"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Danışmanın Başarısız Olmasının 4 Sebebi

Roger Bannister 1954’te rekoru kırana kadar, bir atletin 1 mil mesafeyi 4 dakikanın altında koşması fiziksel olarak imkansız kabul ediliyordu. Bannister bunun gerçekleşebileceğini kanıtladıktan sonra, başka koşucular da bunu başardı ve kısa sürede tüm bu varsayımların baştan sona yanlış olduğu ortaya çıktı.

Hayatınızda size ilham veren ve düşündüğünüzden daha fazlasını başarmanız için sizi zorlayan kişileri, antrenörlerinizi, öğretmenlerinizi ya da akıl hocalarınızı düşünün. Muhtemelen sizin için bu şekilde çabalamış, birkaç çok özel insanı tanıyorsunuzdur. Yerleri çok özeldir çünkü sizin dahi kendinizde göremediğiniz şeyleri görmüşlerdir.

Bir de şunu sorun; neden bu akıl hocası siz olmayasınız? Bir broker olarak ekibinize liderlik etmeli ve ne yapıp ne yapmayacakları konusunda onlara yol göstermelisiniz. Ciddi ve uzman danışmanlar büyük paralar kazanmak ister. Potansiyel müşterilere kimi zaman bütün şehri gezdiren, yeri geldiğinde hafta sonlarından ya da ailesiyle geçireceği akşamlardan feragat eden danışmanlarınız bu çabalarının ödüllendirilmesini bekler.

Pazartesi-Cuma, sabah 9 - akşam 5 döngüsüyle gelir elde etmek istemezler. Gayrimenkul sektörünü seçmelerinin sebebi, sınırsız bir gelir potansiyeline sahip olmaktır. Fakat kimi zaman yorgun düşerler, hırslarını kaybederler ya da en iyi hâle gelmek için ne gerektiğini anlamazlar.

Bir danışman 4 basit sebep yüzünden başarılı olamaz ya da potansiyeline erişemez;

  • Nasıl olduğunu bilmemek
  • Nedenleri bilmemek
  • Endişelenmek, korkmak
  • Geçmişteki ya da şimdiki durumların, düşüncelerin etkisinde kalmak

Onlara liderlik etmesi, yönlendirmesi gereken kişi ise siz olacaksınız. İlk adım olarak onlara sorular yöneltmeli, önlerine çıkan engelleri teşhis etmeleri için kimliklerini bulmalarında yardımcı olmalısınız. Ardından sizin yapacağınız ‘antrenörlükle’ engellerin üstesinden gelebilecekler.

İlk iki sebebe karşılık, çalışanlarınıza ‘Nasıl’ ve ‘Neden’ sorularına yanıt vermeyi öğretmelisiniz.Üçüncü ve dördüncü sebepler ise biraz daha karmaşık. Eğer danışmanlarınız endişeliyse ya da düşünceleri onları işinde sınırlandırıyorsa zihniyetlerini değiştirmeleri konusunda onlara yardımcı olmalısınız. Davranışları değişmeye başladığında hedefinize ulaşacaksınız fakat bu yeterli olmamalı, sonuna kadar devam etmelisiniz.

Kimi zaman bazı danışmanlar başarılarında böylesine aktif bir rol almanızdan hoşlanmayabilir fakat sizin yardımınızla hedeflerine ulaştıklarında, hayatlarında önemli bir yer edineceksiniz.

Ve son bir şey daha. Gayrimenkul danışmanlarının kariyer  gelişimine katkı sağlayacak ve "Muhtelemen almadığınız kariyer tavsiyesi" konulu oldukça faydalı bu videoyu izlemenizi öneriyoruz.

DİĞER HABER
14 Şubat 2018