"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Hedef Kitlenizi Belirlemeden Önce Sormanız Gereken 10 Kritik Soru

Aslında size söyleyeceklerimiz Dünya’da 2 kişinin bildiği sırlardan değil. Tamamen hepinizin bildiği şeyler ama uygulama konusunda birtakım sorunlarınız olabilir. Nasıl yöntem uygulayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz, bu gayet doğal bir durum. Onlarca örnekte gördüğünüz gibi; Bir niş pazarda başarıyı yakalayan gayrimenkul danışmanı, işleri kontrol altına alıp, daha az para ve zaman harcar. Bunun sebebi ise “hedef kitlesi” belirlenmiş bir çalışma sisteminin olmasıdır.

Ancak hedef kitlenizi belirleyip doğruca paranızı ve zamanınızı harcamadan önce yapmanız gerekenler var: kritik soruları sormak gibi. Soru sormanın neresi kritik diye merak edebilirsiniz. Sorularınız size doğru bir hedef kitle belirleyecek aynı zamanda doğru kişileri daha erken; daha az güçlükle, daha etkili bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır.

Hedef kitleniz için sormanız gereken kritik sorular;

Hedef Kitlem Kimlerden Oluşuyor?

Onlar hakkında ne öğrenebilirim? Yaşları, gelirleri, meslekleri nelerdir? Ölçülebilir istatistikler aramanız gerekir. Bu tarz sorular birlikte çalıştığınız kişileri daha yakından ve tarafsız bakmanıza yardımcı olur.

“Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir.” Roz Townsend

Hayat Tarzları Nasıl?

Nasıl yaşarlar? Eğlenmek için ne yaparlar? Ne tarz şeylerden hoşlanırlar? Vb gibi sorular sormanız gerekir. Bu sorularla onlara neyin iyi geleceği konusunda daha iyi fikir edinebilirsiniz. Bu soruların cevaplarını öğrenmek size, onların beğenisine ulaşma fırsatını verecektir.

“Küçük hedefler düşünün ve az başarı bekleyin. Büyük hedefler düşünün ve büyük başarı kazanın.” David J. Schwartz

Bu Grupla Çalışırsam Kendimi İfade Edebilir Miyim?

Sadece hedeflemiş olmak için hedef kitle belirlemeyin. Size uygun bir demografik yapısı olduğuna emin misiniz? Önce bu soruyu cevaplayın. Nişinize hâkim olmaya karar verdiğinizde hedef kitlenizle çokça zaman geçireceğinizi göz ardı etmeyin. Buna hazır olduğunuza emin olun.

“Bazıları merdivenin sonuna kadar eriştiğinde onun yanlış duvara dayanmış olduğunu anlar.” C. Alta

Bu Grupta “İçerden” Bağlantılar Kurulur Mu?

Hedef kitlenizin demografisine uyuyor musunuz? Kitlenizle alakalı bir bağlantınız var mı? Doğru hedef kitleye sahipseniz ve “içeriden” kontakt kurabileceğiniz kişiler varsa hedef kitleyi etkileme şansına sahipsiniz. “İçerden” bağlantıyı oluşturmak diğer gayrimenkul danışmanlarının sahip olamayacağı fırsatlardan biridir.

"İnsanlar sanatımın bana çok kolay bir biçimde geldiğini düşünerek büyük hata ediyorlar. Hiç kimse besteciliğe benim kadar zamanını ve düşüncelerini adamamıştır. Geçmişten şimdiye kadar yaşamış hiç bir büyük besteci olmasın ki, onun eserlerini defalarca kere çalışmış olmayayım." Mozart 

Hedef Kitlem Hangi Grupların Üyesi?

Herhangi bir sosyal kulüp organizasyon veya gruba ait mi? Eğer kendinizle alakalı bir bağlantı bulamazsanız hedef kitlenizin içinde olduğu kuruluşların bir parçası olmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca bu tarz kuruluşlarda yer almak sizin için fayda sağlar. Hem eğlenir hem de yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalarsınız.

“Siz yolunuza bakın. Böyle yaparsanız hedefe kendiliğinden varırsınız.” Gandhi

Hangi Medya Kanallarını Kullanıyorlar?

Hedef kitleniz hangi web siteleri, gazeteleri ve dergileri okuyor? Bu sorunun cevabı, hedef kitlenize gayrimenkul pazarlamanızı daha etkin kılma fırsatı verecektir. İletmek istediğiniz mesajları doğru medya kanallarını kullanıp o kanallara yerleştirebilirseniz, daha iyi bir yanıt alabilirsiniz.

“Başarının sırrı, bir hedefi durmaksızın takip etmektir.” Anna Pavlova

Hedef Kitlemin Ne Tür Problemleri Var?

Sahip olduğum fikirler hedef kitlem için fayda sağlayacak mı? Hedef kitlem çözülmeyi bekleyen ne tür problemlere sahip? Yapabileceğiniz hizmetleri müşterilerinize sunmanın en iyi yöntemi karşılaştıkları herhangi bir problemi çözmektir. Örneğin, hedef kitlenizden birileri apartman dairesi bulmakta zorlanıyorsa, erişebilecekleri tüm apartman dairelerini kapsayan bir program veya sistem oluşturun. Karşılaşılan sorunlara ilişkin getirilen çözüm önerisi sizi müşterinin gözünde farklı yere taşıyacaktır.

“Ok ancak geri çekilerek atılır. Hayat sizi zorluklarla geri çekiyorsa, sizi daha büyük bir şeye fırlatacağı içindir. Nişan almaya devam edin.” Paulo Coelho

Hedef Kitlemin İletişim Dilleri ve Yöntemleri Nasıl?

Kullandığınız dilin etkili olması doğru kitleye ulaşmanıza kesinlikle yardımcı olabilir. İşletme yöneticilerini hedef kitle olarak belirlediyseniz, kullandığınız dil kesinlikle ilk kez alıcı olan müşterilere kullandığınızla aynı olmayacak, farklı diyalog türünde gerçekleşecektir. Yani müşterinizin nelerden bahsettiğini ve ne gibi yöntemler izlediğini muhakkak öğrenin.

“Kişi bir şeye kendini tamamen adadığında, Tanrı da onun için harekete geçer.” Goethe

Hedef Kitlemin Dikkatini Nasıl Çekerim?

İçinde bulunduğunuz sektör yeterince reklam ve haberle mi yüklü? İlgiyi ve dikkatleri kendi üzerinize nasıl alabilirsiniz? Müşterilerin her zaman alternatifi olduğunu unutmayın. Bu kadar gayrimenkul danışmanı arasından sizi seçmesi için bir neden olmalı. Öyleyse bütün dikkati üzerinize çekin. Her müşterinin farklı yaklaşımı olabilir. Ancak hedef kitlenizin tüm alıcı kanallarına hitap etmeye ve dikkatleri üstünüzde toplamaya çalışın.

Hedef Kitlemi Kimler Etkiler?

Hedef kitleniz kimlerden etkileniyor? Kimlere saygı duyarlar? Hangi sebepleri veya değerleri kendilerine yakın görürler? Onları nelerin ve kimin etkilediğini bilin. Etki unsurlarının üstüne çıkmaya çalışın çünkü bu durum sizin için güvenilirlik yaratır.

“Büyük kafaların büyük hedefleri vardır. Küçük kafaların ise sadece arzuları. Küçük kafalar talihsizliklere boyun eğerler. Büyük kafalar ise talihsizliklerin üstünde yükselirler.” Washington Irving

DİĞER HABER
28 Haziran 2019