"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sosyal Medya Yarışmaları Emlak İşinize Nasıl Katkı Sağlar?

Gayrimenkul işinde markanızın adını öne çıkarmak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Günümüzde sektörel rekabet giderek artarken, karşınızda belki de yüzbinlerce emlakçı var ve markanızın geride kalmasını istemiyorsanız, pazarlama çalışmalarınızda da yaratıcı olmanız şart.

Sosyal medyanın devreye girdiği nokta da burası oluyor. Takipçileriniz yazılarınızla etkileşime geçtiğinde (yorum, beğeni ya da paylaşım gibi) birçok sosyal medya algoritması da paylaştığınız içeriğin beğenildiğini düşünüyor, gelecekte yapacağınız paylaşımları öne çıkarıyor. İşte bu etkileşimi meydana getirmenin bir yolu da sosyal medya platformları üzerinde yarışmalar düzenlemek.

Başarılı pazarlama kampanyaları genellikle Facebook ve Instagram üzerinde yarışmaları kullanırken, bu şekilde hem etkileşim artıyor, hem de marka görünürlüğü artıyor. Siz de emlak işinizi yarışmalarla hareketlendirmek istiyorsanız, başlamadan önce bilmeniz gereken bazı püf noktaları var.

Başlangıç

İçerik temelli pazarlamaya yönelik birden fazla yaklaşım bulunuyor. Hangisini seçtiğiniz fark etmeksizin, kampanyanızın başarıya ulaşması için başlangıçta atmanız gereken belli adımlar var.

Herhangi bir tanıtıma başlamadan önce stratejinizi iyi düşünerek geliştirdiğinizden emin olun. Kampanyanızla ne başarmak istediğinizi (beğeni, e-posta aboneliği, takipçi gibi) düşünün ve hedeflerinizi ulaşılması mümkün seviyede tutun. Yarışmanın formatını seçerken de bu hedefinizi göz önünde bulundurabilir ve ardından ne kadar oranda başarıya ulaştığınıza bakabilirsiniz.

Aynı zamanda arkadaşlarınızdan biraz yardım alarak da çalışmalarınızı geliştirme şansınız var. Sizin topluluğunuza hitap eden bir başka işletme ile ortak çalışmak, bilinirliğinizi arttırmak için başarılı bir yoldur.

Son olarak vereceğiniz hediye konusunda hedef kitlenizi iyi değerlendirin. Sosyal medya sayesinde artık takipçilerinizin neyi sevdiğini, neyi sevmediğini öğrnmek oldukça kolay. Takipçilerinizin istediği ya da ihtiyacı olan bir ödülü sunarsanız, yorum yazmaları, sizle etkileşime geçmeleri daha olasıdır.

Temel Yarışmalar

#vekazanan

Ücretsiz verilen bir şeyi geri çevirmek her zaman için zordur. Vereceğiniz ödülün fotoğrafını çekerek sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir, yarışmanızı başlatabilirsiniz. Buraya yarışmanın ne zaman biteceği, katılım koşulları gibi ayrıntıları dahil edebilirsiniz. Aynı zamanda uygun etiketleri kullanmaktan da çekinmeyin.

Eğer yarışmanızı Facebook üzerinden düzenliyorsanız, zaman tünelinde sayfanın başına sabitlemeyi unutmayın. Yazının sağ üstünde bunun için yer alan seçeneği göreceksiniz. Bu şekilde firmanıza ait Facebook sayfasına girenler ilk olarak düzenlediğiniz yarışmayı görecekler.

Oyunlar

Pazarlama stratejilerinizi aynı zamanda eğlenceli bir hâle de getirebilirsiniz. Dolayısıyla sayfanızda daha farklı

yaklaşımlara yönelmekten çekinmeyin. Yarışmanızı bir oyun olarak sunmak hem kullanıcı etkileşimini arttırır, hem de ev alıp satacakları zaman sizi hatırlamalarına yol açar.

Twitter’da daha çok etiket oyunları kullanılırken, bunları Facebook, Instagram ya da diğer sosyal medya platformlarında da deneyebilirsiniz.

Seçim yapmak tamamen sizin yaratıcılığınıza kalsa da, örnek olarak ‘#hayallerimdekievde bilardo masası olurdu. Siz ne isterdiniz?’ gibi bir cümle kullanabilirsiniz. Bu şekilde diğer kullanıcılarınız da etkileşime girer ve kısa sürede etiketle birlikte markanızın da yayılması sağlanır.

Fotoğraf Yarışmaları

Yarışma pazarlama stratejilerinde görselliğin önemini es geçmemek gerekir. Unutmayın ki bazen tek bir fotoğraf, binlerce kelimeden daha değerli olabilir.

Fotoğraf temelli yarışmaları hem düzenlemesi kolaydır, hem de katılım eğlencelidir. Üstelik kısa süre içinde de hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar geniş kitlelere yayılabilir.

Temel mantığı ise oldukça basittir. Başlangıçta takipçileriniz için bir konu ya da nesne seçersiniz, daha sonra onların da sizin markanızı etiket olarak kullanarak kendi fotoğraflarını paylaşmalarını istersiniz. Tabii kuralları koymak, esnetmek de yine size kalıyor.

Sonuç olarak, hangi formatı seçerseniz seçin sosyal medya üzerinde düzenleyeceğiniz yarışmalar gayrimenkul işinize ciddi oranda katkı sağlayacaktır. Unutmayın ki çok fazla rakibiniz var ve hepsiyle birden başa çıkmak için yaratıcı olan taraf siz olmalısınız.

DİĞER HABER
17 Şubat 2021