"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Emlak Pazarlaması Sabır İster

Pazarlamayla ilgili yapılan en yaygın hatalardan birisi şu; emlakçılar belli çalışmalar yapıyorlar ve sadece birkaç ay içinde pazarlama kampanyalarının başarıya ulaşmasını, ani bir etki yaratmasını bekliyorlar. Diğer yanda başarısızlıkla birlikte gelen hayal kırıklığı hissini anlamak da mümkün. Günümüzde toplum tarafından her alanda hızlı başarı beklenirken internet teknolojisi işleri oldukça hızlandırdı.

Asıl problem ise hayatta beklentilerinizi arttırdıkça her zaman istediğiniz sonuçları alamıyorsunuz ve pazarlama çalışmaları da bunlardan birisi. Gerek pazarlama, gerekse işletme başarınız sabır ve süreklilik gerektirir. Başlangıçta yorucu olabildiği gibi, uzun vadede düşünülünce işler sizin avantajınıza dönecektir.

Neden Emlak Pazarlaması Sabır ve Süreklilik Gerektirir?

Broşürlerle, Facebook’la, hatta kapı kapı gezerek pazarlama yapmak dahi bir işlem sürecidir. Her danışman bunlara para ve zaman harcadığı için emeklerinin karşılığını da hâliyle bir an önce almak ister. Buna rağmen herkeste aynı sabırlı karakter yoktur. Bu yüzden kafanızı çalışmaya verip yaptığınız işe devam eder ve süreklilik sağlarsanız, piyasadaki rakiplerinizi de er ya da geç alt edersiniz.

Diğer yandan işlerin bu kadar basit olmasını da beklemeyin. Aksi takdirde herkes birkaç pazarlama taktiği gerçekleştirir, anında bütün emlak ilanlarını kendi üstüne alarak işlerini genişletirdi. Rekabetin yüksek olduğu bir sektörde bunu beklemek de hayalci bir yaklaşım olacaktır.

Bir Gecede Başarı Gelmez

Unutmayın ki emlak sektörü tek koşuluk bir yarış değil, bir maratondur ve başarı anlık olarak gelmez. İkna olmadınız mı?

1. İnsanları evini satmaya zorlayamazsınız

Bu inkar edilemez bir gerçek. Unutmayın ki bir çift ayakkabı ya da su ısıtıcısı satmıyorsunuz, değerlemesi yüzbinlerce lira olan koca bir ev satıyorsunuz. Büyük harcamalar tek gecede yapılamayacak kadar ciddidir ve siz de bunun için müşterinin kafasına silah dayayarak evini sattıramazsınız.

Kilit nokta ise şu; müşteri bir gün evini satmaya tam anlamıyla karar verdiğinde, aklına gelecek ilk kişi siz olacaksınız. Bunun için devamlı müşteriyle iletişimde kalacak ve irtibatı koparmayacaksınız.

2. Ev sahiplerinin başına üşüşen ‘sivrisinekler’ var

Bunu kötü anlamda söylemiyoruz çünkü gerçekten de tepelerinde ‘vızıldayan’ çok kişi – kanal – var. Ev sahipleri cahil değiller fakat adeta bir istila altındalar. Medya, kanallar, sosyal medya, yazılı medya ve daha pek çok şey dikkatlerini dağıtıyor ve kafaları karışıyor. Bu yüzden yeni bir bölgede emlak pazarlamasına başladığınız zaman ev sahiplerinin güvenini kazanmanız zaman alacaktır. Dolayısıyla sıkı bir çalışmaya şimdi başlarsanız belki de 6 ay sonra uzmanlık bölgenizde tanınacaksınız.

Sonuç olarak, pazarlama programınızdan hızlı başarı beklemeniz ve emeklerinizin karşılığını almak istemeniz anlaşılır bir şey. Fakat bahsettiğimiz noktalara dikkat etmeli, başarının anında gelmediğini bilmelisiniz. Sabırla çalışmalarınızı sürdürün ve müşterilerin gözünde değerli bir konum sahibi olun.

DİĞER HABER
19 Ekim 2019