"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Öngörü Analizi: Emlak Acenteleri Yatırım Getirilerini Nasıl Artırabilir?

İş dünyasında, nereye gittiğiniz kadar nerede olduğunuzu bilmek de önemlidir. Bu nedenle, geçmiş performansı gözden geçirmek ve bu bilgiyi ileriye dönük kararları bilgilendirmek için kullanmak her zaman önemlidir.

Gelecekteki eğilimleri tahmin etmek için geçmiş eğilimleri incelemenin bir biçimi, gayrimenkul tahmini analizi olarak bilinir ve gayrimenkul sektöründe, yatırım getirilerini artırmak isteyen emlakçılar için inanılmaz derecede faydalı olabilir. Tahmine dayalı analizin ne olduğu, faydalarının neler olduğu ve gayrimenkul ortamında nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Öngörü analizi nedir?

İlk olarak, tahmine dayalı analitiğin ne olduğunu, neleri içerdiğini ve nasıl çalıştığını tanımlayarak en baştan başlayalım. Tahmine dayalı analiz, bazen piyasa analizi veya tahmine dayalı analitik olarak da adlandırılır, geçmiş istatistiksel verilerden yararlanan, bunları eğilimleri ve kalıpları belirlemek için kullanan ve ardından bu bulguları, bu kalıpların devam etmesinin ne kadar olası olacağını tahmin etmek için kullanan bir iş tahmini yaklaşımıdır. 

Tahmine dayalı analiz, çok yüksek hacimli verileri hızlı bir şekilde inceleyebilen, eğilimleri ve kalıpları insan analistlerin yapabileceğinden çok daha hızlı bir şekilde tanımlayabilen yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesine bağlı bilgi işlem alanındaki ilerlemeler sayesinde 21. yüzyılda giderek daha popüler hale geldi. Sonuç olarak, müşteri hizmetleri, hava tahmini, sesten metne teknolojiler, video oyunu geliştirme ve - tahmin edersiniz ki - emlak piyasası dahil olmak üzere çeşitli iş alanlarında pazar analizi yaklaşımları benimsenmiştir.

Tahmine dayalı analizin faydaları nelerdir?

Tahmine dayalı analizin ilk faydası, daha önce değindiğimiz bir konu - AI algoritmalarının eğilimleri ve kalıpları belirlemek için verileri ayrıştırabildiği katıksız hız. Bu gelişmiş makine öğrenimi araçları olmadan pazar analizi yapmak hala mümkündür, ancak bu verileri işlemek için gereken süre katlanarak artar ve elle yapıldığında önemli veri eğilimlerini kaçırma olasılığı çok daha yüksektir.

Tahmine dayalı analize bağlı daha doğrudan faydalar arasında, özellikle oldukça rekabetçi iş pazarlarında, riski azaltmaya yardımcı olmak için bu araçların nasıl kullanılması yer alır. Örneğin yatırımcılar, borçluların kredilerini zamanında geri ödeme olasılığının en yüksek olduğu istatistiksel modeller üretmek ve zayıf aday olabilecekleri belirlemek için, kendilerine sunulan tüm finansal verileri inceleyerek, olası borçlular üzerinde tahmine dayalı analiz kullanabilirler. Diğer faydalara örnek olarak, bir ürünü piyasaya sürmek için kaynaklara yatırım yapmadan önce yeni bir ürünün başarılı veya başarısız olma olasılığına ilişkin tahmine dayalı analiz kullanarak imalat sektöründeki maliyetleri düşürmeyi içerir.

Gayrimenkul öngörü analizi nedir?

Herhangi bir piyasa sektörü, tahmine dayalı analizin kullanımından yararlanabilir ve gayrimenkul dünyası bunun bir istisnası değildir. Tahmin edebileceğiniz kadar çok veya az ayrıntıyla analiz edilecek bir tahmine dayalı analiz modelleme platformuyla birleştirilebilecek düzinelerce farklı türde veri seti var. Aslında, bu platformlara ne kadar çok veri sağlarsanız, tahminlerin o kadar doğru olması muhtemeldir - Zillow gibi büyük emlak web siteleri, kendi ticari girişimlerinde büyük etki için zaten tahmine dayalı analiz kullanıyor.

Tek bir konumdaki tek bir mülkün satış ve sahiplik modellerini araştırmak mı istiyorsunuz? Bu, birçok emlak piyasası analiz platformu için kolay bir iştir. Bir evin önümüzdeki 18 ayda satılıp satılamayacağını yüzde 70 kadar doğru bir şekilde tahmin edebilmekle övünen ticari olarak mevcut piyasa analizi hizmetleri var. Mülklerin belirli bir sokakta, belirli bir mahallede veya başka herhangi bir yerde nasıl performans göstereceğini belirlemek ister misiniz? Gayrimenkul tahmini analizi de bunu yapabilir.

Gayrimenkul öngörü analizinin faydaları nelerdir?

Şimdi işin iyi kısmına geliyoruz – tahmine dayalı analiz yöntemlerinin bir emlak danışmanı olarak yaptığınız işe nasıl fayda sağlayabileceği. Emlak piyasası analizi, muhtemelen zaten elle yaptığınız bir şeydir; Bir emlakçı olarak, seçtiğiniz konut piyasasını araştırmak, yakında satışa çıkması muhtemel mülkleri aramak ve yeni potansiyel alıcılar ve satıcılar bulmak için bolca zaman ve kaynak harcarsınız, böylece potansiyel müşterileri hedefinize yönlendirmek için pazarlama kampanyaları yürütebilirsiniz. 

Tüm bu faaliyetler, elinizdeki verilere bakmanızı ve ardından bu verilere ilişkin kendi analizinize dayalı olarak eğitimli tahminler yapmanızı gerektirir. Bu arada, gayrimenkul öngörü analizini kullanmak, daha büyük veri kümelerine erişmenize ve bu veri kümelerini elle yapabileceğinizden daha hızlı ve daha kapsamlı bir şekilde işlemenize olanak tanır. Sonuçlar, bu son derece doğru verilere dayanan hedefli pazarlama çabalarınızın daha iyi sonuçlar vermesi ve pazarlama bütçeniz için daha iyi bir dönüş oranına yol açmasıdır. Birçok emlakçının pazarlamaya ne kadar gereksiz para harcadığı düşünüldüğünde, bu büyük bir nimettir. 

Çözüm

Araştırmacıların makine öğrenimi ve yapay zeka tabanlı analiz yöntemlerine yönelik yeni ve daha karmaşık yaklaşımları ne kadar hızlı geliştirdikleri sayesinde, tahmine dayalı analitik gelecekte yalnızca daha akıllı, daha doğru ve daha büyük hacimli verileri daha da hızlı ayrıştırma yeteneğine sahip olacak - Sadece emlak sektörü üzerinde değil, diğer iş kolları üzerinde de büyük bir etkisi oldu.

Bir emlak profesyoneli, kariyerinde başarılı olmak istiyorsa elde edebileceği en büyük rekabet avantajına ihtiyaç duyar. Emlak pazarının nasıl performans göstereceği konusunda içeriden bir avantaja sahip olmak, tam da ihtiyacınız olan avantajdır; mümkün olduğunca özel olarak hedeflenen pazarlama çabalarına ne kadar zaman ve kaynak ayıracağınız konusunda bilinçli kararlar vermek için bu bilgilerden yararlanmanıza sağlar.

Kendi emlak işinizi büyütmenin en iyi yolunu arıyorsanız, emlak tahmine dayalı analiz, sonuç vereceği kesin olan bir yöntemdir.

DİĞER HABER
28 Haziran 2022