"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Türkiye'deki Emlak İlan Sitelerinin Güncel İstatistikleri ve Kurumsal Ücret Bilgileri

Emlak sektörünün Türkiye’de geliştiği dönemde gazete ilanları her şey demekti. Sonrasında internetin hayatımıza girmesi ile büyük yatırımcılar emlak ilanlarını sanal ortama taşımaya karar verdiler ve bu bir devrimi beraberinde getirdi. Günümüzde hem emlak firmaları hem de alıcı ve satıcı müşteriler internet ortamında açılan emlak ilan siteleri üzerinden alış ve satış yapıyor.

Tüketicilerin de geleneksel yöntemleri bırakıp internet üzerinden alışverişe büyük yatkınlık göstermesi ile birlikte bu tarz emlak ilan siteleri çoğaldı ve rekabet kızıştı. Öyle ki sizler için hazırladığımız emlak ilan sitelerindeki ilan sayılarına dair istatistikleri incelediğinizde bu rekabeti siz de fark edeceksiniz.

Hürriyet Emlak Zirveye Koşuyor!

2000 yılından beri faaliyet gösteren sahibinden.com Türkiye’de ilk emlak ilan sitesi olarak hizmete açıldı. Sahibinden.com’u 2005 yılında açılan Milliyet Emlak ve 2006 yılında açılan Hürriyet Emlak izledi. 2006 yılından beri faaliyet gösteren Emlakjet 2014 yılında internet girişimine yatırım yaparak emlak ilan sitesini açarken Zingat ise 2015 yılında açılarak emlak ilan siteleri listesine girmeyi başardı.

Bundan yaklaşık üç yıl öncesine kadar sahibinden.com’un satılık ve kiralık emlak ilan sayısı açısından açık ara liderliği söz konusuydu. Öyle ki sahibinden.com’daki toplam ilan sayısı yaklaşık 2 milyon iken Hürriyet Emlak’taki toplam ilan sayısı yaklaşık 860 bindi. Diğer emlak ilan sitelerinin rakamları ise daha gerideydi.

Yıl 2017 ve son durum bu istatistiklerin değişmekte olduğunu gösteriyor. Ekibimizin yaptığı son araştırmalara göre Hürriyet Emlak, arsa kategorisi hariç olmak üzere konut, işyeri ve turistik tesis kategorilerinde zirveye oturmuş durumda. Araştırmalarımız sonucunda elde ettiğimiz istatistik verilerini incelediğimizde Hürriyet Emlak’ın son üç yıl içerisinde büyük bir atılım yaptığını net bir şekilde görebiliyoruz. Gerek reklam çalışmaları gerek kurdukları ortaklıklar gerekse emlak teknolojisine verdikleri değerin bu büyümelerinde büyük katkısı olduğuna inanıyoruz.

2016 yılı boyunca Hürriyet Emlak hakkında yayınladığımız yeniliklere bir göz attığımız zaman bu büyüme başarısının neye dayandığını anlamak pek de zor değil. Geçtiğimiz yıl chatbot özelliğini yayına alan Hürriyet Emlak, ardından 360 derece sanal tur uygulaması ile gündeme geldi. Son olarak pazarlama anlamında Google Türkiye ile iş ortağı olarak daha fazla kullanıcıya ulaşma fırsatını yakaladı. Emlak sektöründe uygulanabilen teknolojik yöntemleri sistemine entegre eden Hürriyet Emlak, yaptığı bu çalışmaların karşılığını almak üzere.

İşte sizler için hazırladığımız istatistik verileri… Aşağıdaki grafikler üzerinde gezinerek sayısal verilere doğrudan ulaşabilirsiniz.

Emlak İlan Sitelerinin Kurumsal Üyelik Ücretleri

Emlak ilan sitelerinin kurumsal üyelik ücretleri, emlak firmaları için büyük önem taşıyor. Öyle ki aylık veya yıllık olarak bu sitelere ödeyecekleri ücret karşılığında satış yapmaları ve kâr etmeleri gerekecek. Emlak firmalarının bu beklentilerinin farkında olan emlak ilan siteleri, farklı bütçelere göre farklı ücret paketleri sunuyorlar. Böylece kendi bütçenize uygun olan paketi seçebiliyorsunuz. Farklı paketlerin yanı sıra farklı bölgelere göre ücret farklılıkları olduğunu da görebiliyoruz. Dolayısıyla Ankara için verilen paket ücreti ile Amasya için verilen paket ücreti aynı olmuyor.

Bunlara ek olarak üyelik paketleri içerisinde farklı hizmetlerin de sunulduğunu görmek mümkün. Örneğin Milliyet Emlak her üyesine özel bir web sitesi sunarken milliyetemlak.com ana sayfasında 5 vitrin jokeri ve 3 boyutlu afişler sunuyor. Emlakjet ise ilk 3 ay hizmet alan ve memnun olmayan müşterilerine ücret iadesi yaparak ayrılma hakkı vermesinin yanı sıra her üyeye özel bir çağrı numarası tanımlıyor. Diğer emlak ilan sitelerinde de benzer ek hizmetlere ulaşmak mümkün.

Emlakbroker.com ekibi olarak sizlere örnek teşkil etmesi açısından emlak ilan sitelerinin kurumsal üyelik ücretlerine ulaştık. Bu bilgiler, 22 Mayıs 2017 tarihinde Ankara ili baz alınarak toplanmıştır. Tüm ilan sayıları ve ücretler aylıktır. Bölgelere göre ücretler ve üyelik paketleri farklılık gösterebilir. Daha fazla bilgi için emlak sitelerinin müşteri hizmetleri ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Sahibinden

Small Paket – 10 ilan – İlk 6 ay 380,16 TL – Son 6 ay 424,10 TL

Large Paket – 25 ilan – ilk 6 ay 444,50 TL – Son 6 ay 635 TL

Hürriyet Emlak

Klasik Paket – 50 ilan – 323 TL

Gold Paket – 100 ilan – 443 TL

Gold + Paket – 150 ilan – 605 TL

Platin Paket – 250 ilan – 767 TL

Platin + Paket – 400 ilan – 959 TL

Premium Paket – 1000 ilan – 1198 TL

Milliyet Emlak

Hoş Geldin Paketi – 100 ilan – 118 TL

Kobi Paketi – 250 ilan – 233 TL

Zingat

Small Paket – 30 ilan – 180 TL

Medium Paket – 80 ilan – 290 TL

Large Paket – 200 ilan – 480 TL

Emlakjet

Small Paket – 75 ilan – 153 TL

Large Paket – 200 ilan – 195 TL

EmlakBroker.com'a ait bir yazıdır. Her hakkı saklıdır. Alıntı yapılamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz.

 

DİĞER HABER
24 Mayıs 2017