"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Emlak Sektöründe Matematiğin Önemi

Şimdi sizden gayrimenkul danışmanlığı yapmayı öğrenme sürecinizi düşünmenizi istiyoruz. Muhtemelen sürekli matematik kullanımı konusunda zorlanmıştınız değil mi? Gayrimenkul danışmanlığı matematiği sıkça kullanmanız, verileri istatistiklere dönüştürmeniz ve sayısal tahminler yapabilmeniz gereken bir meslek. Bu yüzden sayısal yeteneklerinizi sürekli taze tutmanız gerekiyor.

Evet, birçoğunuz için okul biteli çok uzun süre oldu ve matematik yeteneğiniz o kadar da güncel değil. Fakat tekrar ediyoruz ki, matematik bu meslek için çok önemli. Burada bahsettiğimiz şey karışık kredi hesaplamaları ya da sermaye geri dönüş süreleri değil. Biz çok daha basit ve günlük hayatınızda sürekli kullanmanız gereken matematikten bahsediyoruz. Yani fiyat ortalamalarına bakmak ya da çeşitli oranlar hesaplamak gibi şeyler.

Matematik Becerileri İşinizi Nasıl Geliştirebilir?

Birçok danışman gayrimenkul işlerini o an içerisinde yaşıyor. Yani bir satış yaptıklarında ve para hesaplarına geçtiğinde mutlu oluyorlar. Fakat birçoğunun listeleme/satış konusundaki oranlarından, ilk liste fiyatları ile satış fiyatlarının arasındaki farktan ya da sözleşme yapma sürelerindeki eğilimden haberi yok. Hâlbuki bu sayıların hepsi işinizi değerlendirebilmeniz adına çok önemli.

Dahası, matematik sayesinde geçmiş dönem sayılarınıza bakabilir ve bu şekilde geleceğe ışık tutabilirsiniz. İşinizi geliştirebilmek için 3 yıl önce ne yaptığınızdan haberdar olmanız gerekiyor. Aynı şekilde, 2 yıl önce ya da geçen sene ne yaptığınızdan da haberdar olmanız gerekiyor. Neden? Çünkü bu sayılar size işiniz hakkında çok fazla bilgi verebilir.

Gerçekten ulaşabileceğiniz finansal hedefler koymak için matematiği kullanmak zorundasınız. Müşterinize daha iyi bir hizmet sunabilmek için sayılarınızdan haberdar olmalısınız. Diyelim ki satışını gerçekleştirdiğiniz konutların piyasada kalma süresi rakibinizden daha kısa ve listeleme fiyatlarınız satış fiyatlarınıza oldukça yakın. Bu bir şeyleri doğru yaptığınızı gösterir. Belki fiyatlandırma konusunda oldukça iyisiniz, ya da müzakere yetenekleriniz çok gelişmiş. Sayılarınızı bilmek güçlü ve zayıf yanlarınızı saptamanızı sağlar. Böylece müşterinize ayrıntılı ve iyi düşünülmüş bir hizmet sunabilirsiniz.

Birçok danışman sayıların gücünden yeterince yararlanmıyor. Çoğu bu seneki satışlar ile geçen senenin karşılaştırılması gibi basit verilerin takibini bile yapmıyor. Hâlbuki ortalama konut fiyatları, fiyat değişim aralıkları ya da süre bilgileri işiniz için çok değerli. Her danışman mutlaka ama mutlaka geçen yıl ile bu yılı karşılaştırabilmeli.

Müşteri ilişkileri emlak piyasasının temelini oluşturuyor. Ama günümüz müşterileri çok bilinçli ve sizden bir tık daha fazlasını beliyor ve sizin uzmanlığınızdan yararlanmak istiyor. Yani asıl istedikleri verdikleri önemli karar için yardımcı olabilecek bilgi, deneyim ve cevaplar. Müşterileriniz somut ve dayanağı olan bilgiler edinmeyi hak ediyor.

Bir gayrimenkul danışmanı olarak 10 Liralık bir ürün satmıyorsunuz. Aslında gezegendeki en pahalı ürünlerden birisini satıyor bile olabilirsiniz. Bu yüzden müşterinize sayısal veriler sağlamak ve bu verilerin matematiğini yapabilmek durumundasınız.

Hesap makinenizi elinize alın ve araştırma yapmaya başlayın. Bu konuda yeni şeyler öğrenmeyi ve öğrendiklerinizi iş hayatınıza adapte etmeyi hayat tarzı haline getirmelisiniz. Böylelikle yarınınızı görebilir ve daha temelli bir iş planı oluşturabilirsiniz.

DİĞER HABER
23 Eylül 2019