"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bırakın İşi Sizin İçin Viral Pazarlama Yapsın

Günümüzün modern dünyasında insanlar o kadar meşgul ki, onlara pazarlama yapmak giderek daha zor hale geliyor. Pazarlamacılar, ürünlerini ve hizmetlerini akılda tutmak için geleneksel reklamcılık yöntemlerinden uzaklaşmanın sürekli yeni yollarını buluyor.

Bir danışman olarak, reklam çeşitliliğinizi artırıcı, insanların kalabalık topluluklar oluşturduğu yerlerde bulunan reklam panoları ve metro-otobüs duraklarındaki reklam alanlarını pazarlamanızın tamamlayıcı yöntemleri olarak düşünmelisiniz. Bu konuda ofisinize uygun benzer uygulamalar olup olmadığını görmek için viral pazarlamaya bir göz atarak başlayalım.

Viral pazarlama, esasen insanları farklı bir şey duyduklarını düşünmeye çeken gizli bir reklam biçimidir. İnsanlar markanız hakkında heyecanlanırlar, arkadaşlarına anlatırlar ve çok geçmeden bir çok yeni müşteriniz olur.

5 Years Later, The Ice Bucket Challenge Continues to Make Waves - ALS Texas

ALS Buz Kovası Mücadelesi

ALS Buz Kovası Yarışması, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı olan kişiler için farkındalık yaratmak ve para toplamak için çevrimiçi bir çaba olan 2014'te başladı. Kampanya sadece sekiz hafta gibi kısa bir sürede 115 milyon dolar toplamayı başardı! İnsanlar için zorluk, başlarına bir kova buz gibi su dökerek en az üç kişinin aynı şeyi yapıp ALS Derneği'ne bağışta bulunmasını sağlamaktı.

Kampanya başarılı ve viral hale geldi ve dünya çapındaki mücadeleye 17 milyondan fazla kişi katıldı. Yarışmaya Bill Gates, George W. Bush, Oprah Winfrey, Tom Cruise, Mark Zuckerberg, Rihanna, Tim Cook, Rafael Nadal ve Cristiano Ronaldo gibi birçok ünlü katıldı. Aşağıdaki video, Bill Gates tarafından çekilen Ice Bucket Challenge'ı göstermektedir:

Önemli Çıkarımlar:

  • Meydan okumadan önce, ALS çok daha az insan tarafından biliniyordu. Ancak meydan okumadan sonra işler değişti ve Twitter, Facebook, YouTube, haberler, etkinlikler vb. her yerdeydi. Bunun nedeni, kampanyanın yarattığı görünürlüktü. Çeşitli pazarlama kanalları aracılığıyla emlak markanız hakkında farkındalık yaratmanız gerekir. İnsanlar ancak sizi tanıyorlarsa sizden satın almayı tercih edeceklerdir.
  • Ice Bucket Challenge, katılımcılardan yalnızca bir kova buz gibi soğuk su dökmelerini ve bağış yapmalarını istedi. Hedef basit ve açık tutuldu ve meydan okuyanların fazla çaba sarf etmesi gerekmedi. Müşterilerin, mesajınızın özünü kavramak için çok fazla içerikten geçmek için zamana ve sabra sahip olmadığı için, mesajınızı doğrudan ve basit tutmanız önemlidir.
  • Zorluk sınırlı bir süre içindi ve bir aciliyet duygusu yarattı. Katılımcıların meydan okumayı kabul etmeleri ve tamamlamaları için 24 saati vardı. Kampanyanın hızlı ve yaygın bir şekilde yayılmasının nedeni buydu. Portföyünüzdeki mülklere, kısa süreli indirimler sunarak ve sınırlı süreli tekliflerle müşterilerinizin karşısına çıkarak, kitlenizin sizden satın alması için bir aciliyet duygusu yaratabilirsiniz.
  • Bir kampanyanın viral hale gelmesi için hedef kitlenizle doğru duygusal bağ kurmanız gerekir. Ice Bucket Challenge, komik olduğu için olumlu ve yüksek bir uyarılma duygusu uyandırdı. Kampanyanızı eğlenceli tutarak, hedef kitlenizle samimi düzeyde bağlantı kurabileceksiniz. Eğer, doğru türden duyguları hedeflerseniz, kampanyanızın viral olma şansı artacaktır.

Daha önce yapılmamış benzersiz ve sıra dışı bir şey yapmak, tıpkı Ice Bucket Challenge gibi kampanyanızın popülaritesine yol açabilir.

Katılımcılardan Ice Bucket Challenge'ı almak için en az üç kişiye meydan okumaları istendi. Kampanyanın viral hale gelmesinin nedenlerinden biri de buydu. Bir kişi üç kişiye meydan okuma hakkında bilgi verirse ve bu üç kişi diğer üç kişiye anlatırsa, viral bir döngü oluşturulur. Bir harekete geçirici mesaj belirleyerek ve hedef kitlenizden kampanyanız hakkında başkalarıyla paylaşımda bulunmalarını isteyerek siz de kampanyanızı canlı tutabilirsiniz.

Dünya çapında ünlüleri içine çeken kampanya, ünlülerin takipçilerinin de katılmasıyla yaygınlaştı ve dünya çapında bir habere yol açtı. Ünlüler gönüllü olarak videolar oluşturup katkıda bulunarak kampanyanın viral olmasını sağladı. Influencer’ları kampanyanıza dahil ederek siz de kitlelere ulaşabilirsiniz.

The Ice Bucket Challenge and the pitfalls of viral charity - Vox

Zarfı itmek ve dışarı çıkmak ister misiniz?

Herhangi bir ölçekte viral pazarlama başarısının anahtarı, insanları konuşturacak yöntemler bulmaktan geçer. Öncelikli olarak eski evlere ve tadilat gerektiren- lüks evlere odaklanıyorsanız, ev sahiplerinin eski bir evi satın aldıktan sonra veya satmadan önce kendi başlarına yapabilecekleri projeler hakkında kendi e-kitabınızı veya blogunuzu yayınlayabilirsiniz. Oradaki bilgileri sosyal medya üzerinden aktararak, alandaki uzmanlığınızı gösterebilirsiniz.

Ofisinizin adını ustaca içeren çevrimiçi olarak korkunç videolar yayınlamak, markanızı sayısız potansiyel müşterinin önüne gizlice sokmanın harika bir yoludur. Bir evi tuhaf ve alışılmadık bir şekilde gösteren kendinizi filme alın.

Çılgın kostümler giydiğiniz ve gayrimenkulü daha eğlenceli bir bakış açısıyla keşfettiğiniz haftalık bir video blogu başlatın. Ardından, arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin yardımıyla bu videoları Facebook, Twitter, YouTube vb.'de paylaşın.

Viral Pazarlama çalışmalarınız doğru yapılırsa, video organik olarak yayılır ve viral bir hit haline gelebilirsiniz!

Kim Takes the Ice Bucket Challenge - YouTube

İnsanlar daha fazlasını bilmek istediğinde viral pazarlama başarılı olur. Sadece biraz yaratıcılık ve kutunun dışında düşünmeniz gerekiyor.

DİĞER HABER
03 Aralık 2021