"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Emlakçının Matematikle Olan Arkadaşlığı

Emlak okuluna gittiğinizi ve nasıl emlakçı olunacağını öğrendiğinizi hatırlamanızı istiyoruz. Uzun zaman önce olmuş olabilir; sadece birkaç hafta önce olmuş olabilir. Belgenizi almak için oldukça meşakkatli bir matematik yapmanız gerekiyordu.

Bunu nasıl yaptınız? Bahse gireriz, çoğunuz matematik becerilerinizi yenilemek için biraz zaman harcamak zorunda kaldınız!

Çoğu emlakçının belgesini aldıktan sonra matematiği, hatta temel matematiği bile unuttuklarını görüyoruz. Yine de, bildiğimiz şey şu. Matematik, işinizin kritik bir parçasıdır.

Matematik konusunda, kredi hesaplamalarından, yatırım getirisi rakamlarından veya karmaşık elektronik tablolardan bahsetmiyoruz. Her gün kullanmanız gereken türden temel matematikten bahsediyoruz. Ortalamaları, temel oranları ve emilim oranlarını hesaplamak gibi matematik işlemlerinin gerçekleştiği emlak dünyasından bahsetmek istiyoruz.

Temel matematiği kullanmak işiniz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir!

İşte demek istediğimiz, çoğu emlakçı, aldıkları her işlem için matematikle birlikte hareket eder, fakat matematiği kullanmayı bilmezler. Şu anda emlak danışmanlığı yapanların bir çoğuna, ortalama liste satış fiyatı oranının ne olduğunu sorduğumuzda bize söyleyemezler. Teklif-liste fiyat oranlarının ne olduğunu bilmiyorlar. Pazarlarının emilim oranının ne olduğu hakkında hiçbir fikirleri yok.

Tüm bu rakamlar çok önemlidir!

Bugünün rakamlarının ötesinde, geçmiş yıllarınızın rakamlarına da bakmak için matematiği kullanmanız gerekir. 3 yıl önceki piyasanın neye benzediğini bilmen gerekiyor. 2 yıl önceki piyasanın neye benzediğini bilmen gerekiyor. Geçen yılın piyasasının neye benzediğini bilmen gerekiyor.

Niye? Tüm bu veriler, tüm bu matematik, işiniz hakkında size çok şey anlatıyor!

Matematiğinizi yapmazsanız, gerçekten ulaşabileceğiniz finansal hedefleri nasıl belirleyebilirsiniz? Matematiğinizi bilmiyorsanız ve rakamlarınızı bilmiyorsanız, müşterilerinize nasıl profesyonel hizmetler sunabilirsiniz?

Matematiği kullanmasını bilmiyorsanız bu piyasada yoksunuz demektir.

Konumuza farklı bir şekilde bakalım. Piyasadaki gün sayınızın veya liste satış fiyatı oranınızın rakiplerinizden daha iyi olduğunu biliyorsanız, doğru bir şey yapıyorsunuz demektir. Belki fiyat değerleme konusunda daha iyisinizdir. Belki fiyat indirimleri almakta iyisinizdir. Pazarınızın emilim oranlarının nasıl göründüğünü biliyorsanız, satıcılarınız için kritik bilgilere sahipsiniz. Pazarınızın tüm nüanslarını anlıyorsunuz ve müşterilerinizin her birine yüksek (ve demek istediğimiz yüksek!) düzeyde hizmet sağlıyorsunuz demektir.

Sonuç olarak şudur: Çoğu emlakçı işlerinde sayıların gücünü – matematiğin gücünü – kullanmaz. Geçen yılın satışlarına karşı bu yılın satışları gibi verileri izliyor olmalılar. Absorpsiyon (Emilim türkçesi) oranlarını hesaplıyor olmalılar. Piyasada bekleyen evleri ve ortalama ev fiyatlarını takip ediyor olmalılar. Her emlakçı, bir önceki yılın cari yıla kıyasla tam olarak nasıl olduğunu bilmelidir.

Günümüzde bir emlakçı, günümüz müşterisinin mükemmel hizmet ve iyi hissettiren bir ilişkiden daha fazlasını aradığını anlamalıdır. Bizi yanlış anlamayın, ilişki kurmak kesinlikle önemlidir. Ancak günümüz müşterisi de bir uzmanla çalışmak istiyor ve bunu hak ediyor. Müşteriler, doğru bilgi ve endişe duydukları konular hakkında sorularına cevap istiyor. Müşterileriniz, gerçekten önemli gayrimenkul kararları verirken sağlam, gerçeklere dayalı tavsiyeleri hak ediyorlar.

Why Applications of Calculus in Real Life is Essential to Make Kids Love  Math? | by Ali | Medium

Müthiş gülümsemeniz ve mükemmel kişisel becerilerinizle hayatta kalabileceğiniz günler geride kaldı. Sen bir uzmansın. 10 dolarlık bir ürün satmıyorsunuz. Gezegendeki en pahalı ürünlerden birini satıyorsunuz. Rakamlarla konuşursanız iyi olur. Matematiği nasıl kullanacağınızı bilseniz iyi olur.

Şimdi hesap makinenizi çıkarın. Biraz araştırma yapın! Matematik yapın!

Şimdiye kadar öğrendiklerinizi gözden geçirin; bugün, yarın ve bu sektörde olduğunuz sürece matematikle nasıl iş yapacağınızı nasıl uygulayacağınızı belirleyin.

Görsel: Bir kadın matematikçi olan Emmy Noether gelmiş geçmiş en iyi kadın matematikçi olarak biliniyor.

DİĞER HABER
04 Nisan 2023