“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Gayrimenkul Endüstrisi, Müşterilerini 'Anlayan' Tüketici Markalarından Ne Öğrenebilir?

Emlak işlemleri metalaştırıldı… Fark ettiniz mi?

Bir aracılık anlaşmasında, her iki taraf arasında uzlaşmayı nasıl yaptığınızı ve rakiplerinizden önemli ölçüde neyin farklı olduğunu dürüstçe söyleyebilir misiniz?

Kabul edin, herkes aynı kurallara göre oynamak zorundadır, bu nedenle işlem sürecini değiştirmek zordur. Bu size tek bir seçenek bırakıyor: Beklentileri Apple, Starbucks ve Zappos'taki deneyimlerle şekillenen günümüzün bilgili müşterisiyle bağlantı kurmayı umuyorsanız, aracı kurumunuzu farklılaştırmanın başka yollarını bulun.

Daha önce Apple'da çalışan Tesla yöneticisi George Blankenship, "İnsanları araba almayı düşünmediklerinde meşgul etmek istiyoruz" dedi.

Ya bir ev satın almayı düşünmediklerinde insanları meşgul edebilseydiniz?

  • Bu, referans oluşturur mu?
  • Bu, satın almaya hazır olduklarında satış yaratır mı?
  • Bu, yeni portföyler üretir mi?
  • Bu, karşılığında gelir yaratacak yeni ve farklı fırsatlar yaratır mı?

Steve Jobs bir keresinde “Apple, kullanıcının sistem entegratörü olmaya zorlanmaması için entegre model için çabalıyor” dedi. Akıllı telefonunuz veya tabletinizle ne kadar çok şey yapabileceğinizi düşünün. Ev satın alma sürecini kolaylaştırarak ev satın alma sürecini basitleştirebilseydiniz ne olurdu? Sadece, bir ipotek kredisine, bir emlak uygulamasına veya başka bir işleme erişim sunmak yeterli değildir. Satın almadaki süreç tutarlı, sorunsuz ve keyifli bir süreç olmalıdır. İşleme dokunan her kişi bu felsefeyi içselleştirmeli ve sizin yaptığınız gibi sunmalıdır.

Starbucks CEO'su Howard Schultz, "Starbucks bir fincan kahvenin ötesinde bir şeyi temsil ediyor" açıklamasıyla ne kadar çok şey anlatıyor.

Büyük bir Starbucks hayranı olarak, hızlı bir şeyler yemek, bir fincan kahve içmek, seyahat ederken Wi-Fi kullanmak veya toplantılar için bir Starbucks'ı ziyaret ettiğimizde kendimizi evimizde oturuyormuşcasına ne kadar rahat hissettiğimizi görmek bizi şaşırtıyor. Ayrıca her şeyi basitleştiren Starbucks uygulamasını da kullanıcılar seviyor ve müdavimleri bu markaya gönülden bağlılar.

Starbucks shop tries wine, 'coffee theater'

Emlak şirketinizin bir gayrimenkul işleminden daha fazlasını temsil ettiğini ve müşterilerin benzer şekilde bağımlı olduğunu hayal edin: Alıyorlar, satıyorlar mı, emlakçı mı arıyorlar, tadilat mı yapıyorlar ya da başka bir şey mi olduklarına bakılmaksızın bu insanların gerçekten neye ihtiyaçları var? 

Starbucks ile ilgili olarak, bir adım daha ileri gitmek istiyoruz çünkü; Kahve bir metadır. Geçmişte de belirttiğimiz gibi, gayrimenkul işleminin metalaştırıldığına inanıyoruz, bu nedenle sektörler arasında bazı benzerlikler var ve Starbucks'tan bu konuda çok şey öğrenebiliriz.

Bir ürün veya hizmet meta haline geldiğinde sadece fiyat üzerinden rekabet edebilirsiniz. Starbucks'la ilgili olan şey şu ki, bu şirket kahveyi icat etmedi, ama etrafında bir deneyim yarattı.

15 ya da 20 yıl önce Starbucks sahneye çıkmadan önce, çoğu insan bir benzin istasyonunda ya da fast food satış noktasında çok ucuza berbat kahve almakta gayet iyiydi. Kahve, etrafında hiçbir deneyimi olmayan bir metaydı.

2022'e hızlı ileri saralım:

  • Küçük veya orta boy kahve sipariş ediyor musunuz? Hayır, çünkü artık büyük kahve sipariş ediyorsunuz.
  • Starbucks'tan önce barista'nın ne olduğunu biliyor muydunuz?
  • Bir McDonald's'ta kahve içerken bir iş toplantısı planlamayı hayal edebilir miydiniz?

Ve işte bu deneyimi kahve etrafında yaratmanın sadece kendi kendine beslendiğine dair başka bir kanıt:

Kaynak: Ruetgers.org
Kaynak: Ruetgers.org
DİĞER HABER
20 Mayıs 2022