ortaya çıktı.

New York Times'ın haberine göre bu yatırımın 350 milyon dolar değerinde olduğu söyleniyor ve Andreessen'in risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz'in şimdiye kadar yaptığı en büyük tek yatırımı temsil ediyor. Milyarderin yatırım geçmişi, Facebook'un ana şirketi Meta, Twitter ve Skype gibi teknoloji devlerinin erken dönem hisselerini içeriyor; yani Flow'a verdiği desteğin ciddi bir ağırlığı var.

En son yatırım, Flow'un değerini 1 milyar doların üzerine çıkardı

WeWork 2019'da çöktü ve karmaşık bir ilk halka arzın ardından değerlemesi bugün 40 milyar dolardan 4 milyar dolara düştü. Alt kiralanan ortak çalışma alanları aracılığıyla işyeri kültüründe devrim yaratmayı amaçlayan şirket, Neumann'ı CEO olarak görevden aldı.

Andreessen, Neumann'ın en son şirketine yatırım yapma konusundaki duyurusunu, şirketinin web sitesindeki bir blog yazısında, ABD emlak sektöründe inovasyona yatırım yapılması gerektiğini öne sürerek yaptı. Yazı, "Amerika'nın konut piyasasını yönlendiren demografik eğilimleri görmezden gelmek imkansız: Ülkemiz, ev inşa etmekten daha hızlı haneler yaratıyor" diye başlıyor yazı.

Flow'un işi ve misyonu hakkında kesin ayrıntılar az olsa da, Andreessen, Amerikalıların şu anda çalışma ve yaşama biçiminde algılanan zararlı gelişmeleri bozmayı amaçladığını ima ediyor. Şirketin önümüzdeki yıl piyasaya çıkması bekleniyor.

Andreessen yazısında, ne ev sahipliği ne de kiralama şu anda çoğu insanın ihtiyacını karşılayamıyor, COVID'nin daha karmaşık hale getirdiği bir durum emlak piyasası. Evden çalışmanın yükselişi hakkında “Sonuç olarak, [insanlar] yerel çalışanların sahip olduğu ofis içi sosyal bağ ve arkadaşlıklardan çok daha az deneyimleyecekler” diye yazdı. Muhtemelen Flow, bu dinamikleri düzeltmek içindir.

Andreessen yazısında Neumann'ın WeWork ile geçmişteki başarısızlığına da değiniyor. “Böyle bir şey inşa etmenin ne kadar zor olduğunu anlıyoruz ve tekrar eden kurucuların, alınan derslerden büyüyerek geçmiş başarıları üzerine inşa ettiğini görmeyi seviyoruz. Adam için başarılar ve dersler bol ve biz onunla ve meslektaşlarıyla birlikte yaşamın geleceğini inşa eden bu yolculuğa çıkmaktan heyecan duyuyoruz.”

Pazartesi günkü yatırım duyurusu, Amerikan konut piyasasındaki yapısal sorunlara odaklanarak Andreessen'in 2020'de yazdığı bir yazının yankısı ABD'de konut projelerinin artmasını savunduğu “İnşa Zamanı” adlı yazısında,

"Ekonomik potansiyeli artan şehirlerimizde yeterince konut inşa edemiyoruz - bu da San Francisco gibi yerlerde konut fiyatlarının çılgınca fırlamasına neden oluyor, bu da sıradan insanların taşınmasını ve geleceğin işlerini almasını neredeyse imkansız hale getiriyor" dedi. Çözümün daha fazla konut inşa etmek olduğunu yazdı.

Emlak sektörünün sevimli hale gelmesini sağlayan bu inovatif girişimi yakından takip ediyoruz. Flow ile ilgili gelişmeleri sıcağı sıcağına sizinle paylaşacağız. 

DİĞER HABER
24 Ağustos 2022