"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
2019 Kriz Dönemi ve Emlak İlan Siteleri Rekabetinde Son Durum

Başarılı bir pazar oluşturmanın ilk adımı, işlem yapmak isteyen çok sayıda katılımcıyı, en iyi işlemi yapabilecek bir mecrada buluşturmaktır. Emlak ilan sitelerinin amansız rekabeti de bu strateji üzerine kurulmuştur. Çok sayıda katılımcıyı kendi sitesine çekmek ve piyasasını genişletmekle ilgili büyük çaba sarf eden ilan siteleri kriz döneminde nasıl bir yol izledi? Başarılı oldular mı? Tüm bu sorulara araştırma ekibimizin elde ettiği veriler açıklayıcı olacaktır. 

Kriz dönemi öncesi emlak ilan siteleri altın çağını yaşıyordu. Satıcı ve danışmanın oluşturduğu ilan içeriğinin listelendiği bu mecralarda bir zamanlar hayat vardı. Ama şimdi bomboş. Peki ne oldu?  Kriz dönemini yaşayan bir ülkede satılık gayrimenkullerin artması nasıl olur da ilan sitelerinin trafiğine yansımaz! 

Milliyet emlak sitesiyle aynı kaderi paylaşacak emlak ilan sitesi hangisi olabilir? 

Araştırma sonuçlarından elde ettiğimiz istatistikler, emlak ilan şirketlerinin niçin tökezleyebileceğini anlamamız açısından iyi olacaktır. Marka gücünü arkasına alarak günlük idari işler ve raporlarla uğraşan yorgun ve kendini beğenen yönetici mizacı, kötü planlama, müşterilerin gerçek ihtiyaçlarını anlamak yerine onların kullanmak istemedikleri özellik ve buton geliştiren bir ekip, yıl sonu raporuna yansıtacağı fakat hiç bir işlevi olmayan sponsorluklar, etkinlikler, aktiviteler emlak ilan sitelerini alaşağı etmekte başrolleri oynamıştır. 

Sektörün asıl sorunu, müşterinin gerçek ihtiyacı ile yapılmaya çalışılanın çok farklı olduğunu anlayabilen vizyoner bir liderin olmayışıdır. Değişime ayak uyduran değil, değişime liderlik edecek Elon Musk'lara ihtiyaç duyduğumuz emlak sektöründe benzersiz iş modellerini ortaya çıkarmak çok da zor olmasa gerek. Yeterli kaynağa sahip olan fakat yenilikçi iş modelleri tasarlayamayan bir ekibin ne gibi değeri olabilir? 

Şimdi istatistiklerin söylediklerini keşfetme zamanı. Haydi beraber bu verilere göz atalım. Bu konu hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Hatırlatma: Her ay sonu güncel emlak ilan siteleri istatistiklerini düzenli olarak yayınlayacağız.

İlgili: Türkiye'deki Emlak İlan Sitelerinin Güncel İstatistikleri ve Kurumsal Ücret Bilgileri

İlgili: Emlak İlan Savaşları 2018

DİĞER HABER
03 Aralık 2019