"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Gayrimenkul Teknolojilerine İlgi Oldukça Fazla

İnternetin ortaya çıkışından bu yana pek çok şeyin dijital bir hal aldığını görür olduk. Artık en ufak bir market malzemesini dahi internet üzerinden kolayca satın alabilir, hatta ürüne aynı gün içerisinde ulaşabilirsiniz. Birçok araştırmacıya göre internetin ve beraberinde geliştirilen hizmetlerin ucu – sonu belli değil. Büyük bir okyanus içerisinde yüzen sayısız, büyük balık mevcut. Bu okyanus içerisinden büyük balığı tutmayı başaranları ise durdurmak neredeyse imkansız bir hal alıyor.

Nitekim benzer dijital gelişmeleri gayrimenkul sektörü içerisinde de görüyoruz. Dijital çağa ayak uydurmanın zorunlu olduğu dönem içerisinde ilanlar ve çeşitli bilgiler internet üzerinden paylaşılıyor. Bunlara ek olarak sektördeki girişimlerin başarısı da ortada. Gidişat üzerine yapılan yeni bir araştırma ise geleceğin aslında çok daha umut verici olduğu yönünde.

Gelecek, yeni nesil ile gelecek

2009 ile 2012 yılları arasında gayrimenkul piyasalarında görülen durgunluk, zamanla aşılmış olsa da yaşanan olumsuzluklar pek çok kişinin üstünde kötü etkiler bıraktı. Ancak bahsi geçen yeni araştırmada kara bulutların epey uzaklaşacağı, hatta teknoloji ile yok olacağı ihtimali belirtiliyor. Bu duruma kaynaklık eden en büyük iki girişim ise Opendoor ve Compass. İki başarılı girişimin 1 milyar dolarlık değere ulaştığına dikkat çekiliyor.

Gayrimenkul satışlarını çevrimiçi pazar üzerinden gerçekleştiren Opendoor ve çevrimiçi bir aracılık girişimi olan Compass markalarının geleceği parlak olarak görülüyor ve bu iki girişimin almış olduğu yatırımlarla birlikte ulaşmış olduğu milyar dolarlık değerlemeleri gayrimenkul sektörünün dünyanın bir numaralı yatırım aracı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oluyor. 2017 yılını güzel geçiren girişimler, aslında bu alanda yeni yatırımların yapılabileceği fikrini de akıllara kazıyor. Sonuçta bir proje ne kadar yenilikçi olursa o kadar başarılı olma ihtimalini yükseltiyor. 

Warren Buffet emlak piyasasına girdiyse vardır bir bildiği...

Gayrimenkul sektöründe yaşanan krizlerin büyük kazançlara döndüğünü gören yatırımcılar, özellikle Warren Buffet gibi dünyanın bir numaralı hisse yatırımcısının gayrimenkul sektörüne yapmış olduğu yatırımları takip ettiklerinde bu okyanusta bitmeyecek fırsatlar olduğunun farkına vardılar. 

2018 yılı içerisinde yatırımlarını daha da arttıracağı düşünülen gayrimenkul girişimlerinin paralel bir şekilde daha değerli olabileceği fikri mevcut. Global gayrimenkul piyasalarında bu gelişmeler yaşanırken ülkemizde gayrimenkul girişimcileri ve bu girişimlere yatırım yapmak için iştahlanan yatırımcılara ilham kaynağı olarak görülen teknolojik hizmetler ile sektörde daha farklı girişimlerin de gerçeğe dönüşmesini umut ediyoruz.

DİĞER HABER
16 Ekim 2017